Заява Української Студентської Спілки до Дня рідної мови


Сьогодні Україна відзначає Міжнародний день рідної мови. Українська мова - це мова українського народу, що стала однією з найбагатших мов світу і може повністю задовольнити потреби суспільства у спілкуванні, розвитку культури, освіти, науки й техніки.
Проте, слід констатувати й те, що на сьогодні в Україні використання мови титульної, корінної та найчисленнішої нації, є обмеженим в суспільному житті.
Трапилось це через низку об'єктивних та суб'єктивних чинників, зокрема, внаслідок понад 350-літнього геноциду української мови Російською імперією, Радянським Союзом та антиукраїнських дій представників так званої антикризової коаліції в наш час, а також складний стан економіки, брак фінансових ресурсів.
Наразі стан української мови є катастрофічним. На вулицях міст нашої держави панує мова північного сусіда. Програми FM-радіостанцій у своїй переважній більшості російськомовні. На книжковому ринку України домінують російськомовні видання. За розрахунками Української асоціації книговидавців та книгорозповсюджувачів, більшість книжок, що продаються в Україні, видано в Росії. Україна стала ринком неконтрольованого збуту іноземної кіноіндустрії та продукції російського шоу-бізнесу, який агресивно витісняє українську пісню – традиційну берегиню української мови й історичної пам’яті народу.
У деяких вищих навчальних закладах та професійно-технічних училищах типовою є ситуація, коли студенти вимушено навчаються російською мовою через брак відповідної літератури українською мовою, неспроможності викладацького складу оволодіти державною мовою. Особливо це стосується технічних навчальних закладів, вузькоспеціалізованих факультетів ВНЗ.
Тому Українська Студентська Спілка вимагає від Уряду зробити більш твердими вимоги до викладацького складу ВНЗ і ПТУ щодо ведення лекцій і занять українською мовою. Викладачі, в свою чергу, повинні «вимагати» вільного й активного володіння українською літературною мовою та відповідною термінологією від вступників. Це покликане мотивувати майбутніх абітурієнтів до оволодіння українською мовою.
Студенти, молодь мають підтримати мову своєї держави, пропагувати її, робити модною, вивести українську мову на вулиці своїх міст! Без підтримки ж держави робити це молодим людям буде дуже складно.
Сьогодні ми закликаємо Верховну Раду та Кабінет Міністрів України розширити правову базу та удосконалити механізми її реалізації для всебічного розвитку української мови, розробити систему податкових преференцій для видавництв, які друкують україномовну продукцію та розвивати рідну мову у вищих навчальних закладах України.
Зробімо українську мовою престижу!

Bookmark and Share