Студенти виступили проти Наказу Міносвіти про нові правила прийому на 5 курс


Відстояти свої права прийшло близько 500 студентів із двох основних вищих навчальних закладів – Волинського державного університету та Луцького державного політехнічного університету. Під час акції протесту активісти молодіжної організації, які у переважній більшості є студентами, вели мову про те, що вищезазначений Наказ є абсурдним та несправедливим щодо українських студентів, а тому повинен бути скасований. Так, у пункті п’ятому сказано: “Прийом до вищих навчальних закладів на всі освітньо-професійні програми підготовки молодшого спеціаліста, магістра здійснюється за конкурсом на підставі результатів вступних випробувань незалежно від форми власності вищого навчального закладу та джерел фінансування навчання”. А це означає, що відтепер студенти 4 курсу, склавши державні іспити та отримавши диплом бакалавра, для того, щоб продовжити навчання на 5 курсі повинні скласти вступні екзамени (такі, як на 1 курсі). А рейтинг успішності, згідно з яким 4-курсників донині зараховували на 5 курс, тепер не враховуватиметься. Міносвіти переконує, що така система зарахування на 5 курс має свої переваги, адже у студентів буде змога вступати у престижніші ВНЗ.
Учасниками було прийнято резолюцію з вимогами привести Наказ у відповідність до чинного законодавства та відмінити пункт 5 Наказу, що передбачає проміжні іспити між четвертим і п’ятим курсом, щоб зарахування студентів на п’ятий курс відбувалося як і раніше на основі рейтингу. А для того, щоб надалі не виникало подібних зіткнень – впроваджувати освітні реформи лише після громадських обговорень за участі самих студентів. Далі молоді люди попрямували до Волинської облдержадміністрації, де передали резолюцію начальнику Управління освіти та науки М.М.Поповичу та заступнику голови Волинської облдержадміністрації В.Є. Максим’як.
З початку тижня активісти Національного Альянсу та Волинського студентського страйкового комітету провели масштабну інформаційну кампанію. Перед корпусами ВДУ та ЛДТУ, а також у гуртожитках розповсюджувались флаєри та листівки. Це стало поштовхом до того, що роз’яснювальну роботу почало і керівництво ВНЗ. Про можливі студентські заворушення заговорила громадськість.
У середу, 21 березня, на історичному факультеті відбулося засідання політологічного клубу з приводу затвердження Наказу. Щодо доцільності нововведень дискутували представники ректорату ВДУ, декани факультетів, студенти та представники студентського самоврядування, представники з управління освіти Луцької міської ради та управління освіти Волинської обласної державної адміністрації.
Як показує досвід, в Україні в освітній галузі актуальною на сьогодні є проблема хабарництва, а запровадження нових правил прийому буде активно сприяти зростанню рівня хабарництва в українських вузах, оскільки існуватиме ймовірність того, що студенту не вдасться вступити на свою спеціальність знову.

Прес-служба ВОО “Національний Альянс”
Контакт: Катерина Потапчук, 38 097 621 87 03

Резолюція учасників студентської акції протесту

5 лютого 2007 року Міністерство освіти і науки України прийняло Наказ №84 «Про затвердження Умов прийому до вищих навчальних закладів України», згідно якого «прийом до вищих навчальних закладів на освітньо-професійні програми підготовки спеціаліста та магістра здійснюється за конкурсом на підставі результатів вступних випробувань незалежно від форми власності вищого навчального закладу та джерел фінансування навчання».
Це означає, що відтепер після закінчення четвертого курсу студента відраховують із навчального закладу з дипломом бакалавра, а щоб отримати диплом спеціаліста чи магістра випускники повинні скласти вступні іспити. Раніше студентів зараховували на п’ятий курс для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівнів спеціаліста або магістра на підставі успішності навчання впродовж чотирьох років. Така практика протягом багатьох років влаштовувала як ВНЗ, так і студентів.
Як показує досвід, в Україні в освітній галузі актуальною на сьогодні є проблема хабарництва, а запровадження нових правил прийому буде активно сприяти зростанню рівня хабарництва в українських вузах, оскільки існуватиме ймовірність того, що студенту не вдасться вступити на свою спеціальність знову.
Якщо Міністерство освіти і науки вважає за необхідне ввести певні зміни, то таке введення має бути виваженим і послідовним. Впровадження даного наказу до студентів усіх курсів суперечить принципу права, відповідно до нього закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це закріплено у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Застосування Наказу до триваючих правовідносин між студентами і навчальним закладом з приводу надання освітніх послуг призводить до порушення заборони застосування зворотної сили нормативно-правових актів.
Обурює і те, що самих студентів не було поінформовано про дані зміни.
Тому ми, студентство Волині, вважаємо, що даний наказ грубо порушує наші права і вимагаємо від Міністерства освіти і науки України:
- привести Наказ № 84 «Про затвердження Умов прийому до вищих навчальних закладів України» у відповідність до чинного законодавства;
- відмінити пункт 5 Наказу, що передбачає проміжні іспити між четвертим і п’ятим курсом, зарахування студентів на п’ятий курс повинно відбуватися на основі рейтингу;
- впроваджувати освітні реформи лише після громадських обговорень з самими студентами.


м. Луцьк 22 березня 2007 року Студенти Волині


Bookmark and Share