ЧИ МОЖЕ МОЛОДА ЗАКАРПАТСЬКА РОДИНА РОЗРАХОВУВАТИ НА ВЛАСНЕ ЖИТЛО ?


„Як вирішується проблема житла на Закарпатті” — саме на таку тему спілкувалися журналісти на черговому засіданні Ужгородського прес-клубу реформ. Нові шляхи підходу до МЖК (молодіжного житлового кредитування), а також основні тенденції кредитного ринку аналізував знаний фінансист, директор закарпатської філії одного з 6 комерційних банків України, яким державою довірено позичати населенню гроші на житло з частковою компенсацією відсотків — керманич ЗФ АТ „Кредит Банк (Україна)” Микола Бережанський.
Проблема відсутності власної оселі сьогодні все гостріше постає перед молодими людьми. Одним із варіантів її вирішення є пільгове молодіжне житлове будівництво та придбання житла у кредит. Молоді люди віком до 35 років включно мають можливість придбати чи збудувати житло у кредит на пільгових умовах завдяки співпраці Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву та комерційних банків (тендер на кредитування за цією програмою виграли лише 6 із понад 160 банків України). Право на отримання часткової компенсації відсоткової ставки (9 % компенсує держава, позичальнику залишаються лише 3 % ставки) мають молоді сім’ї та окремо молоді громадяни. Максимальний розмір кредиту на будівництво (реконструкцію) і придбання житла визначається, виходячи з норми 21 кв.м. загальної площі житла на одного члена сім’ї та додатково 20 кв.м. на сім’ю. Для Ужгорода вартість одного квадратного метру встановлена у розмірі 1954 грн. Перший внесок для отримання кредиту становить 30 % суми, за яку позичальник планує придбати житло.
Можливість позачергового отримання кредиту надається багатодітним родинам (сім’ї, які мають 3 і більше дітей). У цілому програма саме і розрахована для поліпшення демографічної ситуації в Україні. Наприклад, якщо молода родина не має дітей, то щорічно повинна сплачувати 3 % річних. Із появою однієї дитини відсотки скасовуються. Якщо в сім’ї двоє дітей, то держава береться погасити 25% суми кредиту, троє і більше дітей, то, відповідно – 50%.
За прогнозом фахівців ринку нерухомості, оприлюдненим на засіданні Миколою Бережанським, до кінця року житло у Закарпатті подорожчає щонайменше на 40 %. При чому така ситуація — штучно створена самими ж покупцями. Будматеріали не дорожчають, реальна ціна житла залишається незмінною, однак ажіотаж попиту провокує стрибок цін. Схвильовані змінами курсу долара вкладники вважають за краще зняти гроші з депозитів і вкласти їх у нерухомість.
Відмовляючись аналізувати політику, здійснювану урядом держави, Микола Бережанський прокоментував падіння курсу долара суто з позиції громадянина України: „Зміцнення гривні — це лише на користь. Не розумію остраху з такого приводу, адже зарплату українці отримують у національні валюті, послуговуються гривнею щодня. То чому українець мусить купувати долар у фінансових магнатів, яких одиниці, за курсом 5,3, а не 5,05, а то й нижчим? Стабілізація гривні значно підтримає українського виробника, який, наприклад, планує придбати технологію, засоби виробництва за кордоном. Українці однозначно виграють у такій ситуації”.
Микола Бережанський повідомив також, що обласна влада планує у співпраці з банком за програмою молодіжного кредитування житла побудувати 3-4 будинки для держслужбовців. Усіх інших громадян Микола Бережанський закликає не зволікати в отриманні банківської підмоги для придбання чи побудови власного помешкання. Адже, наприклад, квартира чи будинок, придбані 2 роки тому, сьогодні вже подорожчали удвічі-утричі.
Оформлення молодіжного кредиту на житло займає не більше 2-3 днів. А державна компенсація частини відсоткової ставки — це пральна машинка чи інша побутова техніка у подарунок щомісяця, — навів порівняння пан Бережанський.

Ганнуся Тарканій,
8 (03122) 3-41-10

Bookmark and Share