Україна долучилась до розробки нової глобальної міжнародної конвенції, що регулюватиме питання стягнення аліментів за кордоном


Як повідомив Міністр юстиції Олександр Лавринович, Конвенція має стати прогресивним глобальним документом, що створить можливості не лише для визнання і виконання за кордоном рішень про стягнення аліментів, але й для звернення з відповідними заявами для прийняття рішення в іншу державу.

При її розробці, зазначив Міністр, враховувався багаторічний досвід виконання існуючих інструментів у цій сфері, а також можливості використання сучасних технологій для спрощення співробітництва.

Результатом роботи 5-го засідання Спеціальної комісії стане остаточне узгодження попереднього тексту нової конвенції, з тим, щоб винести цей міжнародний документ на розгляд 21-ї Дипломатичної сесії Гаазької конференції з міжнародного приватного права, запланованої на листопад 2007 року.

Олександр Лавринович повідомив, що розробка Конвенції здійснюється в рамках Гаазької конференції з міжнародного приватного права, членом якої Україна є з 2003 року.

Враховуючи важливість теми, представники України забезпечували участь у роботі Спеціальної комісії на постійній основі.

Міністр нагадав, що на сьогодні Україні при стягненні аліментів за кордоном керується кількома міжнародними угодами, до яких приєдналася в різні часи. Найбільш поширеними інструментами у сфері стягнення аліментів за кордоном є Нью-Йоркська конвенція 1956 року про стягнення аліментів за кордоном та Гаазька конвенція 1973 року про визнання і виконання рішень стосовно зобов’язань про утримання (остання ще не набула чинності для нашої держави).

Конвенція 1956 року створює механізм для налагодження взаємодії державних органів держав з метою полегшення громадянам вирішувати питання одержання аліментів з-за кордону. Конвенція 1973 року врегульовує порядок і умови розгляду питання про визнання і виконання іноземних судових рішень про стягнення аліментів.

Крім того, для громадян України сьогодні створено правові можливості вирішення питання про одержання аліментів шляхом визнання і виконання судових рішень за кордоном на підставі ряду інших двосторонніх та багатосторонніх міжнародних договорів про правові відносини у цивільних справах (Конвенція 1993 року з державами членами Співдружності Незалежних Держав про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, а також договори з Китаєм, Польщею, Литвою, Молдовою, Естонією, Латвією, Монголією, В’єтнамом, Македонією, Туреччиною, Чехією, Угорщиною, Румунією, Грецією, Болгарією, Кіпром, КНДР).

Довідково: Гаазька конференція з міжнародного приватного права є міжурядовою організацією, що об’єднує 64 держави-члени (всі держави Європи, держави з Американського, Африканського та Азійського континентів, Австралія). Крім того, ще 57 держав, які не є членами Гаазької конференції, приєднуються до конвенцій, розроблених в рамках цієї міжнародної організації. Організація має на меті уніфікацію норм міжнародного приватного права з подальшим їх застосуванням державами-членами.

Україна набула повноправного членства в Гаазькій конференції з міжнародного приватного права 3 грудня 2003 року. Указом Президента України від 16 липня 2004 року Міністерство юстиції України призначено Національним органом для сприяння контактам з Постійним бюро Гаазької конференції з міжнародного приватного права.

Bookmark and Share