Звернення неурядових організацій та громадських діячів України до прем’єр-міністра України та Кабінету міністрів України з приводу необхідності посилення політики євроатлантичної інтеграції


Серед зовнішньополітичних пріоритетів, визначених розділом IV «Україна і світ» коаліційної угоди, є зобов’язання щодо «ухвалення нормативних актів і законів України, необхідних для приєднання України до Плану дій щодо набуття членства (ПДЧ) в НАТО».

Проблема переходу до ПДЧ як наступного етапу євроатлантичної інтеграції назріла і навіть перезріла. Недалекоглядна позиція попереднього уряду призвела до того, що Україна вже втратила реальний шанс отримати ПДЧ ще на Ризькому саміті Альянсу восени 2006 року. Сьогодні існує можливість отримати таке рішення НАТО на наступному саміті НАТО, що відбудеться у квітні 2008 року у Бухаресті.

Перехід до ПДЧ у найближчій перспективі зумовлений усією логікою попередньої співпраці України з північноатлантичним Альянсом. Приєднання до «Партнерства заради миру» (1994), підписання Хартії про особливе партнерство (1997), Плану дій (2002) та започаткування Інтенсифікованого діалогу (2005) позначили віхи, які свідчать про неухильний, поступальний розвиток цих взаємин. ПДЧ як середньостроковий формат поглибленої взаємозобов’язуючої співпраці надасть можливість прискорити внутрішні реформи, спрямовані на досягнення політичних, економічних та безпекових стандартів, притаманних країнам-членам НАТО. Зволікання із приєднанням до ПДЧ на даному етапі означатиме втрату динаміки та загрозу стагнації відносин Україна-НАТО.

Як відомо, під час останнього засідання Комісії Україна-НАТО на рівні міністрів закордонних справ, що відбулося на початку грудня цього року у Брюсселі, українська сторона була поінформована, що для ухвалення позитивного рішення щодо надання Україні ПДЧ бракує насамперед чітко заявленої позиції з цього питання нового демократичного уряду України.

Для того, щоб не втратити черговий шанс зробити крок в напрямку стратегічних національних пріоритетів, не можна зволікати із урядовим рішенням з цього питання, якого чекають наші зовнішньополітичні партнери. На даному етапі принципово важливо почути особисто з вуст новообраного прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко недвозначну підтримку курсу на євроатлантичну інтеграцію і, що важливо нині, - підтримку заявленого президентом України прагнення приєднатись до ПДЧ найближчим часом.

Новому уряду важливо наповнити практичним змістом всі компоненти євроатлантичної інтеграції, включно з проведенням якісної та прозорої інформаційної кампанії із залученням громадських організацій.

Ми, активні представники українського громадянського суспільства, висловлюємо щире сподівання, що цього разу історичний шанс буде використано. Приєднання до ПДЧ може стати першим значним зовнішньополітичним успіхом нового уряду, який відкриє шлях до подальшого посилення міжнародних позицій України в світі.

ПРИЄДНАТИСЯ ДО ЗВЕРНЕННЯ - http://eu.prostir.ua/appeal_nato.html

Bookmark and Share