Новообрану Верховну Раду контролюватиме молодь !


Форум розпочав другий етап громадянської кампанії, ініційованої Всеукраїнською молодіжною громадською організацією „Фундація Регіональних Ініціатив”, під назвою „МОЛОДІЖНА ВАРТА: Молодь за вами спостерігає”. Участь у форумі, організованому за підтримки регіонального представництва Фонду Фрідріха Еберта, взяли делегати від органів студентського самоврядування з різних куточків України, представники десятків позапартійних українських молодіжних організацій, молоді народні депутати України – Андрій Шевченко (БЮТ) та Леся Оробець (НУ-НС), представник департаменту молодіжної політики Кабінету Міністрів Анатолій Білий (Мінсім’їмолоді), іноземні гості.

Відкриваючи Форум, голова ВМГО ФРІ Олександр Солонтай заявив: „Є всі шанси на те, що наша спільна громадянська кампанія зможе підняти молодіжний рух в Україні, а також практику його взаємодії з владою на якісно новий рівень”.

Директор Представництва в Україні та Білорусі Фонду Фрідріха Берта Стефан Хробот вітаючи учасників Форуму зазначив, що „МОЛОДІЖНА ВАРТА” – це унікальна громадянська кампанія у всьому СНД, аналогів якій досі не було. Саме тому так, важливо, що в Україні молодь втілює таку ініціативу, бере на себе контролюючі функції і хоче системно впливати на державну молодіжну політику.

У свою чергу, одні з наймолодших народних депутатів новообраного парламенту – Андрій Шевченко та Леся Оробець запевнили, що нова вертикаль влади, яку швидше за все сформують їхні політичні сили, повинна вести постійний діалог з молоддю та дослухатися до її думок та зауважень. Представникам ж активної молоді порадили завжди знаходити конструктивний підхід до критики влади та не відмовлятися від втілення власних мрій. Що ж будемо сподіватися, що працюючи у ВР чи у чиновницьких кабінетах гості, так само як і їх молоді колеги по політсилам, перейматимуться молодіжною проблематикою та співпрацею з українським молодіжним рухом не менше, ніж про це було задекларовано під час виступів на Форумі.

До слова, слід зазначити, що на Форум „МОЛОДІЖНОЇ ВАРТИ” були запрошені представники усіх найбільших парламентських сил, зокрема комуністів та Партії регіонів. Проте регіонали одразу відмовились надіслати свого делегата на захід „через надзвичайну зайнятість”, а лідер Комсомолу Євген Царьков спершу підтвердив свою участь у форумі, але у підсумку так і не з’явився. Проте коаліція цих сил все ж була представлена на заході особі державного чиновника (департамент молодіжної політики в КМУ контролюється представниками Партії Регіонів та КПУ) Анатолія Білого????? Виступ його нагадував звітування про те, яка чудова у нас в державі молодіжна політика, як стрімко розвиваються усі форми активності молоді, яку неоціненну допомогу надає Міністерство сім’ї молоді та спорту усім українським МГО... Не дивно, що така урочисто-пафосна промова (виголошена промовцем з опущеними очима) викликала хвилю подиву та обурення серед присутніх.

Після пленарного засідання учасники форуму перейшли до роботи у шести секціях, де перед ними стояли одні з найважливіших завдань другого етапу кампанії – „МОЛОДІЖНА ВАРТА: молодь за вами спостерігає”, а саме:

- визначити 10 найактуальніших проблем сучасної молодіжної політики в Україні.
- розробити методи, механізми та інструменти впливу органів студенського самоврядування та МГО на вищі органи державної влади.
- знайти оптимальні шляхи інформаційного висвітлення актуальних проблем молоді, привернеання уваги суспільства до них.
- організувати систему аналітичного забезпечення, законопроектної роботи щодо подання пропозицій партіям, нардепам, КМУ про покращення шляхів реалізації державної молодіжної політики.
- сформувати вимоги до Верховної Ради України та уряду щодо вдосконалення шляхів реалізації державної молодіжної політики.
- визначити засади функціонування консультативно-дорадчих органів з питань молодіжної політики при Президентові України, Кабінетові Міністрів та Верховній Раді.

