Станіслав Ніколаєнко: Комплексні дії, які сьогодні здійснює влада, суттєво знизять рівень хабарництва у вищій школі


Збільшення державного замовлення з нинішніх 38 відсотків до 50-ти і розв’язання питання доступності вищої освіти, зокрема ліквідація зловживань під час вступної кампанії, сьогодні є одними з головних у вищій школі і такими, які було поставлені Президентом України на нещодавньому засіданні колегії МОН, розказав міністр освіти і науки Станіслав Николаєнко

На глибоке переконання міністра заходи і комплексні дії, які сьогодні здійснює влада, вже цього року суттєво знизять рівень хабарництва у вищій школі і ризик факторів суб’єктивізму під час вступної кампанії. Водночас, Станіслав Миколайович, зазначив, що “соціологічні дослідження свідчать про те, що 42 відсотки батьків вступників самі шукають кому дати конверт”. Не останню роль у ліквідації зловживань у вищій школі мають відігравати і керівники ВНЗ, тому як розказав міністр, МОН звернулося до ректорів щодо наведення порядку в їхніх ВНЗ.

Введення незалежного тестування також розглядається як дуже дієвий механізму боротьбі з хабарництвом під час вступних випробувань у вищій школі. І цьогорічна вступна кампанія має стати останньою, коли абітурієнти складають іспити безпосередньо у вищих навчальних закладах. Починаючи з 2006 року в усій країні має бути введено незалежне зовнішнє тестування. Ця затримка, за словами міністра, пов’язана з тим, що тестування - річ дуже коштовна, на його впровадження необхідно 77 мільйонів гривень, яких нині не має, а також тим, що, на жаль, у нас “не нароблені тести, які б могли об’єктивно оцінити кожного учня, які мають бути науковими, глибокими, системними і послідовними”. Тим більше, що Україна має досвід непідготовленого введення тестування замість екзаменів, який, на жаль, був негативним.

До речі, за словами міністра, зовнішнє незалежне тестування, яке у майбутньому ймовірно проходитимуть учні після закінчення усіх ступенів освіти середньої – молодшої школи (четвертий клас), основної (дев’ятий клас) і старшої школи (дванадцятий клас) , буде індикатором рівня освіти у загальноосвітніх навчальних закладах.В регіонах створюватимуться представництва Державної акредитаційної комісії

Це крок пов’язаний з “очищенням” української вищої школи від псевдо вищих навчальних закладів і щільним моніторингом мережі вищої освіти. Певні результати у цій роботі міністерство вже має. Так протягом останніх років було зліквідовано майже дев’ять десятків філій ВНЗ і позбавлені ліцензії цілі вищі навчальні заклади, з яких лише на останньому засіданні ДАК – 38 відокремлених підрозділи і два інститути.

Сьогодні, як розказав на засіданні Всеукраїнського прес-клубу міністр освіти і науки, є звернення до обласних адміністрацій щодо створення представництв ДАК і спільного моніторингу усіх ВНЗ в регіонах, нині подібний аналіз триває в Донецькій області.

Загалом українська вища школа має 336 інститутів, академій і університетів, з яких близько сотні – приватні, серед яких є і добрі навчальні заклади. Як повідомив міністр, то МОН буде зміцнювати стовбурові, потужні вищі навчальні заклади.

Прес-служба МОН

Bookmark and Share