Зранку – гроші, ввечері - договір


Хто і скільки має платити?

Згідно пункту 1.3 згаданого наказу, датованого 2 жовтня 2007 року, за спожиту електроенергію у житловій кімнаті має платити той мешканець, який "встановив додаткове електрообладнення". У комбінації з наказом "Про оплату за користування гуртожитками університету” від 21 березня 2006 (http://gazeta.ukrweb.net/?act=hot_view&id=249) року це означає, що студенти, аспіранти і докторанти університету, які навчаються за державним замовленням та мешкають в гуртожитках університету слачуватимуть лише за додаткове електрообладнання (холодильник, комп'ютер тощо). Оплата буде вноситися помісячно, до 10 числа наступного за оплачуваним місяця. А за невчасну оплату нараховуватиметься пеня.

Мешканці, які навчаються в університеті не на "бюджеті", судячи з усього, мають платити за усю спожиту у кімнаті електроенергію. На користь цього твердження виступає той факт, що досі жодного наказу КНУ про "контрактників" помічено не було.

Електроенергію рахуватимуть гуртожитські лічильники, за показниками яких і визначатиметься платіжна сума за затвердженим Національною комісію регулювання електроенергетики тарифом: 0,2436 грн за 1 кВт.год.Чи платити "заднім числом"?

За словами студентів, вже протягом двох тижнів вони отримують повідомлення з вимогою сплатити за використану ще раніше електроенергію. Вказані суми різняться: від 50-60 грн на людину для першокурсників до 200 - 1000 грн для старших курсів. Останні суми – немаленькі, тож навіть тих, хто завше платить за все, що скажуть, турбує, як їх вираховують і на які тарифи спиралася адміністрація тоді, коли договори останнього зразку ще не підписані.

Про те, на якій основі можна вираховувати суми до сплати за минулі роки, пояснила директор Юридичної фірми "Москаленко і Партнери" Анастасія Москаленко:

"Відповідано до ч. 2 ст. 631 Цивільного кодексу України, договір набуває чинності з моменту його укладення. Тому до укладення (підписання договору між студентом та адміністрацією та завірення його печаткою вищого навчального закладу) діють виключно ті умови оплати та тарифи на комунальні послуги, які були встановлені раніше."Які тарифи діяли раніше?

Отже, до підписання Договору мають діяти старі правила, старі тарифи. Неофіційна газета вже писала про те, що останній наказ КНУ "Про упорядкування використаної електроенергії у гуртожитках університету" від 11 травня 2007 року київська Прокуратура визнала незаконним і опротестувала (читайте статтю "Прокуратура майже пішла назустріч студентам") (http://gazeta.ukrweb.net/?act=view&id=1554). Тобто, в дії залишається минулий наказ "Про оплату за користування гуртожитками університету” від 21 березня 2006, в якому ідеться про те, що за комунальні послуги "бюджетники" платити не повинні. До того ж, за словами студентів, вони підписували лише один договір, у якому йшлося про оплату за комунальні послуги - при вступі вони підписували договори про проживання, але тарифів у них вказано не було. Лише загальні слова - що плата здійснюється "додатково, згідно показників лічильника". То звідки ж тоді беруться "борги за електроенергію" і за якими тарифами вони вираховувались?

З проханням роз’яснити, за якими тарифами і на якій юридичній основі нараховуються згадані заборгованості, Неофіційна газета звернулася до начальника юридичного відділу університету Ірини Саленко. Вона ж сказала, що старі тарифи визначалися наказом ректора від 2004 року, текстом якого вона не володіє. Знайти наказ, за її словами, можна лише у заступника директора студмістечка Сергія Храпатого.

Сергій Храпатий стверджує, що наказ ректора, на який посилалася Ірина Саленко, знаходиться у вільному доступі й "висить у кожному гуртожитку". Назва наказу, за його словами, звучить приблизно так: "Про оплату за використану електроенергію в гуртожитках КНУ ім. Шевченка".

