НА ВСІ ОСВІТНІ ЗАКЛАДИ ОБЛАСТІ НЕ ВИСТАЧАЄ ВИПУСКНИКІВ: ДЕМОГРАФІЧНА КРИЗА…


За словами директора Черкаського кооперативного економіко-правового коледжу Миколи Зажирка, цьогоріч Міністерство освіти та науки встановило обмежені строки для подання абітурієнтами заяв на прийом до навчального закладу. Відтак, прийом заяв від абітурієнтів триває з 22 червня по 22 липня – лише місяць. Як розповів також Микола Зажирко, наразі кількість випускників в області зменшилася – як наслідок демографічної кризи. Разом із тим, в самих лише Черкасах діє 32 філії навчальних закладів (хоча і не кожен - відповідно до вимог Міносвіти та науки), тож абітурієнтського буму з об’єктивних причин не спостерігається.
Абітурієнти Черкаського кооперативного економіко-правового коледжу, за словами Миколи Зажирка, переважно обирають спеціальність "товарознавство та комерційна діяльність", на пік популярності яку підняла поява великих магазинів та супермаркетів, яким потрібна велика кількість завідуючих відділами та секціями. При коледжі діє бюро працевлаштування, яке уклало довгострокові угоди з "Фуршетом", "Гранд-маркетом", "Ходаком" та господарствами споживчої кооперації області, які й дають роботу випускникам коледжу. У зв’язку із масовим відкриттям кав’ярень, барів та ресторанів користується попитом також "технологія харчування", студентів для проходження практики за цією спеціальністю чекає стажування у санаторіях Криму. Популярною серед абітурієнтів стала і нещодавно відкрита спеціальність "менеджмент, організація обслуговування населення". Зрештою, все ще вистачає бажаючих здобути освіту юриста - і Микола Зажирко констатує, що уже 80% цьогорічних випускників коледжу за цією спеціальністю уже знайшли собі роботу.
Начальник навчального відділу Черкаського державного технологічного університету Олег Григор констатує, що, коли раніше роботодавці вимагали працівників з досвідом, то наразі обирають випускників "з нуля", віддаючи перевагу вихованню відданого працівника, "просякнутого" духом корпоративної культури підприємства. Олег Григор розповів, що, за прогнозами ЧДТУ, поступово зростатиме затребуваність ринком праці інженерних спеціальностей – оскільки наразі вони на ринку представлені переважно фахівцями передпенсійного віку. Несподівано для керівництва ЧДТУ, що вже збиралося закрити цю спеціальність, стали неймовірно затребуваними фахівці з промислового та цивільного будівництва – у зв’язку з розвитком у Черкасах і промисловості, і будівництва. Майже всі студенти 5 курсу вже мають майбутні робочі місця – до ЧДТУ звертаються будівельні організації з проханням забезпечити їх фахівцями. Аналогічні запити надходять і на фахівців з інженерної механіки – вони потрібні не лише в області, а й, наприклад, на Закарпатті, де наших інженерів обіцяють забезпечити не лише пристойною зарплатою, а навіть житлом. Реагуючи на потреби ринку праці, ЧДТУ відкрив спеціальності "автомобілі та автомобільне господарство" та "міжнародна економіка". З’явилося "теплоенергетика" та "теплокомунікації". Наразі вирішується питання щодо появи спеціальностей, пов’язаних з туризмом і готельним бізнесом – можливо, в ЧДТУ почнуть готувати фахівців із ландшафтного дизайну та лісового господарства.
Керівник консалтингового агентства "Персонал" Ірина Кіркіна виділила дві тенденції, що наразі характеризують ринок праці: це зростання затребуваності – у зв’язку з підйомом виробництва - технічних спеціальностей, які потребують серйозної підготовки; та процес постійних структурних змін на ринку праці, що потребує підготовки спеціалістів, які вміють пристосовуватися, навчатися чомусь новому. Ірина Кіркіна констатує, що дефіцит такої якості породжує проблему, коли спеціалістів з дипломами багато, а професіоналів на цьому ринку – мало. В результаті, роботодавці говорять про дефіцит на ринку праці, а бажаючі працювати – про безробіття.
- Час хаотичного розвитку бізнесу в Україні уже минув, - переконана Ірина Кіркіна. – І, коли йдеться про системний розвиток бізнесу, з’являється потреба – вона є наразі і буде в перспективі у спеціалістах з інформаційних технологій, на яких наразі величезний попит і в Україні, і за кордоном. У зв’язку зі зростанням кількості туристичних агентств, зросли запити на менеджерів з туризму – на 100% за останній рік. Поява банківських філій та кредитних спілок робить популярними фахівців у фінансовій сфері, менеджерів банківської справи. Популярними є і будуть маркетологи, логісти, фінансові менеджери – люди, що вміють керувати фінансами і мають практичний досвід у цій справі. Щодо технічних спеціальностей - то це, передовсім, інженери дерево- та металообробної промисловості: такі фахівці на ринку праці нині у великому дефіциті.


* * *

Всю інформацію про це засідання ви можете знайти на сайті Черкаського прес-клубу реформ: http://cherkasy.cure.org.ua
Bookmark and Share