«Вибір майбутньої професії: між престижністю та реальними потребами ринку праці»


Для спілкування із журналістами були запрошені: начальник управління освіти і науки Сумської обласної деравжної адміністрації Любов Пшенична, ректор Сумського державного університету, голова Ради директорів вищих навчальних закладів Сумської області Анатолій Васильєв, директор Сумської загальноосвітньої школи № 18 Олександр Серпенінов, директор Сумського професійного ліцею Юрій Штика та голова Сумської міської молодіжної громадської організації «Фундація Регіональних Ініціатив» Безноєва Анна.
Спілкуючись із журналістами, начальник управління освіти і науки Сумської обласної державної адміністрації Любов Пшенична зазначила, що у навчально-виховних закладах області постійно проводиться профорієнтаційна робота. Так, профільне навчання за техногенним напрямком старшокласники здобувають у шести міжшкільних навчально-виробничих комбінатах. У ВНЗ діє система уладення типових договрів для підприємств різних форм власності. Господарства виступають замовниками на підготовку спеціалістів з сільської місцевості, а управління сільського господарства і продовольства облдержадміністрації видає цільове направлення на навчання. Ряд вищих навчальних закладів, як то Сумський національних аграрний університет, мають широкі міжнародні зв’язки. СНАУ, скажімо, співпрацює з 17 країнами світу, щороку більше 700 студентів проходять виробничу практику за кордоном. Це дає можливість набути практичного дослвіду і свої дипломні роботи виконувати у вигляді бізнес-прланів.
Що ж стосується професійно-технічної освіти, то сучасний етап її розвитку, за словами Любові Пшеничної, характеризується значними змінами профільної структури підготовки кадрів. За останні 10 років частина прийому на професії економічного, торгово-кулінарного профілів зросла з 16 % до 27 % за рахунок зменшення прийому на технічні ( з 36 % до 19 %) і сільськогосподарські (з 42 % жл 26 %) професії.
Стосовно роботи в напрямку підготовки учнів до вибору ними майбутньої професії, директор Сумської загальноосвітньої школи № 18 Олександр Серпенінов підкреслив важливість співпраці з вищими навчальними закладами. Так, у школі поглиблено вивчаються точні науки, знання яких потім допомагає випускникам успішно вступити, скажімо, до Сумського державного університету, базовою школою якого є школа № 18. Тож, математиці, фізиці, кресленню учнів навчають викладачі цього ВНЗ, і така співпраця є вкаємокорисною. Попит на випускників з поглибленим знаням математики існує також і з боку інших вищих навчальних закладів: приміром, таким абітурієнтам надає перевагу Національний аерокосмічний універитет ім. Н. Є. Жуковського (ХАІ).
Однією з проблем Олександр Серпенінов вважає те, що випускники школи часто вступають до ВНЗ не в Україні, а у Росії, і тим самим відбувається «відтік мізків» з нашої держави.
Директор Сумського професійного діцею Юрій Штика звернув увагу на те, що ринкова економіка сьогодні чітко визначає орієнтири професійної освіти, і потребує застосування конкретних навчально-освітніх програм професійної підготовки. Колекив ліцею намагається зробити все для того, щоб випускник отримав не лише суму знань і умінь, а й комплекс навичок та компетенцій, які забезпечать його готовність до роботи в умовах динамічного ринку праці. З метою поширення своїх напрацювань серед закладів освіти України та пошуку партнерів, ліцей став ініціатором виставкової діяльності як на рівні області, так і на рівні держави.
Свій погляд на проблему – стосовно підготовки студентів до наступного іх працевлаштування, - висловив і ректор Сумського дрежавного університету Анатолій Васильєв. Він зауважив, що студенти університету здобувають якісну освіту, яка дає їм можливість знайти роботу за спеціальністю. За підсумками останніх років, фактично, працевлаштовуюються 90 % випускників ВУЗу.
Голова Сумської міської молодіжної громадської організації «Фундація Регіональних Ініціатив» Безноєва Анна наголосила на проблемах, що потають на шляху молоді при пошуці та отриманні першого робочого місця. Предстаникам ЗМІ було презентовано результати експертного опитування, що було проведено організацією в рамках проекту «Навчання. Розвиток. Професійність». Серед основних проблем існуючої системи працевлаштування випускників вузів були зазначені: застаріла законодавча база; відсутність соціальних гарантій для випускників; відсутність державного регулювання проведення конкурсного відбору випускників вузів в державні установи. Серед другорядних проблем буди виділені наступні: відсутність на підприємствах рейтингу випускника; неможливість задоволення вимог роботодавця в пункті, що передбачає досвід роботи; неоплачуваний період стажування. Крім того, Анна Безноєва наголосила на відсутності у студентів елементарних навичок пошуку першого робочого місця, до яких слід віднести наступні: складання резюме (CV), правила проходження співбесіди, само презентація…, а також робота в команді, корпоративний етикет тощо. Останній блок проблем – це саме той шабель необхідних знань, якому дуже часто не приділяють достатньої уваги сучасні державні вищі навчальні заклади. І при влаштуванні на роботу випускник в першу чергу натикається на проблеми некомпетентного підходу.
На думку Анни Безноєвої, вирішенню зазначених проблем сприяло б створення студентської кадрової агенції (СКА) у формі окремого структурного підрозділу відділу працевлаштування або у формі ГО при кожному ВУЗі м. Суми, вона закликала до складання та підписання Меморандуму про створення студентської кадрової агенції міста Суми, як організаційного інструмету сприяння вирішення проблем працевлашування студентів сумських вузів.

Bookmark and Share