ІЗ ЧЛЕНАМИ СІМ`Ї УЖЕ РОЗІБРАЛИСЯ: витрати на студентів не враховуються


"Рік минув, а з членами сім`ї досі не розібралися" — у матеріалі під такою назвою, опублікованому у "Вечірній газеті", йшлося про невідрегульованість податковою службою питання щодо включення у податковий кредит (під час подання громадянами декларації про сукупний оподаткований дохід за 2004 рік) витрат, понесених батьками на оплату навчання дітей-студентів. Відмінусування подібних витрат із річного доходу подавача декларації (а значить перерахунку, у бік зменшення, утриманої з нього протягом року суми податку) передбачено Законом "Про податок з доходів фізичних осіб", який набрав чинності із січня минулого року. За цим законом (стаття 5) декларант має право включити у податковий кредит кошти, сплачені за своє навчання чи навчання членів сім`ї першого ступеня споріднення (в тому числі дітей).
Незважаючи на таку чітко виписану норму, податківці, посилаючись на усне роз`яснення Державної податкової адміністрації України, відмовлялися враховувати ці кошти у податковий кредит, якщо угоду з навчальним закладом уклав не безпосередньо платник, а його донька чи син, котрі там навчаються. На засіданні Кіровоградського прес-клубу реформ, де навколо цього питання між журналістами та представниками обласної податкової адміністрації розгорілась дискусія, начальник відділу оподаткування фізичних осіб Вікторія Чупрун зазначила, що податківці чекають нового роз`яснення з Києва, аби поставити всі крапки над і (правда, у ДПАУ був цілий рік, щоб відрегулювати питання і не доводити справу під час прийому декларацій до конфліктів).
Таке роз`яснення (під назвою "Щодо податкового кредиту на навчання"), датоване дев`ятим березня, Державна податкова адміністрація України підготувала і розіслала у відповідні підрозділи на місцях.
Воно знімає причину конфлікту та роз`яснює деякі інші моменти, що стосуються врахування чи неврахування витрат, понесених на оплату навчання для здобуття середньої професійної або вищої освіти. Пропонуємо вам деякі фрагменти цього роз`яснення (у формі запитання-відповідь) і нагадуємо, що прийом державними податковими інспекціями від громадян декларацій про сукупний оподаткований дохід за 2004 рік закінчується 31 березня, тобто наступного четверга.
Договір на навчання укладено між вищим навчальним закладом та студентом (дитиною платника податку). У документах (квитанціях) про оплату навчання зазначено прізвище, ім`я, по батькові дитини-студента, а за податковим кредитом звертається платник податку — батько цього студента. Згідно з формою ІДФ такий студент не одержує доходів у вигляді заробітної плати, тобто не має права самостійно звернутися за податковим кредитом. Чи є у такому випадку у батька право на податковий кредит?
Згідно з пунктом 5.1 статті 5 Закону "Про податок з доходів фізичних осіб" платник податку має право на податковий кредит (податковий кредит — це вартість витрат, фактично понесених платником протягом звітного (минулого) року, зокрема для одержання середньої професійної або вищої освіти чи самим платником, чи іншими членами його сім`ї першого ступеня споріднення (чоловіком, дружиною, дітьми).
У зв`язку з цим у випадку, коли, як підтвердження щодо понесених витрат, платник податку пред`являє розрахункові документи (квитанції, касові ордери, чеки тощо), в яких зазначено прізвище, ім`я, по батькові не його, а його дитини-студента, з якою укладено договір на навчання, то такі документи повинні прийматися податковими органами, а зазначені у них суми — враховуватися для зменшення річного оподаткованого доходу платника (за винятком випадків, коли названий студент сам протягом року отримував заробітну плату).
Підставою для цього є норми цивільного законодавства, зокрема Сімейного кодексу України, згідно зі статтями 180 та 199 якого батьки повинні утримувати своїх неповнолітніх (до 18 років) дітей, а якщо діти продовжують навчатися, то обов`язок щодо їх утримання та надання їм матеріальної допомоги покладається на батьків до досягнення дітьми 23-річного віку.
Відповідно до Цивільного кодексу України права володіння, користування та розпорядження своїм майном, у тому числі грошовими коштами, належать його власникові (стаття 317), а неповнолітні діти за згодою батьків можуть вчиняти деякі правочини (стаття 32), зокрема проводити розрахункові операції щодо укладеного на їх ім`я договору на навчання. Це положення застосовується і до дітей, вік яких обумовлено статтею 199 Сімейного кодексу України.
З огляду на наведені вище законодавчі підстави, платник податку (батько чи мати) має право доручити своїй дитині здійснити правочин у вигляді проведення сплати за навчання за рахунок належних платникові коштів (у тому числі заробітної плати). При цьому фактичні витрати несе безпосередньо платник, тобто батько (мати) дитини, яка навчається.
