Чернігівський державний педагогічний університет ім. Т. Г. Шевченка: „ректоріада”


Всім відомо, що зловживання службовим становищем та тотальна провладна агітація в часи виборчої кампанії 2004 року і Чернігівському педуніверситеті набули масового характеру. Хтось (як голова студентської профспілки Валерій Рябченко) вивішував на гуртожитках величезні плакати „Молодь за Януковича” та на зборах профспілки, в часи коли студенти істфаку О. Ломако та О. Коваленко сиділи в буцегарнях, говорив, що їм за це платять великі гроші і виходити на їх підтримку не варто.
На День миру студентів звільнили від занятть, натомість, під список відправили на площу де „мали відбуватися заходи до всесвітнього свята”, а натомість студенти потрапили на мітинг підтримки провладного канндидата. „Краще б я на парах сидів або пішов пити пиво!” такі думки тоді чулися біля П’ятниць-кої церкви, куди зігнали студентів як стадо баранів. Часто в університеті відбувалися „зустрічі” студе-нтів із „заслуженими вчителями та космонавтами”, які виявляли-ся довіреними особами кандидайно його прізвище починалося на „Я”. Дуже цікавим є той факт, що все це організовувалося в ті моменти, коли ректор йшов на лікарняний. Тоді вся влада в університеті була в руках проректора з ви-ховної роботи Миколи Носка, першого проректора Василя Левківського та згаданого вище Миколи Рябченка.
Під тиском керівництва вузу із числа студентів були сформовані бригади які ценралізовано були доставлені в Київ, де їх планували використати 31 жовтня в ролі „живого м’яса”. Є інформація, що М. Носко брав участь у „виборчих каруселях” під час двох перших турів виборів (з цього приводу він вже кілька разів відвідав прокуратуру). В. Рябченко працював офіційно у виборчому штабі В. Януковича, тому, очевидно зловживав службовим становищем.
В університеті на початку та в кінці кожної пари перевіряли наявність викладача та студентів. І навіть під час Помаранчевої революції зі студентів деяких факультетів зривали помаранчеві стрічки.
Але результаті голосування на 16 виборчій дільниці, де голосували переважно студенти ЧДПУ показали цілком очевидний результат: переважна більшість віддали свої голоси за Віктора Ющенка.
Зрозуміло, що з перемогою Помаранчевої революції студенти очікують змін і у своїй Аlма-маter, адже порущення виборчого законодавства це лише півбіди, що спіткала вуз останнім часом. Вибори, мовляв, закінчуються, а жити і вчитися треба...
Заклад перебуває в жахливому технічному стані. Незважаючи на постійні „благодійні” внески (при вступі, отриманні студентського та диплому, кожного року в гуртожитку та ін.) навчальний заклад перебуває в жахливому технічному стані: студенти навчаються у неремонтованих аудиторіях з поганим освітленням, сидять на зіпсованих стільцях, проводять хімічні експерименти в лабораторіях без витяжки (напр.лаб.131), про гуртожитки та туалети зараз згадувати не будемо, бо не вистачить місця. І це не прос то слова, ці матеріали взяті з листів самих студентів. Та щотам говорити, якщо станом на сьогодні ЧДПУ займає друге місце за рейтингом педагогічних вузів України (звичайно ж, з кінця)
О. Явоненко написав заяву про звільнення і посада ректора стала вакантною. Зараз його обов’язки виконує представ-ник „старої команди” В. Левківський. Відповідну заяву вже написало 8 осіб (серед них М.Личковах, К.Ячменіхін представники з Києва та Тернополя, М.Носко). Натомість, багато студентів та викладачі виступили з ініціативою не проводити вибори, а призначити в.о. Володимира Ткаченка, який обійяв швидко навести лад в університеті, а потім проводити вибори. Цю ініціативу підтримав і голова обласної адміністрації Владислав Атрошенко. Адже В. Ткаченко – авторитетний науковець, що має гарні організаторські здібності. Він відомий своєю чіткою громадянською позицією під час Президентських виборів 2004 року і на думку багатьох людей може перетворити ЧДПУ на осередок наукового життя в регіоні.
Але проти виступив міністр освіти і науки Ніколаєнко: мають відбуватися вибори, на яких і вирішать хто буде ректором – офіційно заявив міністр. А неофіційно додав, що ректором у цьому вузі буде або соціаліст, або людина, що буде підпорядкована соціалістам. Мовляв, у нас скоро вибори і ваш вуз у нашій квоті, а порядок наводити будемо після 2006, почекайте ще трохи... Виконуючим обов’язки призначили В. Лемківського і оголосили про конференцію, що має відбутися в кінці травня. Якщо на ній переможе хтось із „колишніх” (наприклад, Носка), то студенти ЧДПУ ще довго будуть навчатися в „бичатнику”, а не в нормальному вузі...

Олександр Ломако,
для www.fri.net.ua

Bookmark and Share