Жодних домовленостей між студентами та міністерством не існує


26 квітня 2005 року в приміщенні Міністерства охорони здоров’я відбувся “круглий стіл” за участю представників Міністерства та керівників студентських страйкових комітетів медичних ВНЗ з Івано-Франківська, Тернополя, Києва, Львова. Студентська сторона була представлена лише 4-ма навчальними закладами в силу того, що студентів було проінформовано менш ніж за добу до початку зустрічі, тому через об’єктивні обставини представники інших ВНЗ не змогли приїхати. На прохання студентів перенести зустріч на кілька днів, щоб представники усіх контактних регіонів змогли добратись до Києва і щоб був кворум, тобто більшість, яка може приймати рішення загальнодержавного масштабу, їм було відмовлено. Студентам сказали, що зустріч може відбутись лише 26 числа або ніколи. Складається враження, що МОЗ штучно форсувало терміни проведення такого “круглого стола”.На зустрічі міністр повідомив студентів про свої наміри внести зміни до наказу МОЗ № 81 від 23.02.2005 р “Про затвердження Переліку спеціальностей та строки навчання в інтернатурі випускників медичних і фармакологічних вищих навчальних закладів, медичних факультетів університетів”. Вони зводяться до зменшення тривалості інтернатури по деяких спеціальностях, а по іншій частині вона залишається такою ж. Проте зміни до наказу зовсім не зачіпають найболючіше питання – кількість спеціальностей (нагадаю, що раніше їх було 54, а з прийняттям наказу № 81 – лише 17).

Крім того було заявлено, що Поліщук вже нарешті готовий підписати проект угоди, який був складений 11.04.2005 р представниками МОЗ і студентських страйкових комітетів і мав у собі пункти, що до деякої міри згладжували становище випускників і студентів-контрактників, проте не вирішував питання цілком. Слід зазначити, що Міністр на той час категорично відмовлявся підписувати проект, аргументуючи це тим, що угода є недосконалою з юридичної точки зору і не проходить юридичну перевірку в міністерстві. Тепер же він нарешті готовий поставити свій підпис.

Враховуючи, що студенти представляли лише 4 ВНЗ і не можуть “розписуватись” за всіх інших, – вони сказали, що передадуть всім своїм колегам з контактних регіонів цю інформацію (стосовно змін до наказу і готовності Міністра підписати угоду) та винесуть це на обговорення широкого кола студентів у своїх та усіх контактних медичних ВНЗ і лише після колективного обговорення і ухвалення остаточного рішення вони передадуть це рішення у Міністерство охорони здоров’я.

27.04.2005р на запитання журналіста, чому Міністерство не реагує на те, що львівські студенти оголосили голодування, Поліщук відповів, що, мовляв, між МОЗ і студентами уже все погоджено і домовлено і він взагалі не знає, чого ще хочуть львівські студенти.

Тому ми відкрито заявляємо, що на даний момент ніяких діючих домовленостей між МОЗ і студентами немає. І що слова Міністра – це відкрита спроба спекуляції і переконування всіх, що проблему вичерпано. Ми вважаємо, що така його поведінка продиктована словами Президента України Віктора Ющенка під час його розмови з львівськими студентами, що страйкують під міністерством, і Поліщуком, коли Президент сказав: ”Миколо, піди на зустріч студентам, вони поїдуть в село...”

Мабуть саме через це Поліщук хоче показати, ніби все гаразд, хоча насправді це далеко не так і студенти багатьох регіонів мають суттєві претензії до МОЗ. Основне питання, яке піднімають студенти – це не є небажання їхати в села, як намагається інтерпретувати Поліщук, а той факт, що внаслідок прийняття наказу №81 звужується перелік спеціальностей з 54 до 17 і студенти, які платили роками за навчання, щоб здобути омріяну спеціальність, тепер поставлені перед фактом, що вони цього зробити не зможуть. Окрім того збільшується тривалість навчання в інтернатурі, що потягне за собою збільшення суми оплати (студент-контрактник платить 400-800 грн в місяць). Саме ці моменти хвилюють студентство найбільше, причому студентські претензії юридично обгрунтовані, оскільки вони консультувались в багатьох правозахисних інстанціях, в тому числі було подано запит до Карпачової, уповноваженої з прав людини в Верховній Раді, і вона дала заключення, що введення наказу МОЗ № 81 з цього року грубо порушує ряд юридичних норм. На даний час готові цілий ряд судових позовів, які будуть вести правозахисні організації всеукраїнського рівня.

