Сергій Хворов: МИ ДОВЕЛИ, ЩО ПРОТИДІЯТИ ФАЛЬСИФІКАЦІЯМ МОЖНА!


- Що стало поштовхом до організації акції протидії фальсифікаціям „Молодь за чесні вибори на Південному березі Криму”?

- Ялта – це літня столиця України. І тому, які б процеси не відбувалися в цьому місті, вони завжди проходять під пильним контролем центральної влади. Люди, які керують у Ялті – це завжди люди, що взаємодіють з центральною владою, а точніше із проросійсько налаштованою центральною владою. Я сприймав процес проведення парламентських виборів у Ялті як своєрідне тренування перед виборами міського голови, і той досвід фальсифікацій, який могла здобути влада під час цьогорічних виборів, міг би бути ще масштабніше застосований під час виборів місцевих. Коли менi за десять днів до виборів запропонували очолити місцевий виборчий штаб НУ-НС, то я розумів, що головне завдання, яке стоїть переді мною, - вже не агітація, а недопущення фальсифікацій виборів. І на мене було покладено завдання набрати у комісії таких людей, які б змогли відпрацювати на виборах і не допустити жодних викривлень результатів голосувань.

- Чому для реалізації цих завдань було обрано саме молодь?

- За такий короткий термін (5 днів) було важко сформувати команду із уже набраних 219 членів комісій. Багато із них зізнавалися, що вони працюють виключно за гроші, це був їх єдиний мотиваційний фактор. Я розумів, що потрібно знайти людей ідейних, досвідчених, грамотних або таких, що швидко здатні навчатися, людей яких неможливо було б підкупити чи примусити стати якщо не активним учасником фальсифікацій, то принаймніі пасивним спостерігачем.. Такою категорією людей для мене в першу чергу є молодь. Тому я зідзвонився з головою Всеукраїнської молодіжної громадської організації „Фундація Регіональних Ініціатив” Олександром Солонтаєм і сказав, що мені потрібно 80 людей, які мають досвід роботи на виборах, які зможуть приїхати, знайти свої виборчі дільниці, ознайомитися з роботою комісії і не допустити жодних фальсифікацій. Окрім того ми з Олександром домовились, що приїдуть також кілька тренерів, які проведуть навчання з цими молодими людьми для їх кращої підготовки. Сашко люб’язно погодився особисто провести тренінги та привезти із собою ще кілька тренерів.

- Що було найскладніше під час проведення акції?

- Найскладнішим моментом для мене було вивести раніше затверджених людей з комісій і замінити їх на тих приїжджих молодих людей, завданням яких було недопущення фальсифікацій. Найскладніше було пояснити тим людям, яких замінили, необхідність таких дій. Звичайно, усіх секретів теж не можна було розкривати і це теж була складність. Проте за тиждень до виборів я намагався якомога ширше розголосити, що приїдуть дуже серйозні люди, юристи, фахівці, будуть задіяні органи служби безпеки і таке інше. Таким чином ми намагалися уже на цьому етапі нагнати трішки страху та протидіяти можливим фальсифікаціям.

- Розкажіть про те, як організовувалась та проходила акція.

- Оскільки з Олександром Солонтаєм у нас була домовленість, що багато членів ФРІ беруть участь у цьому проекті, і оскільки ФРІ є непартійною структурою (а я працював у той момент на блок „Наша Україна-Народна Самооборона”), ми домовилися, що ФРІшники беруть участь у акції, як вільні учасники. А організацію було вирішено довірити комусь із партійців – молодіжки „Нашої України” чи якоїсь іншої дружньої партії. „Фундація Регіональних Ініціатив” ж взяла на себе консультативні та навчальні функції. Це було перше принципове рішення. Для його реалізації ФРІ також залучила інші позапартійні організації - ініціатива „Воля” , об’єднання„Молодіжний правозахисний рух”, „Фонд муніципального розвитку”, ВМГО „Дебатна Академія”. Друге – що повинен бути якийсь центр, у який би стікалася інформація про тих людей, які приходять в комісії (яких пропонують), потрібно було вибрати координатора, який би контролював увесь процес. Нам було необхідно знайти 78 людей. Ми домовилися, що 6 людей – це моя квота, а залученням решти буде займатися ФРІ та дружні організації. Олександр Солонтай сконтактував мене із Лесею Башняк – заступником голови ВМГО „Молодий Рух”, головою Київської організації МР, яка в результаті стала керівником проекту „Молодь за чесні вибори на Південному березі Криму”. Вона та її подруга Віталіна – були тими людьми, з якими я сидів на телефоні всі ці 3-4 дні, уточнював усі списки. Вони створили своєрідний кол-центр, і завдяки цьому після виборів я мав повну інформацію: як проходило голосування, як працювали люди і таке інше.