Проте, обійшовши 4 найближчих до дирекції гуртожитки, Неофіційна газета переконалася в тому, що названого наказу на стендах немає. Натомість, зокрема, на дошці гуртожитку №6, в якому знаходиться кабінет Сергія Храпатого, з постанов подібного змісту висить лише згаданий вище наказ "Про оплату за користування гуртожитками університету” від 21 березня 2006 із пунктом про безплатність комунальних послуг для "бюджетників". Сергій Храпатий прокоментував його таким чином: бюджетник не платить за електроенергію, яка йде в місця загального користування (у коридор, на сходову клітину), а також, за словами Ірини Володимирівни, не платить за енергію у межах "норм, які визначені Міністерством освіти і науки на одного студента". "Але якщо студент встановлює у себе в кімнаті комп’ютер, телевізор, мікрохвильову піч тощо, то за це платять усі, незалежно від того, навчаються вони на бюджеті чи на контракті", - сказав заступник директора студмістечка. Проте у п‘ятому пункті згаданого наказу 2006 року дослівно сказано наступне: "оплата студентів, аспірантів, докторантів університету, які навчаються за державним замовленням, здійснюється без оплати за комунальні послуги." Про додаткове електрообладнення у наказі нічого не йдеться, тому прямий зміст залишається очевидним: "без оплати для бюджетників", і крапка. До того ж, за свідченнями студентів, договорів про оплату за додаткове електрообладнання в гуртожитках КНУ вони ще ніколи не підписували.

Показати ж Неофіційній газеті наказ від 2004-го року, в якому, за свідченням адміністрації, детально розписані минулі тарифи, заступник директора студмістечка відмовився. Але сказав, що кожен, хто отримав платіжку, з якою не згоден або якої не розуміє, може вільно прийти до нього і отримати відповіді на свої запитання, а також власними очима побачити той наказ від 2004 року.Підписання договору

Якими б не були тарифи, але в п.2 ст.275 Господарського кодексу і в ст.26 Закону Про електроенергетику чітко сказано, що "відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається" і "споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником". На питання, чому раніше ВНЗ не підписував зі студентами подібних договорів, Сергій Храпатий відповів: "Бо ніхто із керівництва не хотів зайвою роботою займатися. Але тепер все буде приводитися у відповідність до закону".

Окрім того Сергій Храпатий пояснив, яким чином процес "приведення у відповідність" буде відбуватися: "Спочатку ми зберемо заяви студентів про бажання встановити у своїй кімнаті додаткове електроспоживаюче обладнання, потім подивимося, на яку потужність розраховано гуртожиток." За його словами, якщо потужності не дозволять задовольнити усі бажання, то заяви студентів підуть у студраду, яка й буде приймати рішення стосовно обранців, з якими потім і підписуватимуться відповідні договори. Усе це планується зробити "найближчим часом".

З усього сказаного випливає, що, з одного боку, студенти, на ім‘я яких надходять платіжки, можуть не платити, адже для цього відсутня будь-яка договірна підстава. Проте й університет із тих самих міркувань може вимкнути електропостачання.

P.S. Наказові версії

Поява у "електроенергетичному конфлікті КНУ" ще одного наказу із тарифами насправді більше насторожує аніж заспокоює. Ні начальник юридичного відділу КНУ Ірина Саленко, ні заступник директора студмістечка Сергій Храпатий наказ не показали. Дивним також виглядає і те, що наказу, судячи зі слів Ірини Саленко, у канцелярії університету немає, бо канцелярія знаходиться за декілька метрів від кабінету начальника юрвідділу. А слова Сергія Храпатого про те, що наказ, мовляв, "висить у кожному гуртожитку", нагадує про його ж обіцянку вивісити в усіх гуртожитках КНУ калькуляції щодо зміни цін на проживання мешканців. Обіцянку пан Храпатий дав привселюдно на студентських слуханнях ще у жовтні 2006, але не виконав до сих пір (читайте статтю "Бюрократи тікають від студентів") (http://gazeta.ukrweb.net/?act=view&id=1198). Тож які тарифи містить новоявлений наказ і чи дійсно він чинний?

Оскільки текстом наказу КНУ 2004 року "Про оплату за використану електроенергію в гуртожитках..." (назва, згідно слів Сергія Храпатого, - приблизна) редакція Неофіційної газети поки не володіє, то зараз можна казати лише про версії щодо сутності наказу.

