Історико-краєзнавчий табір у Стільсько завершив цьогорічний таборовий сезон ФРІ


Розмістили нас у місцевій школі у напівспартанських умовах. Не було ліжок та гарячої води, але про це ми були попереджені наперед, тому всі взяли спальні мішки. Постійно була холодна вода, 220 V в розетках, теплі батареї, газова плита, Лайф та Київстар і бажання директора школи покращити наші умови проживання.

Наша присутність привернула увагу місцевих мешканців, яким кортіло дізнатися хто ми і звідкіля приїхали. При наближенні до них ми починали голосно дискутувати з виразами облич досвідчених археологів на тему, слону чи мамонту належать кістки, відкопані нами вчора в дощ на околиці села.

Лекція Ореста Корчинського про унікальний історико-культурний комплекс з центром у с. Стільсько змусила нас забути про свою “знахідку” та повернутися в часи життя давніх слов’ян. У своїй лекції Орест Корчинський розповів про археологічні розкопки на території верхнього Подністров’я та про те, що вдалось дізнатися про давніх слов’ян, завдячуючи отриманим знахідкам. Для нас, звичайної молоді, яка цікавиться своєю історією та культурою, більшість знахідок лише поверхнево дає відповіді на різні питання. А для кандидата наук, історика та археолога Ореста Корчинського, який більшу частину свого життя поклав на дослідження нашої минувшини, кожна знахідка у с. Стільсько є частиною цілого, цілого міста, яке жило своїм життям, боролось за існування, в якому народжувались, жили, помирали цілі покоління наших предків: білих хорватів. Рештки посуду, знарядь праці, будівель, рукотворні печери на величезній території верхнього Подністров’я, на думку Ореста Корчинського, розповідають про те, що у цій місцевості існувала справжня держава – держава слов’янських племен білих хорватів з центром у с. Стільсько.

Вражає перш за все територія міста – 250 га та довжина оборонних стін - близько 10 км. Залишилися потужні земляні вали, оточені ровами, що кількома рядами опоясували територію давнього міста. Цікаво, що невмируща людська пам’ять крізь віки донесла до наших часів давні назви окремих частин міста: “Золоті ворота”, “Залізна брама”, “Вежа”, “Княжа криниця”, “Коморище”, “Химина долина”, “Гребля” та ін., різні перекази. На запитання ”Звідки ви знаєте, що на цьому місці стояла кузня?”, один з місцевих мешканців відповів: “Мені дідьо казав!” - “А звідки ваш дідьо знав?” - “А йому його дідьо казав”. У результаті було розкопано тогочасну кузню. Згідно інших переказів глибоко під землею знаходилося підземне місто. Вчені стверджують про наявність підземних лабіринтів, можливо рукотворного походження . Через нестачу коштів на наукові відкриття чи, як іноді кажуть, “нецільове їх використання “зверху” перекази залишаютья загадкою. Немає коштів, звичайно, і на утримання давніх пам’яток в належному стані. Грунт тут більше нагадує спресований пісок, тому дощі, ріки і вітри невпинно роблять свою справу. Не можна також обійти увагою і культуру 20 століття. Наприклад, написи в печері чітко вказують, що Вася любить Машу, і до нас тут був Вітя з Донецька. У сусідньому селі знайдено житла давніх монахів – келії – приміщення висічені у піщаній скелі. Зараз там полюбляють зимувати картопля, морква, буряки.

За вечерею під час розмови з місцевими жителями ми дізналися, що розкопки ведуться також і “чорними” археологами, з якими боротися найважче. Усвідомивши свою приналежність до держави білих хорватів, як до своєї колиски, велику увагу їй приділяє Хорватія. Бувають туристи з Франції, Канади та інших держав.

Зараз с. Стільсько налічує всього 800 мешканців, хоча кількість молоді на дискотеці і двох весіллях, які ми, звичайно, не могли обминути, вказує на позитивну тенденцію.

Хочеться сподіватися, що наступного року ФРІ продовжить та вдосконалить практику проведення культурно-історичних таборів, а також на те, що вони стануть традиційними. Адже завдяки таким таборівкам у нас є прекрасна можливість дізнатися більше цікавих та маловідомих фактів з історії нашої землі.

Єсип Сергій, член Ужгородської МГО ФРІ

ФОТО З ТАБОРУ (архів):
http://www.fri.net.ua/loadsnews.php?id=2048
Bookmark and Share