Пластове містечко в рамках святкування Дня Львова


У рамках святкування Дня міста Львова, Пласт Національна скаутська організація України влаштовує у Львові святкове таборове містечко, де всі охочі зможуть побачити - чим насправді живуть пластуни.

Тут можна буде скуштувати пластові кулінарні вироби, побувати на святковому ярмарку, оглянути велику фотовиставку присвячену Пласту в Львові, побавитись в теренові та спортивні ігри.

Для тих хто полюбляє «екстрім» пластуни запропонують смугу перешкод та навісну переправу. Для маленьких гостей Пластового містечка будуть проводитись різноманітні забавки починаючи від малювання на пляшках та закінчуючи ліпленням з глини.

Оформлення містечка буде як на справжньому пластовому таборі: щогла для національного прапору, брама яка зроблена тільки за допомогою линви, таборова кухня, намети та багато інших споруд. Станиця Львів щиро запрошує львів’ян та гостей міста відвідати цікавий та захоплюючий світ українських скаутів – пластунів.

Станична Пластова Старшина Станиці Львів щиро запрошує журналістів до участі в святкуванні та висвітленні інформації про Пластове містечко в рамках святкування
Дня міста Львова 2005.

Для ЗМІ будуть приготовані: презентаційні довідкові матеріали, фотоматеріали та інша інформація для найкращої поінформованості щодо мети, діяльності та особливості організації.

Детальніше про пластові традиції у Львові читайте у додатку.

Контакти:
Михайло Крицун
8-050-5817635
8-097-7079039


ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ
(Пластове містечко в рамках святкування
Дня міста Львова 2005)

Мета: урізноманітнити програму Дня міста Львова; забезпечити більшу кількість акцій та розваг, особливо для дітей; продемонструвати елементи пластового життя та популяризувати ідеї пластового руху; показати на практиці громадянам міста Львова, як виглядає пластовий табір.

Елементи програми:
1. Облаштоване таборове містечко, що включатиме таборові споруди (вхідна брама, щогла з прапором, таборова кухня, намети та ін.)
Опис: модель пластового табору, всі споруди якого збудовані без використання цвяхів додасть атракційності заходу, це також дасть можливість представити життя пластунів в природі. Окрім того, деякі споруди (столи, лавки) зроблять більш зручним проведення інших ділянок.
2. Демонстрація пластових світлин (експозицію планується розмістити в великому військовому наметі)
Опис: в наметі буде розміщено декілька десятків великих фотографій, які ілюструють діяльність станиці Львів протягом останніх 15-ти років від часу відродження Пласту в Україні, вони допоможуть краще представити життя пластунів.
3. Пластовий ярмарок
Опис: на ярмарку буде запропоновано оглянути та придбати (якщо це можливо за чинним законодавством) речі виготовлені руками пластунів, а також пластові атрибути та література.
4. Проекти юнацьких куренів станиці Львів:
• Смуга перешкод
Опис: переправа та інші елементи туристичних випробувань, якщо дозволить рельєф.
• Спортові ігри
Опис: веселі змаги, естафети та спортивні змагання, в яких зможуть взяти участь і батьки з дітьми і діти поосібно.
• Медична точка
Опис: пластуни демонструють елементи першої медичної допомоги та вчать бажаючих. Для дітей це буде проводитись у формі ігор. Окрім цого тут кожен бажаючий матиме змогу визначити свою вагу та виміряти тиск
• Ігри для дітей (до 10 років)
Опис: юнацтво та пластові виховники, які працюють з дітьми 6-11 років, в пластовому містечку організовують забавки для всіх дітей.
• Мистецька точка
Опис: пластуни демонструють техніку витинанки, пляшк-арту, витинки на шкірі, ліпки з глини та вчать усіх бажаючих. А також, кожен бажаючий зможе з допомогою пластуна розмалювати свою стару футболку і отримати майже витвір мистецтва ручної роботи.

5. Інформаційна ділянка
Опис: спеціально облаштоване місце, де усі бажаючі матимуть змогу отримати усю необхідну інформацію про «Пласт», та приєднатися до лав Пласту.