Таким чином розрахункові документи про оплату за навчання, у яких зазначено прізвище, ім`я, по батькові дитини-студента, є документами, що підтверджують право подавача декларації (котрогось із батьків) на одержання передбаченого законодавством податкового кредиту. Крім квитанцій чи чеків про оплату, декларант має також подати копію укладеного договору про навчання та документально підтвердити родинні стосунки (ступінь споріднення) з особою, від імені якої цей договір укладено.
Платник податку одночасно навчається сам та навчає дитину (або двоє і більше своїх дітей). Чи стосується у такому разі обмеження, встановлене законом щодо неперевищення певного розміру податкового кредиту (у 2004 році не більше 510 гривень у місяць) загальної суми, сплаченої платником за навчання всіх членів сім`ї, чи воно застосовується окремо до кожного з них?
Платник податку, згідно із законом, має право включити до свого податкового кредиту суму фактично сплачених коштів за навчання своє та членів своєї сім`ї першого ступеня споріднення (у даному випадку дітей) у розмірі, що не перевищує суми місячного прожиткового мінімуму для працездатної особи (встановленого на початок конкретного року), помноженої на коефіцієнт 1,4 та округленої до найближчих десяти гривень. У 2004 році така сума складала 510 гривень. Це максимально допустимий на місяць розмір податкового кредиту.
Якщо платник податку у 2003 році здійснив проплату наперед за кілька років навчання, чи має він право на податковий кредит за 2004 та наступні роки?
Пунктом 5.3 статті 5 закону чітко визначено, що платник податку має право включити до складу податкового кредиту звітного року витрати, фактично понесені ним за навчання у такому звітному році. Оскільки згадані витрати платник поніс у звітному 2003 році та ним проплачено навчання наступних, а не звітного років, то він не має права включити їх до податкового кредиту.
До речі, Закон "Про податок з доходів фізичних осіб" у частині запровадження податкового кредиту, як і деяких інших податкових новацій, почав діяти з першого січня 2004 року.
Яка кількість місяців навчання включається до розрахунку податкового кредиту?
Кількість місяців навчання, які приймаються для такого розрахунку, визначається навчальним закладом у договорі, а якщо там це не обумовлено, то претендент на податковий кредит повинен пред`явити довідку з навчального закладу про кількість місяців навчання (тривалість семестрів) у звітному податковому році.
Чи має батько (мати) право на податковий кредит за навчання дитини-студента, якщо дитина паралельно працює і одержує заробітну плату?
Ні, не має. Оскільки студент отримує заробітну плату, він є платником податку з доходів фізичних осіб. А значить може сам подати декларацію, оскільки має право на одержання податкового кредиту.
У деяких вищих навчальних закладах навчання на військовій кафедрі оплачується окремо від основного. Чи можна включати витрачені кошти до податкового кредиту?
Оскільки це додаткова послуга навчального закладу, яка не є обов`язковою у процесі безпосереднього навчання за обраним фахом і яка оплачується окремо (додатково) від плати за навчання, що передбачена згідно з укладеним між навчальним закладом та студентом договором, то включення таких витрат до податкового кредиту чинним законодавством не передбачено.
При багатьох навчальних закладах існують підготовчі курси, навчання на яких дає право вступу до цих закладів без наступних екзаменів (такий абітурієнт автоматично зараховується на перший курс). Чи приймаються до податкового кредиту витрати за оплату навчання на таких курсах?
Не приймаються. Навчання на підготовчих курсах не є обов`язковим. Це знову ж таки додаткова послуга навчального закладу, котра спрямована на залучення потенційних абітурієнтів. Навчання на курсах оплачується за окремим договором. Час занять на них не зараховується у загальний курс навчання безпосередньо за обраним фахом після вступу абітурієнта до навчального закладу.
Таким чином кошти, витрачені на оплату підготовчих курсів, не можуть бути включені до податкового кредиту.
Чи можуть обоє батьків, чия дитина навчається у ВНЗ на платній основі, одночасно скористатися правом на податковий кредит?
Ні, не можуть. Частиною "а" підпункту 5.3.3 статті 5 закону передбачено, що при навчанні платника податку або члена його сім`ї першого ступеня споріднення витрати на оплату навчання можуть бути включені до податкового кредиту одного із членів сім`ї (за їх вибором). Тому для уникнення дублювання цих витрат обома батьками, той із них, хто вирішив внести кошти на оплату навчання дитини до податкового кредиту, має зазначити у поданій до податкової інспекції декларації, що інший із батьків таким правом не користується.

Ольга ПИЛИПЕНКО (за сприянням відділу громадських зв`язків та масово-роз`яснювальної роботи Кіровоградської ОДПІ),для „Vechirka.com.ua”

Bookmark and Share