Станіслав Ніколаєнко заборонив використання мобільних телефонів у школах та ПТУ усіма учасниками навчально-виховного процесу під час проведення навчальних занять


Наказ виданий відповідно до рішення колегій Міністерства освіти і науки України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства України у справах сім'ї, молоді та спорту від 27 квітня 2007 року та з метою підвищення рівня організації навчально-виховного процесу.

Інтерв'ю Станіслава Ніколаєнка щодо використання мобільних телефонів:

Станіслав Ніколаєнко про використання мобільних телефонів в школі

- Чому виникла ініціатива заборонити користування мобільними телефонами у школах?
- Передусім зазначу, що інформатизація суспільства і поширення новітніх технологій, має дуже сильний вплив на навчальний процес. Сьогодні в Україні мільйони людей користуються мобільними телефонами, значна частина з яких студенти і школярі. Спілкуючись з педагогами, батьками, учнями, ми бачимо, що використання мобільних телефонів підлітками є як позитивним так і негативним явищем.
По-перше, наявність телефону дає можливість своєчасно повідомити батькові чи матері про те, що дитина закінчила навчання, та дає можливість оперативного зв’язку дитини з батьками. Але (уявіть ситуацію) коли йде урок і в класі сидить 30 учнів і через кожну хвилину дзвонить мобільний телефон в одного чи іншого учня. Чи можливо в таких умовах проводити повноцінний навчальний процес?
По-друге, під час виконання самостійних, контрольних робіт в студентів та учнів часто виникає ідея використовувати мобільний телефон як джерело списування.
По-третє, ще не досліджено до кінця вплив мобільних телефонів на здоров’я дитини. За даними закордонних вчених, російських, американських, вплив мобільних телефонів на організм дитини є дуже суттєвим. От я наприклад читав такі дослідження, що якщо використовувати мобільний телефон, на відстані одного сантиметра від голови то температура кори головного мозку підвищується на 4 градуси. Тобто відбувається певний процес шкідливого впливу на організм дитини.
До цих всіх факторів додається ще одна проблема - більшість школярів користуються телефонами з відеокамерами, і пристроями доступу до мережі Інтернет. Ці телефони перетворюються на засіб поширення юнаками і дівчатами сцен насилля. Сцени створюються штучно заради того, щоб бути оригінальним, щоб когось принизити чи звеличити себе. Такі випадки знімають на мобільний телефон, розміщуються на сайтах в Інтернеті, демонструються одноліткам, і поширюють жорстокість та насилля. Поява таких тенденцій в учнівському середовищі викликають занепокоєння і стурбованість.
Спільно з громадською колегію з питань освіти проблеми використання мобільних телефонів у навчальному процесі були підняті на спільному засіданні колегій Міністерства освіти і науки України, Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства України у справах сім‘ї, молоді та спорту,
В спільному рішенні засіданні колегії записано, що Міністерство освіти і науки України спільно з Академією педагогічних наук і громадськістю внесе пропозиції щодо обмеження використання мобільних телефонів під час навчального процесу.

- Який досвід інших країн щодо цієї проблеми?
- Фахівці Міністерства освіти ознайомились з досвідом профілактичної роботи підліткової злочинності в 37 країнах. Виявилось, що тенденції використання інформаційних технологій та необмежений доступ до глобальної мережі Інтернет є актуальною проблемою в кожній з досліджуваних держав.
Ми надіслали звернення до наших посольств і отримали вже від багатьох різні варіанти вирішення цієї проблеми. Наприклад, Міністерство освіти і релігій Греції у грудні 2006 року видало розпорядження щодо обмеження використання у навчальних приміщеннях мобільних телефонів.
В деяких європейських країнах запроваджено обмеження на використання мобільних телефонів з спеціальними знімальними пристроями (вбудованими фото та відеокамерами). В інших країнах взагалі заборонили приносити їх до школи. Телефон здається на вході до навчального закладу в спеціальні пункти зберігання.

- Які можливі шляхи вирішення цієї проблеми в Україні? (Повна заборона користування мобільним телефоном у школах, часткова – тільки під час уроків або щось інше)
- Я попросив Київську державну адміністрацію, міське управління освіти підготувати свій проект вирішення цієї проблеми. Для цього були зібрані директори шкіл, провідні педагоги, представники батьківських комітетів. Вони пропонують під час проведення уроків суворо заборонити використання мобільних телефонів. Якщо ж ця заборона буде порушена, то вчитель має право вилучити телефон і повернути його батькам учня. Під час перерви та в позаурочний час використання телефонів не забороняється. Тобто, ми будемо робити все, щоб навчально виховний процес не був зірваний, і не було нанесено шкоди здоров’ю дітей. Якщо ж учню необхідно зв’язатись з кимось по телефону, то він має робити це на перерві. Зараз цей проект розглядається юристами і педагогами, та має бути зареєстрований в Міністерстві юстиції. На підставі цього буде виданий відповідний наказ.

- Мобільні телефони дуже часто є джерелом соціальної напруги в учнівському середовищі. Не поодинокі випадки крадіжок мобільних телефонів. Які можливі шляхи вирішення цієї проблеми?
- Те що стосується випадків крадіжок телефонів, то це не компетенція директора школи, вчителя, або міністра освіти. Завдання педагогів - роз’яснювати дітям, щоб вони дуже обережно себе поводили. Адже наявність мобільних телефонів може породити певну соціальну напругу в учнівському середовищі. Ми плануємо поступово обмежувати використання телефонів з відеокамерами. Бо наявність камери є певним стимулом до створення штучних сцен насилля, жорстокості, образ і приниження в учнівському середовищі що негативно впливає на навчальний процес. Тобто, якщо учні і користуються телефоном, то виключно як засобом зв’язку, а для цього достатньо телефонів найпростіших моделей.

- Чи можливе запровадження нових правил щодо користування мобільними телефонами з нового навчального року?
- Нам потрібно отримати висновки від медиків, психологів, педагогів, наскільки руйнівний характер впливу мобільного телефону на здоров’я дитини. Якщо такий вплив буде встановлено, то ми будемо наполягати на тому, щоб обмежити використання мобільних телефонів неповнолітніми. Але поки таких офіційних даних у нас не має, то ми не можемо обмежити права людини.
Згідно Закону «Про освіту» буде обмежено використання мобільних телефонів під час навчального процесу, тобто під час уроків та виховних годин. А під час перерв користування мобільним телефоном заборонено не буде. Такий наказ зараз розробляється і протягом тижня – двох буде запроваджений.

ПРЕС-СЛУЖБА
тел. 236 60 20, 486 25 21


Bookmark and Share