Місцеві ради на пропорційній основі. Чи вирішує імперативний мандат проблему якості депутатського корпусу?


Учасники прес-конференції порушили проблеми, які є найбільш характерними для діяльності новобраного депутатського корпусу, дали власну характеристику якісному складу і оцінку першим крокам роботи депутатів місцевих рад в Україні.

Зокрема, Андрій Странніков вважає, що: «практика діяльності рад нового скликання виявила: зміна системи виборів не змінила суті депутатської роботи. Не зважаючи на перехід від мажоритарної до жорсткої пропорційної системи, якість роботи депутатського корпусу не тільки не змінилася на краще, а й погіршала. Це підтверджує навчання, що проводиться Інститутом Політичної Освіти для депутатів місцевих рад в усіх регіонах України. Також Андрій Странніков зазначив, що нові зміни до закону про статус депутатів місцевих рад призведуть до посилення прагнень партій позбавити мандатів тих депутатів, які змінили свою фракційну приналежність, а як наслідок в найближчий час слід очікувати, що українські суди будуть завалені зверненнями від депутатів, які не будуть погоджуватися з рішеннями партій і таким чином намагатимуться захищатися. Такі судові справи можуть тягнутися і роками”.

Микола Крук зазначив: „Вважаю, що вибори до рад всіх рівнів на пропорційній основ шкодять громадам. Жорсткі списки, за якими були сформовані виборчі списки, і коли люди знали в кращому випадку лише першу п’ятірку, призвело до того, що виборці не знали своїх депутатів, а останні не знають проблем своїх виборців. По-друге, оскільки ради обрані на пропорційній основі, депутати багато в чому не є самостійними. У прийнятті рішень вони інколи залежать від партійних керівників, які внесли їх у списки”.

Олександр Солонтай заявив: „Якщо говорити про міжрегіональну різницю, то вона фактично відсутня. Незалежно від області, із спілкування з місцевими депутатами зрозуміло, що проблеми однакові: це передусім неефективна робота депутатського корпусу та зрада передвиборчих програм колишніми кандидатами, а нині депутатами. В результаті, партії навіть не поінформували власних виборців, хто ж реально став депутатом. Персоніфікації депутата не відбулося, максимум відомо лідера партії чи фракції, ще кількох уповноважених осіб. Щодо змін до закону, то введення „імперативного” мандату для депутатів місцевих рад сьогодні в багатьох радах може призвести до переформатування більшості-меншості і утворення нових коаліцій сил в радах різних рівнів”.

Учасники констатували, що необхідними є не тільки косметичні зміни до чинного законодавства, що стосуються роботи рад, але й продовження реальних реформ у першу чергу щодо наповнення бюджетів громад, а також актуальним є перегляд виборчої системи на місцевому рівні, наприклад шляхом розкриття виборчих списків.Учасники прес-конференції
Місцеві ради на пропорційній основі.
Чи вирішуються проблему зміни до закону?


А н д р і й С Т Р А Н Н І К О В

31 рік, директор Інституту Політичної Освіти, депутат Дніпровської районної у місті Києві ради 5-го скликання, депутат Київської міської ради 4-го скликання, керівник «Програми навчання депутатів місцевих рад».
Працює 5 років керівником Інституту Політичної Освіти, що проводить навчання молодих політиків, лідерів, депутатів місцевих рад всієї України.


Контакти:
+38044-278-55-16, +38-067-447-88-27, cdy@sovamua.com
М и к о л а К Р У К

36 років, Голова постійної депутатської комісії з гуманітарних питань Житомирської обласної ради, депутат Житомирської міської ради 3 і 4-го скликання, Голова Житомирської обласної організації „Конгресу Українських Націоналістів”, завідуючий кафедрою фізичного виховання ЖДУ ім.І.Франка, кандидат педагогічних наук.

Контакти:
+38-0412 (44-52-32), +38-067-410-52-42, Ssher@ua.fm

О л е к с а н д р С О Л О Н Т А Й

26 років, депутат Закарпатської обласної ради 5-го скликання, депутат Ужгородської міської ради 4-го скликання, голова Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Фундація Регіональних Ініціатив» (ресурсні центри підтримки молодіжного руху в Україні), тренер «Інституту Політичної Освіти» (м. Київ).
Працював в Асоціації Міст України, менеджером виборчих проектів МБФ «Відродження», в проектах міжнародних організацій.

Контакти:
+38044 278-55-16, +38-050-372-51-00, fri@pohsta.org.ua

Інформація про Інститут Політичної Освіти

Короткий зміст:

1) Про організацію.
2) Партнери Інституту.
3) Короткий опис програм Інституту.

1. Про організацію
Громадська організація „Інститут Політичної Освіти” є незалежною недержавною неприбутковою організацією, заснованою у 2001 році молодими людьми з різних правоцентристських партій.

Основними завданнями Інституту є:
- вивчення та популяризація європейських класичних ідеологічних течій;
- розбудова громадянського суспільства;
- підвищення рівня політичної майстерності молодого покоління;
- аналіз поточної політичної ситуації.

2. Партнери Інституту
Партнерами Інституту по реалізації програм є міжнародні організації, такі як:
- Фонд Конрада Аденауера (Німеччина);
- Фонд Едуардо Фрея (Нідерланди);
- Вестмінстерська Фундація за Демократію (Велика Британія);
- Фонд Роберта Шумана (Франція);
- Фонд Альчідо де Гаспері (Італія);
- Фонд Ганнса Зайделя (Німеччина);
- Агентство США з міжнародного розвитку;
- Міжнародний Фонд „Відродження”;
- Представництво ОБСЄ в Україні.

