СЕРЕД КОРУПЦІОНЕРІВ ТА ХАБАРНИКІВ НАЙБІЛЬШЕ ДЕРЖСЛУЖБОВЦІВ ТА ПРЕДСТАВНИКІВ ОРГАНІВ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ


Серед фігурантів у справах по корупції та хабарництву найбільше представників органів місцевого самоврядування (голови місцевих рад і депутати), держслужбовців (31 із 46 кримінальних справ по злочинах із ознаками корупції, та 34 із 60 протоколів). Цьогоріч закінчено розслідування по 7 кримінальних справах, що стосуються представників органів внутрішніх справ, а також щодо них складено, направлено до суду та розглянуто 14 протоколів щодо корупції.

Валерій Барбаш повідомив, що за 11 місяців цього року закінчено провадження 46 кримінальних справ по злочинах з ознаками корупції (на 1 більше, ніж за минулий рік загалом), та 21 - по хабарництву (на 2 більше, ніж торік). Щодо покарання винних, то, словами Валерія Барбаша, більшість кримінальних справ, направлених цьогоріч до суду із обвинувальним висновком, судами ще не розглянута. Втім, Валерій Барбаш констатував, що жодного виправдовувального вироку суду у справах по корупції не було.

Валерій Барбаш розповів, що із обвинувальним висновком у суд нещодавно було направлено кримінальну справу, відкриту за фактом хабарництва директора однієї із черкаських страхових компаній, яка отримав 108 тисяч доларів за страхову виплату. Серед «свіжих» випадків також – кримінальна справа за фактом вимагання і отримання райдержінспектором хабара у сумі 800 гривень – за дозвіл на вилов риби, кримінальна справа за фактом хабарництва у одному з профтехучилищ області, директор і головний бухгалтер якого вимагали і одержали 12 тисяч гривень за оренду приміщень. До речі, суд уже скасував постанову відносно головного бухгалтера, на що прокуратура області відреагувала апеляцією - апеляційний суд вже повернув справу для нового розгляду, тож Валерій Барбаш сподівається, що постанову залишать в силі, і винні нестимуть відповідальність.

Також у листопаді закінчено слідство у справі слідчого одного із черкаського райвідділів внутрішніх справ, який вимагав і отримав 800 доларів за сприяння у непритягненні до кримінальної відповідальності. У іншому ж випадку слідчий, якому пропонували хабар, написав рапорт – і справу було порушено за фактом пропонування хабара – за невнесення подання у суд про обрання запобіжного заходу під варту.

Валерій Барбаш навів результати дослідження Київського міжнародного інституту соціології, проведеного у січні-квітні цього року, згідно яких 52% українців вважають природнім запропонувати хабар для нормального вирішення своїх проблем. Таку ментальну готовність дати хабар, на тлі готовності чиновників найнижчої ланки (до обов’язків яких переважно і входить вирішення проблем пересічних мешканців - за досить невисоку зарплату) Валерій Барбаш і вважає вагомими чинниками поширення корупції.

* * *

Під час прес-конференції у Черкаському прес-клубі реформ було оголошено і результати регіонального етапу Національного конкурсу на кращі журналістські розслідування та авторські публікації з протидії корупції в Україні. У конкурсі, що проводився Українським освітнім центром реформ, взяли участь «антикорупційні» роботи 6 черкаських журналістів. Переможцем регіонального етапу Національного конкурсу став журналіст газети «Молодь Черкащини» Володимир Лимаренко-Полянський (публікації про хабарництво у галузі охорони здоров’я), друге місце журі присудило журналісту газети «Новини тижня» Борисові Юхну (за розслідування випадків «земельної» корупції). Вручаючи призерам дипломи та подарунки, заступник керівника медіа-департаменту Українського освітнього центру реформ Сергій Кокізюк зазначив, що на переможця регіонального етапу Національного конкурсу чекає участь у всеукраїнському етапі Національного конкурсу на кращі журналістські розслідування та авторські публікації з протидії корупції в Україні, що наприкінці грудня відбудеться у Києві.Bookmark and Share