В закарпатських Баранинцях боротимуться з корупцією по польській методиці за американські гроші


- Пане Миколо, а чому саме по-польськи?

- Наші польські партнери з регіонального осередку Фонду розвитку місцевої демократії у м. Люблін успішно апробовують як на заході так і на сході України антикорупційні методики, напрацьовані ще під час кампанії „Прозора Польща” 2004 року. Та й загалом не має смислу вигадувати новий „велосипед”.

По суті, причинами виникнення корупційних відносин є незнання громадянами своїх прав у відносинах з органами влади. Польська методика боротьби з корупцією досить проста і дешева для використання й надзвичайно ефективна.

Кожен житель громади, якому потрібна певна державна послуга від органу влади, повинен попередньо отримати карту цієї послуги. Кожна картка – це опис послуги, в якій зазначається назва послуги, перелік необхідних документів для її отримання, строки, вартість та юридичні підстави надання послуги, виконавець послуги. Якщо виникатимуть додаткові питання, громадяни зможуть звернутися до Бюро інформування громадян. Для прикладу, у Баранинській сільській раді з листопада цього року вже діє таке Бюро.

- Чому Ви обрали Баранинці?

- За результатами загальнонаціонального дослідження "Стан корупції в Україні" майже 64 % жителів Закарпаття готові боротися з корупцією, що майже вдвічі перевищує середній показник по Україні. Проте найбільш готовими для подолання корупції виявились жителі із сільських громад. Що характерно, така ситуація спостерігається тільки на Закарпатті. Звичайно, ми також врахували ряд інших факторів дослідження "Стан корупції в Україні".

Із жителями сіл Баранинці, Барвінок, Довге Поле та Підгорб Ужгородського району ми працювали ще з 2006 року, а отже - є довіра до наших ініціатив, у сільської адміністрації є розуміння необхідності антикорупційних реформ. Саме тому є всі підстави стверджувати, що проект може стати модельним для інших сільських громад області.

- Що таке „державні послуги”?

- Державні послуги – різноманітні послуги, які державні служби надають людям. Ці послуги завжди є різними за обсягом та походженням. ООН розрізняє їх як послуги із захисту та юридичні послуги (наприклад, захист, міліція, судова система); інфраструктурні та комунальні послуги (дороги, швидкісні магістралі, водогони та водопостачання, енергопостачання, теплопостачання тощо); житлово-комунальне господарство та державне будівництво; економічний розвиток та фіскальні послуги (банки, фінанси та інвестиції, обмінний курс, фінансовий захист для бідних); соціальні послуги (освіта, охорона здоров’я, соціальний захист, захист проти безробіття, підтримка людей похилого віку, та інші послуги для бідних). Процедура надання цих послуг залежить від природи послуг та від споживача послуг, від типу установи, яка надає послугу, та від рівня монополізації/конкуренції, який існує у різних категоріях державних послуг.

- Але ж чи потрібно робити опис кожної послуги?

- Так, Ви праві. Таких послуг виконавчі органи сільрад, за нашими попередніми підрахунками, надають понад 50 найменувань. Ми свідомі того, що є такі послуги, за якими звертається незначна кількість громадян. Наприклад, питання щодо безхазяйного майна. Для того, щоб ефективно використати власні можливості, зараз ми проводимо дослідження на предмет найбільш запитуваних послуг. За результатами дослідження буде відібрано 25 таких послуг і їх опис буде опубліковано. Переважно перелік послуг, що надають адміністрації сіл, є майже однаковими. Тому довідник буде корисним і для інших громад. І не тільки сільських.

- Чи можуть до Вас звернутись жителі інших сіл?

- Проект переважно спрямований на жителів сіл Баранинці, Барвінок, Довге Поле та Підгорб Ужгородського району. Проте ми готові невідкладно надати правову допомогу кожному, хто зіткнувся з проявами корупції. Наш офіс знаходиться за адресою: вул. 8 Березня, 46/125, м. Ужгород, тел. 619661.

- Хто допомагає Вам у виконанні проекту?

- Проект „Бюро інформування громадян у сільській громаді” реалізується за підтримки Проекту "Гідна Україна", що виконується компанією Менеджмент Сістемс Інтернешнл, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку. Партнери надають нам постійну інформаційно-консультативну, навчальну та технічну підтримку. Співпраця у нас досить динамічна, особливо з Регіональним інформаційно-ресурсним центром Проекту „Гідна Україна” у м. Івано-Франківську. До речі, програмна діяльність здійснюється на виконання антикорупційних програм Уряду України.