3. Короткий опис програм Інституту
В рамках реалізації своїх завдань слід виділити програми, які постійно реалізовує Інститут Політичної Освіти та які направлені на надання підтримки подальшому розвитку та посиленню громадянського суспільства в Україні:

1) Постійно діюча з 2003 року програма виховання молодіжних лідерів нового покоління, до складу якої входять школи молодого лідера „Нове покоління в політиці”, які проводить Інститут спільно з Фондом Роберта Шумана (Франція) та Представництвом Фонду Ганнса Зайделя в Україні. Також до цієї програми долучився всеукраїнський проект „Нова молодь – нова Україна!”, який успішно реалізував Інститут у 2005 році спільно з Офісом Координатора проектів ОБСЄ в Україні.

2) Програма “Розбудова громадянського суспільства”, до якої входять численні заходи: семінари, конференції та візити організовані та проведені Інститутом за підтримкою різних партнерів, серед яких можна виділити наступні:
- Загальноосвітні семінари:
„Громадський контроль за виборчим процесом”;
„Молодь за Європу”;
„Інтернет журналістика в Україні та Німеччині”;
„Розширення ЄС на Схід: наслідки для України”
- Проект „Головні інституції громадянського суспільства.” Роль ЗМІ. Роль політичних партій ”. Роль Церкви.
- Конференції:
„Сучасні народні партії: європейській досвід та українські реалії";
„Молодіжна політика в Україні: проблеми та перспективи.”
"Соціальна політика уряду: реформування чи консервація".
Крім того, розуміючи, що ідея сприяння запровадженню європейських цінностей у діяльність українських партій є однією із ключових у нашій роботі, Інститут виступив ініціатором та організатором візиту лідерів правоцентристських партій до штаб-квартири Європейської Народної партії у м.Брюсселі. Даний захід, який відбувся у листопаді 2001 року, був покликаний ознайомити представників української партійної еліти з функціонуванням європейських інституцій та зміцнити політичні зв’язки між ідеологічно спорідненими партіями України та Європи напередодні парламентських та місцевих виборів 2002 року. Заслуговує на увагу той факт, що на рівні співпраці Європейської Народної партії та українських правоцентристських сил, подібний візит було організовано вперше.

3) Програма підготовки членів дільничних виборчих комісій та офіційних спостерігачів “Чесні вибори” , яка реалізовувалась у 2004 році напередодні Президентських виборів за сприяння Міжнародного Фонду Відродження.

4) Програма підготовки кандидатів у депутати місцевих рад. Програма діє постійно з 2001 року, що дало змогу підготувати як кандидатів, які стали депутатами у 2002 році, так і провести навчання активістів політичних партій, які стали депутатами за партійними списками у 2006 році. (Навчання по підготовці кандидатів в депутати місцевих рад пройшло близько 1000 осіб, 40% стали депутатами різних рівнів та різних рад). До складу програми входять:
- навчання молодих кандидатів y депутати місцевих рад “Ефективна участь у виборчому процесі” реалізована у 2001 році спільно з Представництвом Фонду Конрада Аденауера в Украіні та Фондом Едуардо Фрея (Нідерланди);
- підготовка молодих лідерів – кандидатів у депутати місцевих рад в Школі молодого лідера спільно з Фондом Роберта Шумана (Франція) протягом 2003, 2004 та 2005 років;
- підготовка кандидатів в депутати місцевих рад та менеджерів політичних партій „Вибори до місцевих рад 2006. Що необхідно знати для проведення успішної кампанії” спільно з Фондом Едуардо Фрея (Нідерланди) та Представництвом Фонду Конрада Аденауера в Україні для представників всіх регіонів України.

5) Програма навчання новообраних молодих депутатів
- навчання депутатів місцевих рад та їхніх помічників „Працюймо разом!”, реалізована спільно з Представництвом Фонду Конрада Аденауера в Україні та Фондом Едуардо Фрея (Нідерланди) у 2003 році;
- всеукраїнський проект „Місцеве самоврядування. Крок до ефективності”, який був реалізований протягом 2006 року для представників всіх областей України спільно з Представництвом Фонду Конрада Аденауера в Україні, Фондом Едуардо Фрея (Нідерланди), Фондом Роберта Шумана (Франція) та Центром парламентського навчання та тренінгів (фракція EPP-ED Європейського парламенту).

6) Програма аналітичної підтримки законодавчого процесу
В рамках дослідження проблем місцевого самоврядування Інститутом протягом 2005 року спільно з ГО «Лабораторія законодавчих ініціатив» в рамках проекту «Сприяння організації виборів в Україні» (фінансованому USAID), було проведено ряд круглих столів в різних регіонах України із залученням представників місцевого самоврядування, експертів виборчого законодавства, представників громадських організацій та засобів масової інформації на яких обговорювалися проблеми, застосування Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». По закінченню реалізації проекту було видано посібник: «Місцеві вибори в Україні: проблеми правового регулювання».

Україна, 01001, м. Київ, вул. Хрещатик, 44А Ukraine, 01001, Kyiv, Khreshchatyk Street 44A
Tel/fax: + (380-44) 278-55-16, 278-55-43,
e-mail: cdy@sovamua.com


Bookmark and Share