1. Наказу ще немає. Тобто, коли він з'явиться, то дійсно буде датований 2004 роком, але дата буде поставлена "заднім числом". На користь цієї версії свідчить наступний прецедент: студенти-активісти КНУ, які протягом червня-липня 2007 року із звинуваченнями представників адміністрації університету у незаконному вимаганні оплати за електроенергію з "бюджетників" неодноразово зверталися до Генеральної прокуратури та Прокуратури Києва, звинувачували представників адміністрації ще й у підробці внутрішньоуніверситетських документів. Активісти вважають, що накази КНУ "Про упорядкування використаної електроенергії у гуртожитках університету" від грудня 2004 року (точна дата невідома) та 11 травня 2007 року, були створені вже після їхнього першого звернення до міської Прокуратури - після 20 червня 2007 року. Основний аргумент активістів - до того, як в усій цій історії з'явилася прокуратура, про накази із тарифами на електроенергію мешканці гуртожитків КНУ, мовляв, не бачили і навіть не чули про них від адміністрації. Аргумент, власне, спрацьовує і для даної версії.

Щодо змісту наказу. Як відомо, у вересні цього року наказ КНУ "Про упорядкування використаної електроенергії у гуртожитках університету" №311-32 від 11.05.2007 був опротестований Прокуратурою міста, як такий, що порушує права студентів і суперечить чинному законодавству. Причина - опротестований наказ від імені ректора КНУ регламентував тарифи для мешканців університетських гуртожитків, проте згідно з вимогами законодавства визначення норми тарифів відноситься до компетенції Національної комісії з регулювання електроенергетики України. З огляду на версію, логічно було б припустити, що новоявлений наказ 2004 року, який поки не показують ні Саленко, ні Храпатий, буде копією новогу наказу "Про порядок споживання електроенергії..." від 2.10.2007 із тарифами від Національної комісії.

2. Наказ є, бо його не показали прокуратурі. Ця версія грунтується на тому, що після вересневого протесту Прокуратури залишається невідомим статус наказу "Про упорядкування використаної електроенергії у гуртожитках університету" №784-32 грудня 2004 року (точний номер і дата невідомі). Як стверджують студенти, наказ їм показували у липні 2007 року у дирекції студмістечка КНУ, і текст наказу був повністю ідентичним тексту одноіменного опротестованого наказу №311-32 від 11.05.2007. Тобто неопротистований наказ із затвердженими ректором тарифами може бути і досі "в дії" у КНУ, і, можливо, саме його мали на увазі Ірина Саленко і Сергій Храпатий під час останніх розмов із Неофіційною газетою.

3. Наказ був, є і... буде? Версія грунтується на тому припущенні, що у 2004 році наказ із посиланням на тарифи Національної комісії з регулювання електроенергетики таки був затверджений КНУ. Потім, 11.05.2007, КНУ чомусь вводить в дію наказ №311-32 "Про упорядкування використаної електроенергії у гуртожитках університету", у якому тарифи визначає ректор університету. Згодом цей наказ опротестовує Прокуратура Києва, КНУ його відміняє і чинним залишається наказ 2004 року. Згідно цієї логіки наказ 2004 року, який не показали Саленко і Храпатий, може також бути копією новогу наказу "Про порядок споживання електроенергії..." від 2.10.2007 із тарифами від Національної комісії. Дана версія відрізняється від першої лише припущенням того, що університет не затверджував "електроенергетичні" накази "заднім числом". А опротестований прокуратурою наказ і відстутність необхідних для студентів внутрішньоуніверситетських документів на гуртожитських дошках оголошень у рамках даної версії можна вважати ненавмисною помилкою керівництва КНУ.Автори цієї статті наголошують на тому, що жодну з наведених версій не слід вважати приорітетнішою за інші.

Редакція Неофіційної газети продовжить слідкувати за розвитком подій.

Згадані у статті документи можна завантажити тут - http://www.gazeta.univ.kiev.ua/?act=view&id=1799, http://www.gazeta.univ.kiev.ua/?act=view&id=1466#add_form

Bookmark and Share