Всеукраїнський страйковий комітет студентів-медиків

____________________________________________________________

Голодувати МОЗ не заборонить?

Студенти-медики, які пікетують Міністерство охорони здоров`я України на знак протесту проти наказу № 81, розпочали голодування. «Ми вважаємо наказ № 81 антиконституційним. Він порушує права студентів, перш за все, право на вибір професії, — говорить Руслан Секела, координатор Всеукраїнського комітету захисту студентів, один із керівників пікету, який розташувався просто під дверима Міністерства охорони здоров`я України. — Людина чотири роки хотіла бути, наприклад, гінекологом, і після того, як вона вже на п`ятому курсі, їй кажуть: тобі треба бути загальним хірургом або сімейним лікарем, тому що реально вже твоєї спеціальності немає. Найголовніше те, що вона платила за це навчання. Це якби ви йшли в магазин і казали: «Я хочу купити телевізор за свою тисячу доларів», а вам скажуть: «Ні, телевізора нема, от бери холодильник і йди звідси!».

Нагадаємо, що сумнозвісний наказ № 81 МОЗ України від 23 лютого цього року затверджує новий, значно скорочений, перелік спеціальностей випускників медичних вищих навчальних закладів — з 54 до 16, а також подовжує термін інтернатури, що для контрактників автоматично підвищує оплату навчання на тисячі гривень.

Студент п`ятого курсу Львівського медуніверситету імені Данила Галицького Євген, який теж страйкує під МОЗом, мріяв стати офтальмологом. А тепер такої спеціальності просто не існує. Зате строк інтернатури подовжать. Отже, доведеться доплачувати. «Я як мамі то сказав, вона взялася за серце. Я думаю, що тут усе ясно без зайвих слів», — говорить Євген.

За словами студентів, які приїхали не тільки зі Львова, а й iз Харкова, Вінниці, Полтави, Івано-Франківська, до пікету вже підходив Президент України Віктор Ющенко і сказав міністрові охорони здоров`я Миколі Поліщуку задовольнити вимоги студентів. Але на тому поки що і скінчилось.

На думку страйкуючих, міністр охорони здоров`я дарма звинувачує їх у небажанні їхати працювати на село. «Це неправда, що випускники не хочуть їхати в село, — говорить Микола, шестикурсник iз Полтави. — Хто на бюджеті — все одно туди поїде так чи інакше. Ми хочемо лише, щоб нам не ламали життя — і дали ту професію, на яку ми розраховували, вступаючи до вузу».

«Людина платила за навчання не для того, щоб по закінченні їй пропонували «кота в мішку». Ми будемо подавати позов на МОЗ у Печерський районний суд», — заявив Дмитро Малий, голова громадської організації «Батьківський комітет Львівського державного медичного університету».

Хлопці кажуть, що до них приходили і візитери із сусіднього, синьо-білого, табору, запитували: «А що це ви тут робите?». З ними поспілкувались, але за межами табору, щоб не було провокацій.

Сьогодні пiкетувальники частково перемiстились пiд Кабмiн. До акцiї долучились студенти Тернополя. Голодують поки що тiльки дев’ятро студентiв-медикiв. Учасники акцiї протесту наголошують, що хоча моральну підтримку їм висловила не одна молодіжна організація, їх не підтримує жодна політична сила. «Ми повністю поза політикою», — сказав Руслан Секела.

Марія КУЛЕБА, «УМ»

Bookmark and Share