Ужгородська ФРІ провела круглий стіл на тему співпраці молоді та місцевої влади


Основними питаннями, які обговорювалися на круглому столі, були можливі шляхи покращення взаємозв’язку та співпраці місцевої влади й молодіжних організацій, розробка механізмів участі молоді у вирішенні місцевих проблем та формуванні молодіжної політики. З огляду на зазначені теми, одним з ключових питань обговорення стало питання створення та функціонування у місті Ужгороді молодіжного консультативно-дорадчого органу при місцевих органах влади. На думку учасників круглого столу саме такий механізм дозволив би пожвавити та спростити процес комунікації між органами влади та молоддю, а активне молодіжне середовище отримало б змогу системно впливати на процес формування молодіжної політики міста.

У ході короткої презентації проекту координатор круглого столу, голова УМГО ФРІ Наталя Тернавська, зокрема зазначила, що ідея створення консультативно-дорадчих органів з числа молоді останнім часом набирає все більшої популярності в різних регіонах України. Проте досі не вироблено єдиної, „універсальної” моделі, яку б можна було імплементувати у будь-якому місті. І, швидше за все, її й не буде винайдено, адже кожна громада, у тому числі й молодіжна, виступаючи з подібною ініціативою, повинна обов’язково враховувати місцеву специфіку: рівень розвинутості та активності молодіжного руху, якість взаємовідносин з місцевою владою, її відкритість та готовність до комунікації й реформ тощо. Саме тому перед учасниками круглого столу стоїть доволі непросте завдання: сформувати концепцію та розробити стратегію і дієві механізми функціонування молодіжного консультативно-дорадчого органу в місті Ужгороді.
Також Наталя Тернавська повідомила про те, що проект ФРІ та МФ „Відродження” реалізується в Ужгороді спільно 5-ма молодіжними організаціями. Партнерами ФРІ є: громадська організація Карпатське агентство прав людини „Вестед”, Ужгородська міська організація ВМГО „Молодіжний союз „Наша Україна”, УМО „Батьківщина молода” та УМО СМС. Навесні 2007 року усі ці організації підписали договір про створення „Коаліції 5”, основним завданням якої було визначено створення умов для молодіжного руху міста Ужгорода ефективно та системно впливати на формування молодіжної політики обласного центру. „Коаліція 5” є відкритою і до неї запрошуються усі зацікавлені молодіжні громадські організації.

Керівник проекту „Активізація громадських ініціатив молоді шляхом співпраці з місцевою владою” Володимир Феськов розповів детальніше про завдання проекту та етапи його реалізації. Він наголосив на тому, що проект передбачає обширний моніторинг діяльності органів місцевої влади у сфері молодіжної політики, програм партій, які увійшли до Ужгородської міськради щодо відображення/не відображення у них інтересів молоді, аналіз засобів масової інформації щодо висвітлення молодіжної проблематики тощо. Буде проведено також ряд експертних соціологічних досліджень серед молоді. Усю зібрану, опрацьовану та систематизовану інформацію, а також рекомендації експертів буде поширено серед громадськості міста у вигляді буклетів. Паралельно відбудться серія круглих столів за участі молодіжних організацій, ОСС, ЗМІ та представників місцевої влади, на яких будуть вироблені спільні рішення щодо можливостей участі молоді у формуванні місцевої молодіжної політики. Остаточні напрацювання будуть подані на розгляд міській раді для затвердження.

