Звернення


Шановний Михайло Іванович!

Указом №1241/97 Президент України установив День української писемності та мови, який відзначається щорічно 9 листопада в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця. Відзначення цієї дати має сприяти розвитку української мови, поширення її вжитку у всіх сферах суспільного життя на всій території України.

Однак навчальний заклад, яким Ви керуєте, чомусь не сприяє виконанню державної мовної політики. Навіть після набуття Україною державної незалежності, у Державній Льотній Академії продовжується втілення в життя колонізаторської політики нашого північного сусіда. Русифікація українського студентства не лише не припинилась, а й посилилась. Лекції, семінарські заняття і весь навчальний процес здійснюється російською мовою. Це призводить до витіснення української мови зі вжитку, поганого засвоєння матеріалу україномовними курсантами, до зникнення з пам’яті курсантів української мови та підміни її суржиком. Ситуація, коли стратегічно важливий для України навчальний заклад виховує спеціалістів для сусідньої держави, є неприпустимою і, на нашу думку, загрожує національній безпеці.

У статті 7 закону України “Про освіту” №1060-XII від 23.05.91 та закону України “Про вищу освіту” №2984-ІІІ від 17.01.02 написано: “Мова навчання у вищих навчальних закладах визначається відповідно до Конституції України та закону України про мови”. Офіційне тлумачення положень статті 10 Конституції України, №10-рп/99 від 14 грудня 1999 року констатує, що “положення Конституції України зобов’язують застосовувати державну – українську мову як мову офіційного спілкування у навчальному процесі в державних і комунальних навчальних закладах України”.

Нагадаю, що згідно статті 10 Конституції України, “державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України”. Отож викладання російською мовою у вищих навчальних закладах суперечить основному закону України – Конституції, та рішенню Конституційного Суду, зацитую: “Виходячи з положень статті 10 Конституції та законів України щодо ґарантування застосування мов в Україні, в тому числі у навчальному процесі, мовою навчання в дошкільних, загальних середніх, професійно-технічних та вищих державних і комунальних навчальних закладах України є українська мова”. Нагадаю, що відповідно до закону України “Про Конституційний Суд України” №422/96-ВР, офіційне тлумачення Конституційного Суду є “Обов’язковим до виконання на всій території України, остаточним і оскарженню не підлягає”.

Звертаємось до Вас з проханням взяти до уваги викладене вище, і, з нагоди Дня української мови та писемності, вирішити всі проблемні питання, що накопичились на сьогодні, тобто забезпечити повний перехід на викладання українською мовою, або хоча б зробити відчутні кроки в цьому напрямку.

З повагою
Голова КОО
Національного Альянсу Дмитро Сінченко

Bookmark and Share