Я дуже вдячний Вам, Юліє Володимирівно, за те, що Ви сказали про молодь. З молоддю у нас погано


“Шановні колеги, перш за все, я хочу подякувати від імені Академії наук за ініціативу, яку проявила Юлія Володимирівна, і за те, що ми змогли в найкоротший строк провести розширене засідання Президії Академії наук тиждень тому. І, ви знаєте, без перебільшення скажу, що ми мріяли про те, щоб налагодити тісні зв’язки між наукою, освітою і владою. Я певний в тому, що після того, що щойно сказала Юлія Володимирівна, дійсно, у нас буде така співпраця. Але щоб я хотів сказати цілком свідомо і цілком відверто? Треба не словами працювати, а треба після того, як ми приймемо відповідні рішення, дійсно, працювати і видавати результати. Якщо результати будуть, то буде у нас і робота.

Безумовно, більш як 10 пріоритетів, про які казала Юлія Володимирівна сьогодні, не треба, бо тоді розпорошуються сили, фінансові можливості, і ми нічого нового не одержимо. Тому починається з 10, може, не з 10, а з меншої кількості, а доходимо до 10 і вирішуємо найбільш актуальні питання, які можуть дати результат протягом невеликого часу. Припустимо, коли ми доповідали на цьому розширеному засіданні Президії, була така дуже важлива тема: витрати електроенергії в цілому світі на освітлення. Виявляється, що, якщо використовується (а сьогодні в найбільшій кількості використовуються лампи розжарювання), то не менш, як 30% всього виробництва електроенергії використовується саме на опалення цих ламп.

Якщо перейти до світлодіодів (а світ вже перейшов, у нас автомобілі всі, іноземні марки, зі світлодіодами) і перейти на світлодіоди для освітлення, то це дасть можливість зекономити не менш як 15-20% електроенергії. Це колосальна величина. Цим прикладом я хотів сказати, що все є для того, щоб створити і необхідні світлодіоди, і арматуру для того, щоб ці лампи використати. Таким чином з таких пріоритетів починати.

Безумовно, будуть роботи і такі, які можна назвати фундаментальними. Але поряд із фундаментальними, які є основою роботи Академії наук, треба використовувати і так звані цілеспрямовані фундаментальні дослідження. Це означає, що, коли ми розробляємо якесь фундаментальне дослідження, то ми повинні думати про те, що по закінченні цього дослідження переходимо до прикладного дослідження, до технологій, до тих критичних або наукоємних технологій, про які зараз багато говориться, але недостатньо робиться. Це теж дуже важливе питання.

Я дуже вдячний Вам, Юліє Володимирівно, за те, що Ви сказали про молодь. З молоддю у нас погано. Ви знаєте, що з аспірантурою стало так, що приймається кількість аспірантів в Академію наук така, яка була в 1990 р. Дійшли до цього. Але вони попрацюють в аспірантурі, навчаться іноземним мовам, дещо ще візьмуть і переходять на роботу там, де більша зарплата, і там, де дають квартири. І ми губимо цих талановитих людей. Тому, якщо цим молодим, дійсно, талановитим людям дати можливість одержати службову квартиру, щоб вони не пішли від нас одразу, підвищити зарплату, а головне, щоб дати їм ті прилади наукові і установки, які необхідні для сучасних досліджень, то це дійсно зрушить з місця цю величезну проблему.

До речі, я хочу сказати, що такий стан стосується не тільки нашої Академії наук, в Російській академії наук вік вчених більший, ніж у нас. Навіть на Заході зараз теж проблема з молодими вченими.

І, врешті-решт, ми, за пропозицією Юлії Володимирівни, підготували список тих вчених, яких би ми могли рекомендувати для включення в колегію, може і необов’язково включати в колегію, є у вас науково-технічні комітети, кого в колегію, кого в цей комітет, ідеться і про міністерства, і про відповідні державні комітети. Хотілося б, щоб це не було просто формальністю в тому, що вони прийшли на це засідання, посиділи там, пішли собі додому і на цьому закінчилося. Щоб були теж створені плани, за які треба з них питати, і щоб плани, головне, виконувалися. А для цього, знову таки, потрібні і фінансові, і матеріальні, і кадрові ресурси. І я певний, що, оскільки, так сьогодні одностайно проголосували і підтримали те, що Ви сказали, Юліє Володимирівно, це дасть свій результат і врешті-решт, Академія наук буде співпрацювати цілком і повністю з урядом України”.Bookmark and Share