Перспективи децентралізації ПТО: німецький досвід для України


У складі делегації, яка відвідає заклади системи професійної освіти в Бонні, Дюссельдорфі та Кельні – відповідальні працівники міністерства освіти і науки України, заступники начальників Головних управлінь освіти і науки Дніпропетровської, Львівської областей та м. Києва, директори навчально-методичних центрів ПТО та національного й регіональних інформаційно-аналітичних центрів, створених в рамках Проекту.

Серед очікувань від результатів візиту до Німеччини, висловлених учасниками навчальної поїздки під час попереднього анкетування, – вивчення переваг і недоліків дуальної системи ПТО, можливостей активізації соціального партнерства в умовах децентралізації управління й фінансування ПТО, інших питань, які стосуються взаємовідносин в системі ПТО.

Програмою візиту передбачені зустрічі в Міністерстві шкільної освіти та безперервного навчання й Торгово-промисловій палаті в м. Дюссельдорф, постійно діючій конференції міністрів освіти та культурних справ, Комітеті економіки ПТО Німеччини, навчальних закладах системи професійної освіти країни й інших установах, цікавих українським фахівцям з точки зору організаторів навчальної поїздки.

Це вже друга навчальна поїздка, організована Проектом в рамках його реалізації. Навесні цього року група українських експертів у складі пана Т. Десятова, директора Департаменту ПТО Міністерства освіти і науки України, пані Н. Проценко, директора Навчально-методичного центру ПТО Черкаської області, пані І. Савченко, наукового співробітника Інституту професійно-технічної освіти Академії педагогічних наук України, пана В. Шелковського, заступника директора міжгалузевого учбово-атестаційного центру Інституту зварювання ім. Патона та пані А. Волльшлегер, керівника проекту«Підвищення ефективності управління професійно-технічною освітою на регіональному рівні в Україні» відвідала Францію й Німеччину з метою ознайомлення з особливостями організації професійної освіти і навчання у Франції та можливим використанням цього досвіду вітчизняною системою освіти, а також вивчення досвіду європейських освітніх інформаційних систем управління. Останнє є дуже важливим на теперішньому етапі реалізації Проекту, оскільки в його рамках і за підтримки департаменту ПТО Міністерства освіти і науки України на основі інтеграції наявних інформаційних ресурсів ПТО, статистики регіонального ринку праці, служб зайнятості, підприємств, загальноосвітніх шкіл, демографічних показників, створюється інформаційна система управління (ІСУ) ПТО. Функціонування цієї системи буде спрямоване на вирішення низки питань системи ПТО, а саме, розробці механізмів моніторингу й визначення потреби галузей економіки у кваліфікованих робочих кадрах, проведенні аналізу регіональних потреб у працівниках з професійно-технічною освітою і ефективності їх використання та на відстеження ефективності процесів децентралізації в 6 пілотних регіонах.

Інформація про Проект.
Проект «Підвищення ефективності управління професійно-технічною освітою на регіональному рівні в Україні» виконується за фінансування Європейського Союзу з метою сприяння приведенню структури та змісту професійно-технічної освіти (ПТО) Україні у відповідність до соціальних і економічних потреб, а також потреб ринку праці.
Терміни реалізації проекту: 1 вересня 2005 року – 1 вересня 2009 року.

Серед головних завдань проекту: розробка пропозицій для державної та регіональної стратегії децентралізації управління, менеджменту й адміністрування ПТО в Україні у співпраці з усіма зацікавленими сторонами всіх рівнів і запровадження у пілотних регіонах регіональної стратегії децентралізації управління, менеджменту й адміністрування ПТО; створення інформаційної системи управління (ІСУ) ПТО для забезпечення децентралізації на державному рівні та у вибраних пілотних регіонах; розробка пропозицій для альтернативної системи фінансування ПТО й забезпечення якості, сумісної з децентралізацією та автономією ПТНЗ; розробка проекту загальнонаціональних рамкових кваліфікаційних вимог, а також удосконалення освітніх послуг у секторі сільського господарства; розробка проекту стратегії реформування ПТО у галузі сільського господарства як пілотного проекту для інших галузей України.

Пілотними регіонами Проекту обрані Дніпропетровська, Львівська, Харківська, Черкаська області, АР Крим і м. Київ. В кожному з цих регіонів у якості пілотних обрані тридцять ПТНЗ.

Джерело : Проект «Підвищення ефективності управління професійно-технічною освітою на регіональному рівні в Україні»
Автор : Марина Малік
Bookmark and Share