Про мережу Інтернет у сільських школах лише мріють


Не зважаючи на те, що розпорядженням голови Черкаської облдержадміністрації ще у 2005 році затверджено заходи щодо інформатизації та комп’ютеризації загальноосвітніх навчальних закладів області на 2005-2006 роки, деякі з них не виконані до цього часу. Так, в окремих школах Жашківського, Тальнівського районів досі не обладнано належним чином кабінети інформатики та інформаційно-комунікаційних технологій. Проблемним залишається і питання впровадження автоматизації бібліотечного обслуговування у загальноосвітніх навчальних закладах та створення єдиної регіональної електронної мережі шкільних бібліотек. Серед 53 шкільних бібліотек Черкащини лише у 7 комп׳ютери підключені до мережі Інтернет. Нині проводиться робота щодо впровадження автоматизації бібліотечного обслуговування, створення електронних каталогів літератури.

Хоча все ж є і позитивні зрушення в питанні інформатизації навчальних закладів. Фахівці КРУ відмітили, що прийняття заходів в області покращило оснащення шкіл сучасними інформаційними технологічними засобами. Якщо на кінець 2004 року в загальноосвітніх навчальних закладах області налічувалося 3930 одиниць сучасної комп'ютерної техніки, то на початок 2007 встановлено 5439.

Та, напевно, ситуація була б значно кращою аби коштами, що надійшли з державного бюджету, розпоряджалися ефективно. Натомість у відділі освіти Золотоніської райдерж-адміністрації понад 21 тис. грн. державних коштів пішла на придбання оргтехніки, холодильників, проектора тощо.

А ось у Моринській загальноосвітній школі Звенигородського району не поспішали впорядковувати кабінет фізики, який отримали в централізованому порядку від Інституту педагогіки АПН України. Не зважаючи на те, що документи на отримання кабінету вартістю 208 тис. грн. надійшли у грудні 2005 року, обладнання було встановлено лише у 2006. Крім цього, отриманий навчальний клас тут не правильно облікували. Оскільки аналогічне обладнання у торговій мережі Звенигородщини коштувало 60,6 тис.грн., то і його вартість було відображено в обліку за такою ціною. Така похибка бухгалтерів призвела до заниження вартості активів на 147 тис.грн. Хоча саме цей приклад змушує подивитись і на інший бік проблеми. Адже якби обладнання було придбано за ціною місцевих магазинів, то за ту суму можна було б купити принаймні ще 2 таких кабінети.

Нерідко комп’ютери, придбані для навчання учнів, використовувались чиновниками відділів освіти та адміністрацією навчальних закладів. Так, відділом освіти Тальнівської райдерж-адміністрації за рахунок асигнувань, передбачених на комп’ютеризацію шкіл, у листопаді 2006 року придбано комп’ютерне обладнання вартістю 21 тис. грн. для методкабінету. Комп’ютери на суму 7,3 тис.грн, що рахуються за Березняківською, Плескачівською і Ковалиською загально-освітніми школами, використовувались працівниками централізованої бухгалтерії відділу освіти Смілянської райдержадміністрації та методичного кабінету. Аналогічно, працівники централізованої бухгалтерії відділу освіти Чорнобаївської райдержадміністрації користувались 3 принтерами вартістю 2 тис.грн., які були придбані у 2006 році для місцевої школи. У ПТУ №39 смт. Стеблів Корсунь-Шевченківського району три комп’ютери вартістю 5,6 тис.грн. було встановлено в кабінетах адміністрації училища. Лише після втручання ревізорів усі комп’ютери повернуто навчальним закладам для використання у навчальному процесі.

Крім цього встановлено факти, коли окремі програмні продукти та педагогічні програмні засоби навчання знаходились у неробочому стані та не використовувались. Так, не працювали програми, які були придбані у жовтні–грудні 2006 року в рахунок дотації з держбюджету та поставлені у школи Корсунь-Шевченківського, Шполянського та Чорнобаївського районів. В результаті неефективно використано понад 19 тис.грн. Подібну ситуацію виявили у відділі освіти виконкому Золотоніської міськради, де не використовувались 10 комплектів програмних засобів, та у відділі освіти Смілянської райдержадміністрації, де виявлено 9 непрацюючих з моменту придбання програмних засобів.

Всього проведеними контрольними заходами встановлено порушень фінансової дисципліни на загальну суму близько 328 тис. грн.
Інна Хімічук,
журналіст, м.Черкаси,

Bookmark and Share