- Який позитивний досвід ви отримали в результаті проведення такого доволі масштабного заходу?

- Щодо позитивного досвіду, то ми на прикладі Ялти показали: якщо заздалегідь зібрати хорошу команду, з якою провести відповідну навчальну, тренінгову роботу, то у будь-якому місті України можна провести показово чесні вибори. Якщо з цією командою попрацювати довше та розширити її, то за чесні вибори можна буде поборотися уже в цілому регіоні. Ми змогли проконтролювали вибори, ми зробили максимум за такий короткий термін. Тепер я точно знаю, що під час наступних виборів у Ялті (місцевих, міського голови), при певному фінансуванні та бажанні ми зможемо протистояти будь-яким фальсифікаціям. І це найголовніший підсумок. Як і те, що люди повірили: протидіяти фальсифікаціям можна. У Ялті явка виборців була 49% - це найменший показник по Україні. І це свідчить про те, що масовим фальсифікаціям вдалося запобігти, що не відбувалися масові вкидування бюлетенів. Лише один з випадків відвернення фальсифікацій: коли почалися вибори, я попросив Олександра Солонтая звернути особливу увагу на мій виборчий округ, де, на мій погляд, вже у 2006 роцi відбувалися фальсифікації під час місцевих виборів. Протягом дня 30 вересня звіти у ТВК надходили, що на цьому окрузі проголосувало 1100 людей, хоча я бачив, що ні бюлетенів, ні галочок у списках виборців стільки не було. І коли Олександр почав з’ясовувати ситуацію, то виявилося, що члени комісії „помилилися” і насправді явка становила на 300 осіб менше ніж вони подавали в територіальну комісію. Звичайно, що та завищена явка ввечері повинна була „вистрелити”, якби ми це не викрили.

- Чи плануєте проводити такі акції із протидії фальсифікаціям і надалі, зокрема під час місцевих виборів?

- Що стосується того, чи будемо ми проводити подібні акції ще, то звичайно хотілося б розраховувати на допомогу у цьому молодіжних організацій. Але з іншого боку Ялта – не єдине місто України, де можуть бути фальсифікації, тому коли будуть відбуватися вибори до місцевих рад, - завдання ФРІ забезпечити наявність якомога більшої кількості своїх активістів на дільницях через списки різних партій. У контексті всієї України – в кожному місті потрібно буде створити команду, яка буде боротися за те, щоб вибори відбулися чесно.
Тепер окрім двох способів, як не стати жертвою фальсифікацій – не балотуватися та бути одним із організаторів підтасовок, я точно знаю є ще й третій – створення команди, яка зможе ефективно протидіяти спробам фальсифікацій. Тому я надзвичайно вдячний Олександру Солонтаю, Лесі Башняк, їхнім друзям, усім тим хлопцям і дівчатам, які приїхали до Ялти та які долучились до акції. І коли будуть вибори, в яких я особисто братиму участь (як кандидат на посаду міського голови чи як лідер однієї з політичних команд), то я докладу усіх зусиль, щоб такі тренери попрацювали з моєю командою, зробили її здатною адекватно реагувати на усі можливі процеси та ситуації під час виборів.

Читайте також:
http://www.fri.net.ua/loadsnews.php?id=1852

Bookmark and Share