17 грудня в освітньому центрі ДГО „Альянс” громадські організації Донецька обговорили проблеми легалізації та державної реєстрації інституцій громадянського суспільства


Ініційовано обговорення Товариством сприяння українсько-польській співпраці у галузі юридичної освіти і науки та ДГО «Альянс» у рамках проекту «Громадський моніторинг та правове консультування з питань державної реєстрації та відносин громадських організацій, релігійних організацій, профспілок, благодійних організацій з контролюючими органами влади як передумова реалізації та захисту права громадян на об’єднання» за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

У заході брала участь керівник проекту Товариства, юрист, експерт із питань легалізації та державної реєстрації громадських організацій Тетяна Яцків.

Проблеми, які виникають під час легалізації та державної реєстрації громадських організацій в інших регіонах, також характерні для Донецька. Проте практика неодноразового повернення статутів після чергових «вичитувань» чиновників під час реєстрації чи реєстрації внесення змін до статутних документів сягає критичних масштабів.

Так коли вносяться зміни до статуту уже зареєстрованої організації, працівники відділу легалізації НГО починають ставити вимоги про перегляд усього змісту статуту, навіть того, що стосується нумерації та застосування української мови. Інколи вони є досить абсурдними, і організації демонстрували «вичитані» статутні документи із «виправленнями» на заході. Інакше як вчинення корупційних дій та схиляння до давання хабара охарактеризувати дії працівників легалізуючого органу не можна.

Процес «вичитування» статутів є досить довготривалим і клопітким у Донецьку. Окрім того, не виконуються терміни легалізації та реєстрації внесених змін до статутів організацій, який для місцевих організацій відповідно до статті 15 Закону України «Про об’єднання громадян» становить 3 дні з дня надходження документів. «Легалізаційні перепитії» та «перемовини із чиновниками» можуть тривати роками.

Умов для єдиної легалізації та реєстрації громадських організацій також не створено. Так у Донецьку діє «єдине реєстраційне вікно» для юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, як і в інших містах обласного значення. Проте легалізація об’єднань громадян спочатку здійснюється в управлінні гуманітарної політики, а потім організації реєструються як юридичні особи у єдиному реєстраційному вікні. Здебільшого у містах обласного значення, де діє реєстраційне вікно, організації проходять процедуру легалізації та реєстрації в управлінні реєстрації для полегшення і скорочення термінів, об’єднання процедур легалізації та реєстрації НГО.

У рамках проекту «Громадський моніторинг та правове консультування з питань державної реєстрації та відносин громадських організацій, релігійних організацій, профспілок, благодійних організацій з контролюючими органами влади як передумова реалізації та захисту права громадян на об’єднання» юристи та адвокати надаватимуть юридичну підтримку та допомагатимуть громадським організаціям у проходженні процедури легалізації та реєстрації, а також у Донецьку буде проведено журналістське розслідування проблем легалізації та реєстрації громадських організацій за результатами обговорення.

Повідомлення Товариства сприяння українсько-польській співпраці у галузі юридичної освіти і науки

Товариство сприяння українсько-польській співпраці в галузі юридичної освіти та науки

Towaryzstwo wspierania współpracy ukraińsko-polskiej w dyiedyinie oświatz i nauki prawnej
____________________________________________
м. Львів 79019
вул. Сніжна 6/5
Телефон 8032 297 5427
lawyer.ngo@gmail.com


Bookmark and Share