Додаткова інформація про пластові традиції у Львові

Пласт – виховна організація української молоді – виник у Львові у 1911 р., за зразком скаутінгу, базованого на виданому у 1908 р. англійським генералом Робертом Бейден-Пауелом підручнику “Scouting for boys” (“Розвідництво для хлопців”). Творцями перших пластових гуртків були вчителі Академічної гімназії д-р Олександр Тисовський (“Дрот”) та син Івана Франка – Петро, а також діяч студентського і січового руху, майбутній полковник УСС Іван Чмола. Основою виховної праці стали книга Олександра Тисовського “Пласт” (1913 р.), та видані в той же час посібники Петра Франка “Пластовий однострій”, “Пластові гри та забави”, “Пластові відзнаки” (всі вийшли у Львові). Вони поєднували основні скавтські засади Бейден-Пауела і українські особливості та творили на цьому ґрунті українську національну організацію.
12 квітня 1912 р. в Академічній гімназії відбулася перша пластова присяга і ця дата зараз святкується як день народження Пласту. Зі Львова Пласт поширюється по всій Галичині. Наступного року у Львові відбувається перший з’їзд, а гурток І. Чмоли проводить першу мандрівку в Карпати.
Вершиною розвитку Пласту перед Першою світової війною став присвячений 100-річчю з дня народження Т. Шевченка січово-сокільський здвиг у Львові 28–29 червня 1914 р., в якому пластуни в одностроях вперше пройшли перед українським громадянством організованою колоною, а опісля провели військово-спортивні змагання. За кілька днів розпочалася війна і багато пластунів пішли воювати за волю України в лавах Січових Стрільців.
Коли історія дала українцям шанс здобути свою державу, пластуни активно включаються у визвольну боротьбу. Вони беруть активну участь у революційних подіях 1 листопада 1918 р. у Львові, натхненником та провідником яких був пластун Дмитро Вітовський.
В умовах польської окупації 1920–1930-х років, незважаючи на всі перешкоди окупанта, Пласт продовжує свою діяльність. У 1921 році у Львові О. Тисовський видає книгу “Життя в Пласті”, яка з того часу стає основою всієї виховної праці пластунів, тут виходять журнали “Молоде життя”, “Пластовий шлях”, “Вогні”. Творяться все нові і нові пластові курені, які скоро виходять за межі середніх шкіл, в яких виник Пласт, і охоплюють широкі верстви української молоді. Виховна праця ведеться в трьох уладах (вікових групах): новиків (до 12 р.), юнаків (12-18 років) та старших пластунів (після 18 р.). В них діють свої виховні програми, які базувалися на системі таборів та проб (іспитів). Всією діяльністю в Галичині, Польщі, на Закарпатті та в еміграції зі Львова керує Верховна Пластова Команда на чолі із Северином Левицьким. Великими друзями і добродіями Пласту стали львів’яни митрополит Андрей Шептицький та голова НТШ Кирило Студинський, відзначені за це найвищими пластовими нагородами.
Наприкінці 1929 р., незадовго до офіційної заборони Пласту, у Львові з бл. 45 тис. українського населення нараховувалося 1106 пластунів, з яких 164 новики, 374 юнаки та 383 юначки, 123 старші пластуни і 62 старші пластунки. Пластові курені діють в усіх українських школах, а також поза ними – на Клепарові, Левандівці, Персенківці, у Винниках.
У вересні 1930 р. польська влада забороняє Пласт, побоюючись його виховного впливу на молодь, яка виростала в організації на розумних, сильних духом і тілом, свідомих українських громадян. Але й після цього колишні пластуни продовжували у Львові працю з юнацтвом і новацтвом, проводячи працю під маркою відпочинкових таборів і мандрівок.
У 1942–1944 р. стараннями С. Левицького та О. Тисовського в Галичині Пласт відроджується у формі Виховних спільнот української молоді (ВСУМ), центр яких був у Львові. І тільки прихід радянської влади припинив виховну працю пластунів. Проте 1989 р. вона відновилася і триває до сьогодні.
Більше 30 вулиць Львова названі іменами пластунів і приятелів Пласту, про що завжди можна згадати, йдучи вулицями Дмитра Вітовського і Олени Степанівни, Степана Бандери і Генерала Чупринки, Тершаковців і Зарицьких.
Сьогодні в Пласті виховуються нові державні та військові діячі, науковці й педагоги, письменники і митці. Крізь історію Пласту промовляють слова пластового гімну: “В Пласті росте новий люд!”

Пласт-Національна скаутська організація України Станиця Львів Станична Пластова Старшина
***
м. Львів, вул. Шептицьких, 16
Канцелярія станиці Львів
Телефон/факс (0322) 72-77-40
Електронна пошта: lviv@plast.org.ua
WWW-сторінка: www.plast.org.ua
WAP-сторінка: wap.plast.org.ua

Bookmark and Share