Для кого насправді організований „Форум молоді міста Києва”?


Перший день „Форуму молоді міста Києва”, який відбувся учора, 16 листопада, показав, що гучні анонси та очікування того, що захід стане помітною та значущою подією для активного молодіжного середовища насправді виявилися мильною булькою.
Вважаю, що моя точка зору є початком широкої, публічної громадської дискусії про стан та перспективи молодіжної політики в місті Києві, столиці вільної, демократичної, європейської України. Готовий обговорити актуальні питання молодіжної політики Києва з усіма зацікавленими молодими громадянами.

Нагадаю, кілька днів тому на сайті Головного управління у справах сім’ї та молоді Київської міської держадміністрації ( http://www.sms.gov.ua/forummolody/ ) було оголошення про те, що в рамках відзначення Всесвітнього дня студента в Києві відбудеться Міжнародний форум молоді у м. Києві в рамках святкування Міжнародного Дня студента у м. Києві, який пізніше набув назви „Форум молоді міста Києва”.
Організаторами заходу виступили власне Головне управління у справах сім’ї та молоді КМДА, нікому невідомий Центр молодіжних ініціатив ім. Святого Володимира та КНУ ім. Т.Шевченка.
На сайті були розміщені анкети для реєстрації на Форум. Станом на ранок 14 листопада було повідомлено про те, що свою участь у форумі підтвердило 75 організацій ( http://sms.gov.ua/index.php?menu1=1&news_id=11627&type=NewsText ), а також, що запланована кількість учасників заходу – 500 людей. Такі оптимістичні анонси породжували очікування того, що Форум буде дійсно представницький, з широким колом учасників, із обговоренням найактуальніших молодіжних проблем, бюджетних питань, із формуванням молоддю власного плану діяльності на 2008 рік тощо. Такі були очікування...
Проте геть іншу картину довелося спостерігати учора, 16 листопада, під час проведення самого „Форуму молоді міста Києва”.
Ось коротка хронологія подій:
Згідно із програмою Форум розпочався реєстрацією учасників. Одразу після цього стартувала анонсована прес-конференція за участю Олеся Довгого та Сергія Березенка, які у своїх виступах перед трьома - чотирма телекамерами дуже високо оцінили активність молоді міста Києва. Проте ці слова звучали дивним дисонансом із реальною ситуацією, адже замість анонсованих півтисячі учасників Форуму, їх можна було нарахувати всього трохи більше ста! Офіційно ж жодним чином не було повідомлено, яка саме кількість із зареєстрованих попередньо учасників прибула на Форум, і чи ця кількість та склад делегатів є достатніми для того, щоб вважати Форум представницьким або ж повноважним обговорювати найважливіші питання молодіжної політики Києва.
Для присутніх залишилася загадкою і те, які ж саме МГО взяли участь у заході, оскільки організатори не повважали за необхідне оголосити таку інформацію під час відкриття Форуму.
Рівень ставлення організаторів до самого заходу яскраво засвідчив і наступний пункт програми, а саме привітання учасників та обговорення діяльності президії Форуму за 2007 рік. Виявилося, що із анонсованих і у попередній програмі, і в програмі, розданій під час заходу (які СУТТЄВО ВІДРІЗНЯЛИСЯ!), п’яти учасників вітання (серед яких значилися Віктор Скопенко - ректор Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, Олесь Довгий - секретар Київради, Сергій Березенко – виконуючий обов’язки начальника Головного управління у справах сім’ї та молоді, Віталій Журавський – заступник голови Київської міської державної адміністрації, Володимир Філіпов - Голова комісії Київради з питань сім’ї, молоді, спорту та туризму, на заході був присутній лише Сергій Березенко, як власне головний організатор Форуму, а також Олесь Довгий - короткостроково на початку. Решта зазначених осіб просто проігнорували захід.
Ще один цікавий нюанс: з усіх іноземних делегацій, про присутність яких було заявлено на Форумі, жодному іноземному учаснику не було надане слово для привітання чи виступу.
Що стосується обговорення, то воно звелося до виступу Сергія Березенка, в якому той окреслив необхідність відкриття центрів працевлаштування для молоді при навчальних закладах, розвитку молодіжного житлового будівництва та реанімації молодіжної ради при КМДА. Натомість не прозвучало очікуваного детального звіту Головного управління у справах сім’ї та молоді КМДА про власне діяльність управління протягом 2007 року: куди, коли і навіщо були витрачені кошти, яких результатів досягнуто, чи була ефективною молодіжна політика тощо. Відповідно, не було проведено й обговорення звіту: що зроблено, над чим варто працювати, що слід покращити у 2008 році. Усього цього, на жаль, учасникам Форуму почути та побачити не довелося.
Далі слід наголосити на тому, що у програмі Форуму із незрозумілих причин відбулося суттєве скорочення. Якщо згідно із попередньою оголошеною на сайті програмою захід мав тривати із 11.00 до 19.00, то вже в уточненій зазначалося, що він має закінчитися о 15.30. Проте насправді дійство взагалі завершилось о 13.20 виступом колишнього голови КМГО „Спілка ініціативної молоді” Артема Михайлюка. Після цього головуючий оголосив про кінець засідання. Іноземних гостей повезли на екскурсію столицею, а молоді міста Києва було запропоновано долучитися до роботи у секціях вже наступного дня – 17 листопада.
Ще один маленький штрих до портрету цього заходу: коли зібрання відбувалося в залі, в той самий час у холі проходив таємний фуршет (можливо, для журналістів). Коли ж молоді люди вийшли з залу, то побачили тільки порожні пляшки від соків «Дар», спонсора заходу, банер якого 2 на 2 метри увесь час майорів на сцені зібрання.

