Молоді науковці об‘єднуються


Розвиток студентської науки повинен стати пріоритетним напрямком діяльності усіх без винятку органів студентського самоврядування. Такий висновок зробили молоді науковці – представники студентських наукових товариств (СНТ) українських вузів на конференції “Стан та розвиток студентської науки в Україні. Роль студентського самоврядування», яка днями пройшла у Львові.
Організаторами конференції стали Колегія та профком студентів та аспірантів Національного університету «Львівська політехніка» та Українська асоціація студентського самоврядування (УАСС).
Однією із найактуальніших проблем, дискутованих на конференції став критичний стан студентської науки в Україні, відсутність фінансування та стимулювання молодих вчених до наукової діяльності, а також перспектив для подальшого продовження професійної та наукової кар’єри в Україні. Як стверджує голова наукової комісії у справах студентів та аспірантів УАСС Ігор Якубовський, зараз українська наука фактично занепадає, катастрофічно старіють кадри, а розрив між двома поколіннями науковців досягає прірви.
Тому учасники конференції звернулися до органів студентського самоврядування та адміністрацій українських вузів із рекомендаціями щодо стимулювання студентів до наукової діяльності шляхом:
• запровадження пільг для студентів, що беруть участь у науковій діяльності (здешевлені путівки на бази відпочинку, додаткові бали при складанні екзаменів чи заліків тощо);
• матеріальної підтримки діяльності (СНТ);
• клопотання перед адміністраціями ВНЗ про преміювання студентів-науковців за участь у олімпіадах та студентських наукових конференціях;
• проведення інтелектуальних ігор, турнірів, виставок з метою популяризації студентської науки серед широкого кола студентів;
• випуску інформаційних бюлетенів, вісників для студентів, особливо - 1-2 курсів для їх орієнтації на науку.
Щоправда, деякі навчальні заклади вже активно працюють в цьому напрямку, випускаючи інформаційні наукові бюлетені, проводячи «Брейн-ринги», «Що? Де? Коли?», студентські диспут-клуби. Так, за словами голови Студентського наукового товариства Інституту соціальних наук Волинського державного університету Катерини Куліди, в їхньому вузі проводиться щорічний конкурс «Науковець року». В Одеському національному університеті ім.І.Мечнікова рік як працює Рада молодих вчених.
Значно активніше студентська наука розвивається в сусідній Польщі. Так, для прикладу, за словами гості з Польщі Анети Августин, на одному факультеті електричної та комп‘ютерної інженерії Кельського університету технологій офіційно існує аж 4 студентські організації наукового типу.
Для об‘єднання зусиль у розвитку студентської науки учасники конференції прийняли рішення щодо створення єдиного координаційного органу СНТ на базі постійної комісії у справах наукових товариств студентів і аспірантів Української асоціації студентського самоврядування. У перспективі - про створення єдиного інформаційного ресурсу (сайту наукових товариств), де буде розміщена інформація про наукові товариства, їх наукову діяльність, заходи та наукові розробки українських студентів.
Головою УАСС Олексієм Кляшторним була висловлена ініціатива щодо проведення всеукраїнської наради представників студентських наукових товариств під безпосереднім керівництвом Міністерства науки і освіти України.

Bookmark and Share