Проект "Гідна Україна" розрахований на два роки і має на меті підтримку незалежного громадського моніторингу й представництво та захист громадських інтересів в пріоритетних сферах боротьби з корупцією, що були визначені Урядом України у програмі співробітництва із Корпорацією "Виклики тисячоліття" (MCC - Millennium Challenge Corporation).

Контактна інформація Проекту „Гідна Україна”: www.pace.org.ua, проспект Бажана 30, кв.8, м. Київ, 02140, тел.: (044) 574-64-11, факс: (044) 574-64-13.

Проект: „Бюро інформування громадян
у сільській громаді"


Період виконання проекту: 15.10.2007-30.04.2008Цільова група1. громадяни віком від 18 до 59 років, із цільової сільської громади, з низьким та середнім рівнем доходів. Передбачається охопити понад 350 осіб;

2. громадяни з першої групи, що стикнулись з корупцією. Передбачається охопити понад 50 осіб;

3. надавач державних послуг. Орган місцевого самоврядування: виконавчі органи Баранинської сільської ради.Проект буде виконано в цільовій сільській громаді, яка розташована на території Баранинської сільської ради (села Баранинці, Підгорб, Барвінок, Довге Поле Ужгородського району), а також у м. Ужгород Закарпатської області. Загальна кількість населення цільової сільської громади становить понад 5,1 тис. осіб.Мета проекту

Сприяння зменшенню рівня корупції та подолання необізнаності громадян із сільської місцевості Ужгородського району Закарпатської області про свої права, в тому числі на отримання державних послуг та механізми їх захисту

Завдання проектуЗавдання 1. Поінформувати понад 350 громадян із цільової сільської громади Ужгородського району про їх права, в тому числі на отримання державних послуг, та надати правову допомогу понад 50 громадянам, що стикнулись з корупцією.Завдання передбачає:

1) поширення діяльності Бюро інформування громадян (далі - БІГ) на сільську місцевість Ужгородського району. Громадяни (клієнти) матимуть можливість отримувати консультації та інформацію про свої права у офісі БІГ та при виїзних консультаціях у цільовій сільській громаді.

2) надання додаткових послуг клієнтам, які стикнулись з корупцією. Консультанти-юристи забезпечуватимуть клієнту допомогу у складанні процесуальних документів, і у складних випадках представлятимуть його інтереси у органах влади та у суді.Завдання 2. Розробити та розповсюдити опис 25 державних послуг, що надаються сільськими органами місцевого самоврядування.Буде визначено 25 державних послуг, які мають більший попит і найчастіше згадуються клієнтами; розроблено 25 карт державних послуг, що включає їх опис (актуальну інформація для клієнта), видано та розповсюджено їх у формі довідника.Завдання 3. Поширити інформацію про хід виконання та результати проекту та про результати загальнонаціонального дослідження «Стан корупції в Україні».Завдання передбачає дії щодо інформування ЗМІ та громадськості про заходи та досягнення проекту, та про результати загальнонаціонального дослідження «Стан корупції в Україні».Результати виконання проекту:

· поінформовано понад 350 громадян про їх права, в тому числі на отримання державних послуг;

· надано правової допомоги понад 50 громадянам, що стикнулись з корупцією;

· видано та поширено довідник з описом 25 державних послуг, що надаються сільськими органами місцевого самоврядування накладом 1500 прим.;

· поширено інформацію про хід виконання та результати проекту та про результати загальнонаціонального дослідження «Стан корупції в Україні» серед понад 10000 громадян.Інформація про організацію:Назва організації:


Громадська організація

Карпатське агентство прав людини „ВЕСТЕД”

Керівник організації (П.І.Б):


Менджул Марія Василівна, президент

Адреса:


вул. 8 Березня, 46 / оф. 125, м. Ужгород, 88015

Телефон:


8 (0312) 619661

Факс:


8 (0312) 619661

Електронна пошта:


ws@tes.org.uа

Керівник проекту (П.І.Б., посада в організації):


Менджул Марія Василівна, президент

Цей проект став можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID), Корпорацію Виклики Тисячоліття (МСС) та Менеджмент Сістемс Інтернешнл (MSI). Зміст даної веб-сторінки є виключно відповідальністю громадської організації «Карпатське агентство прав людини «ВЕСТЕД» та не обов’язково відображає погляди USAID, МСС, MSI та уряду США.


Bookmark and Share