У зв’язку із вище зазначеним виникають такі запитання:

1. Запитання до Головного управління у справах сім’ї та молоді КМДА: ДЕ МОЛОДЬ? Чи в місті Києві взагалі відсутня молодь, яка сама хоче займатися вирішенням своїх же актуальних питань? Їй це не цікаво, їй це не потрібно? Чи за неї вже просто все вирішили? Адже навіть за часів кучмізму, навіть за найскрутніших часів для молодіжного руху, не доводилося бачити таких заходів, де б настільки очевидно були проігноровані інтереси самої молоді. Учасники засідання насправді мали дуже слабке розуміння того, що ж насправді відбулося? І чи взагалі це був форум молоді?
Молоді люди, присутні у залі (переважно віком від 17 до 23 років) у більшості своїй справляли враження швидше студентів-першокурсників, аніж учасників активної молодіжної політики чи представників молодіжних організацій. Вони не брали жодної активної участі у обговоренні, ніякої жвавої дискусії, активності, зачеплення актуальних молодіжних питань не було, скидалося на те, що більшість просто прийшли там посидіти. Постає питання: хто зібрався, яким чином реєструвався та навіщо прийшов?

2. Чому так і не відбулося обговорення актуальних, нагальних питань молодіжної політики міста Києва, заради яких власне і був скликаний Форум, витрачений час та кошти?

3. Чому повністю були проігноровані демократичні принципи, притаманні подібним заходам: не відбулося жодних пояснень щодо змін у програмі, жодних голосувань, жодних затверджень складу президії, порядку денного, ніякого формування найактуальніших молодіжних питань, відкритого формування секцій - нічого цього на «Форумі» не було.

4. Важко зрозуміти, для кого був проведений „Форум молоді міста Києва” – для іноземних учасників, які приїхали на екскурсію, обіди та вечері, а також безкоштовне поселення у готелях столиці за рахунок бюджетних коштів, чи для самої молоді міста Києва, проблеми та наболілі питання якої мали обговорюватися під час форуму. Чому саме молодь міста Києва так обмежена у програмі свого форуму? Виникає також питання про ефективність витрачання бюджетних та спонсорських коштів, адже незрозумілим є ефект від проведення зібрань подібної якості.

Хочу наголосити на необхідності проведення справжнього Форуму для молоді міста Києва. Форуму, де б дійсно було забезпечено широке представництво активних учасників молодіжного руху, де були б дотримані усі демократичні процедури, де були б обговорені та донесені до влади найгостріші питання молодіжної політики та шляхи їх вирішення. Інакше для чого потрібна молоді така влада, якщо молодь її ігнорує?

Руслан Синельников,
Лідер Громадської ініціативи «ВОЛЯ»,
8 093 246 47 90
Bookmark and Share