Презентація напрацювань відбулась на другому пленарному засіданні, під час якого і були підбиті загальні підсумки Форуму. Наскільки ефективною була робота усіх „форумців” покаже подальший розвиток кампанії.

У заключній промові голова ВМГО „Фундація Регіональних Ініціатив” Олександр Солонтай повідомив, що до першого грудня буде сформовано Національний оргкомітет громадянської кампанії „МОЛОДІЖНА ВАРТА: молодь за вами спостерігає”, членами якого стануть по двоє представників від кожної позапартійної всеукраїнської молодіжної громадської організації, яка вже долучилася чи ще долучиться до втілення кампанії. Так само у кожному регіоні будуть сформовані свої оргкомітети, до яких, окрім осередків ВМГО також зможуть увійти представники місцевих ОСС, МГО, неформальних громадських об’єднань, молоді активні люди тощо. Таким чином буде сформовану мережу кампанії, яка охопить всю країну. Це дасть можливість масштабного та системного впливу, широкого залучення регіональної активної молоді, а також право легітимно представляти загальнонаціональний молодіжний рух.

P.S. Когось сам факт такого заходу та кампанії вже надихнув на великі задуми та готовність працювати. Хтось був розчарований рівнем знань, досвіду учасників форуму та здатності згуртовано вирішувати спільні завдання. Хтось, попри все, випромінював впевненість у правильності обраної стратегії дій. Деякі громадсько-студентські лідери висловили скептицизм щодо можливої ефективності кампанії, а також готовності та спроможності української молоді як явища взагалі реально, системно впливати на процеси в державі.

Що ж, усі ці різні, часом полярні думки, як і ті запеклі дискусії, що точилися під час роботи у секціях, як і перманентне переважання амбіцій у деяких молодіжних лідерів над прагненням консолідованої, конструктивної роботи на спільну справу – усе це є точним віддзеркаленням сучасного молодіжного громадського середовища України. Розрізненого, інертного, часом недосвічченого, часом занадто самовпевненого, часом активного, інколи корумпованого та деструктивного. Але іншого молодіжного руху в Україні немає! Такий об’єктивний стан речей.

Саме тому і досі ніхто з представників влади (та й деякі самі молодіжні громадські діячі) не вірить у здатність українського молодіжного руху до щоденної, клопіткої, системної, консолідованої праці на користь української молоді загалом. Ніхто не сприймає молодіжне середовище всерйоз, ніхто не очікує від нього більшого, аніж поодиноких акцій протесту, як реакції на вкрай критичні ситуації, ігр (саме ігр у тих чи інших формах!) у молодіжну політику чи лобіювання приватних/вузько організаційних інтересів.

Проте все вищесказане аж ніяк не мало б ставати приводом для приречено-злорадного скептицизму авторитетних у молодіжному середовищі людей, які претендують на роль провідників чи лідерів. Бо якщо вони не бачать сенсу у докладанні зусиль для зміни існуючої ситуації, ба навіть не вірять у саму можливість таких змін, тоді до них велике запитання: чим взагалі вони займаються у молодіжному громадському секторі?

Будь-які існуючі нині труднощі мали б бути потужним стимулом для кардинальних змін й перетворень. І чим більше сьогодні наявних проблем, суперечностей та перепон, тим більше мотивуючих факторів для усіх українських МГО для об’єднання зусиль та повномасштабного і якомога швидшого втілення ідей та цілей, задекларованих громадянською кампанією „МОЛОДІЖНА ВАРТА: молодь за вами спостерігає”. А саме:
- перетворення молодіжного руху на впливовий чинник державної політики,
- розроблення ефективних механізмів контролю за владою,
- відстоювання та лобіювання інтересів молоді на усіх рівнях,
- і відповідно, перехід на якісно вищий рівень самого активного молодіжного громадського середовища.

Наталія Тернавська,
„Фундація Регіональних Ініціатив”

Bookmark and Share