У свою чергу начальник Управління у справах культури, спорту, сім’ї та молоді Олег Анатолійович Муртазін привітав ініціативу проведення круглого столу та реалізації подібного проекту. Він, тим не менш, наголосив на іншому аспекті слабкої комунікації між органами влади та молоддю. „Це перш за все пасивність самого молодіжного середовища. Практично на усі звернення, які надходили до нас в управління від молодіжних організацій ми відповідали позитивно. Інша справа, що цих звернень надзвичайно мало! Молодь не звертається, не виявляє ініціативи, не показує активності, тому не можна сказати, що лише влада винна у відсутності ефективного діалогу”, - наголосив Олег Муртазін. Також він зазначив, що при міськвиконкомі вже створено консультативний орган – Міську раду з питань молодіжної політики. „Тоді постає питання, чи варто створювати ще один консультативно-дорадчий орган? Звичайно, можна дискутувати про результативність діяльності вже наявного... Але ми готові піти на його серйозне реформування з урахуванням ваших побажань та наших спільних напрацювань: як на зміну якісного представницького складу, так і розширення повноважень самого органу”, - зазначив начальник Управління у справах культури, спорту, сім’ї та молоді.

Таку думку, зокрема, підтримав ще один учасник „Коаліції 5”, представник ГО КАПЛ „Вестед” Микола Яцков, який зазначив, що основним завданням, у якому мають бути однаково зацікавлені як молодіжне середовище, так і влада міста Ужгорода, - є створення ефективних механізмів співпраці. Повноваження молоді у формуванні молодіжної політики міста мають бути чітко визначені і закріплені. У свою чергу, молодь має бути налаштована на конструктивний діалог з владою, на відповідальну роботу та готовність надавати допомогу (у тому числі ресурсну) владі у вирішенні певних соціальних проблем громади та міста. „Ми всі повинні розуміти, що молодь і влада – це партнери, а не ворогуючі табори!” - наголосив Микола Яцков.

Учасник круглого столу голова молодіжної реферантури Закарпатської обласної організації Конгресу Українських Націоналістів Юрій Славік також акцентував увагу на тому, як важливо чітко визначити та закріпити повноваження молодіжного консультативно-дорадчого органу. „Адже є вже багато сумних прикладів створення подібних органів, які у підсумку збираються лише для того, щоб поговорити, а реально нічого не вирішують. Така невизначеність та безсилля призводять до того, що у підсумку збори взагалі не проводяться, а орган існує лише на папері. Яскравий приклад цьому – молодіжна рада при губернаторові Закарпатської області”.

Вельми порадувало те, що більшість запрошених учасників круглого столу – представників МГО, органів студентського самоврядування, студентських профспілок, припартійних організацій – жваво зацікавилися темою проекту та висловили бажання надалі брати участь у його розробці та впровадженні. Таким чином будуть сформовані робочі групи, які й працюватимуть спільно з представниками влади над розробкою концепції та повноважень молодіжного дорадчого органу. Попереду ще 9 круглих столів!

Учасники 1-го круглого столу:

Яцков Микола, ГО Карпатське агентство прав людини „Вестед”

Тернавська Наталія, голова Ужгородської молодіжної громадської організації „Фундація Регіональних Ініціатив”

Яцук Іван, голова УМО ВМГО „Молодіжний союз „Наша Україна”

Феськов Володимир, представник УМО „Батьківщина молода”

Антал Лариса, голова ППО студентів ЗакДУ „Студентство”

Сидор Яна, голова Обласної студентської ради Закарпатської області

Бежевець Ольга, представник студентської ради Карпатського університету ім. Августина Волошина

Тимошенко Яків, представник Студентської раду Закарпатського державного університету

Славік Юрій, голова молодіжної реферантури Закарпатської обласної організації Конгресу Українських Націоналістів

Кіштулинець Родіон, голова ЗОМГО „Молодь за Литвина”

Марцинів Володимир, голова студентського профкому Ужгородського національного університету

Добош Василь, голова Ужгородської молодіжної організації „Союз Молоді Регіонів”


Рудник Андрій, заступник голови НСОУ ПЛАСТ


Равлик Василь, депутат Ужгородської міськради 5-го скликання від НСНУ

Муртазін Олег Анатолійович, начальник Управління у справах культури, спорту, сім’ї та молоді

Пак Олена, начальник відділу у справах сім’ї та молоді

Владлен Вербич, директор Ужгородського міського ЦСССДМ
Bookmark and Share