Саботаж у Криму


За ініціативи Руху добровольців «Простір свободи» 14 серпня представники громадських організацій Криму звернулися до Президента України Віктора Ющенка, Уповноваженого ВРУ з прав людини Ніни Карпачової, міністра освіти і науки України Станіслава Ніколаєнка та міністра освіти і науки АР Крим Валерія Лаврова із заявою, у якій вони вимагають забезпечити конституційні права на освіту державною мовою мешканців АР Крим.

«В Криму не забезпечуються права українців, кримських татар, росіян та представників інших національностей, котрі бажають навчати своїх дітей державною мовою», — сказано у заяві.
За 16 років незалежності в Криму відкрито тільки 7 шкіл з українською мовою навчання та жодного вищого навчального закладу. Хоча насправді ці сім шкіл існують тільки на паперах Міністерства освіти АР Крим, оскільки навчання в них ведеться переважно російською мовою. Уже 16 років поспіль не вирішується питання з підготовкою професійних кадрів – вчителів-предметників та забезпечення навчальними шкільними підручниками, наголошують представники громадський організацій.

«Натомість, щоб вирішувати питання державної освіти, місцеві органи влади декларують суспільству, що в Криму не має бажаючих навчатися державною мовою. І це тоді, коли в Сімферополі, в єдиній українській школі-гімназії на місто, набір учнів до школи проводиться на конкурсній основі. П’ять – сім учнів претендують на одне місце», — підкреслено в заяві.
Однією з головних вимог підписантів заяви є надання приміщення для відкриття школи з українською мовою навчання в місті Бахчисараї в новому навчальному 2007-2008 році. Усі умови для цього існують: шість років тому при активній участі громадськості було набрано учнів та відкрито з 1 по 10 класи з українською мовою навчання на базі ЗОШ №4. Місцевої влада мала б надати окреме приміщення для української школи, в якій уже тоді хотіли навчатися біля трьохсот дітей. Пройшло шість років, а влада так і не надала приміщення для школи з українською мов! ою навчання, хоч громадськість постійно підтримує ці класи – допомагає шкільними підручниками, художньою літературою, надала школі ризограф та 10 комп`ютерів, організовує історично-краєзнавчі поїздки для учнів та вчителів. Сьогодні в класах з українською мовою навчання вчиться більше 150 учнів, відкриті всі класи, є вчителі та підручники.

Представники громадських організацій вимагають також створити належні умови для відкриття шкіл з українською мовою навчання в усіх містах та районних центрах Криму в наступному навчальному 2008-2009 році; забезпечити навчання державною мовою в усіх вищих навчальних закладах Криму; відкрити групи на всіх факультетах Таврійського національного університету з українською мовою навчання; призупинити відкриття та функціонування філіалів, відділів вищих навчальних закладів Києва, Львова, Запоріжжя тощо, котрі організовують навчальний процес іноземною російською мовою в АР Крим; створити Українську Громадську Раду з питань функціонування та розвитку державної мови в АР Крим при Раді Міністрів АР Крим як дорадчий, експертно-аналітичний, консультативний орган.
Представники громадських організацій вимагають надати відповідь до Дня незалежності України — 24 серпня, в іншому випадку обіцяють вдатися до більш радикальних дій.

Заяву підписали представники Сімферопольського об`єднання „Рух добровольців „Простір свободи”, Бахчисарайської районної громадської організації „Український Дім”, Кримської обласної організації ВМГО „Студентське братство”, молодіжної громадської організації „Всесвіт”, Сімферопольської міської громадської організації „Фундація регіональних ініціатив”, Євпаторійської міської громадської організації „Нова генерація”, Кримського відділення громадської організації Руху „Не будь байдужим”.


Bookmark and Share