Український КВН? Нема проблем?!


Наприкінці березня відбулася безпрецедентна зустріч збірних КВН України та Німеччини під девізом «Гра без кордонів». Українська збірна, до якої входять члени відомих команд «Три товстуни» (двічі чемпіони Відкритої української ліги КВН (телеканал «Студія «1+1»), учасники Вищої ліги МС КВН (ОРТ), чемпіони Асоціації-1998), «Дівчата із Житомира» (лауреати Юрмальського фестивалю «Голосящiй КіВіН», учасники Відкритої української ліги КВН, чемпіони Асоціації-1997), «Палата № 6» (учасники Відкритої української ліги КВН, двічі переможці Студентської Ліги Асоціації-2000, 2001), а також «Дикий Захід» зіграла зi збірною Німеччини. Організатором зустрічі — у Бохумі, Карлсруе, Кельні та Гамбурзі — виступала Західноєвропейська Ліга КВН. Напередодні від`їзду, одразу після отримання віз у німецькому посольстві, кавеенщики відповідали на запитання «УМ» про те, чи існує український КВН, як придумують жарти та скільки заробляє кавеенщик. Отож український КВН має такі імена: президент Асоціації «КВН України» — капітан команд ДПІ, «Дрім-Тім», збірної СНД, професор Михайло Агранат, виконавчий директор Асоціації Володимир Виговський, редактор Закарпатської ліги КВН, координатор Асоціації «КВН України» Сергій Денисенко, редактор «КВН-Газети», учасник команди «Три товстуни» Сергій Шинкарук та інші. Про інформаційний привід інтерв`ю розповідає Михайло Агранат.


— Цей випадок унікальний, адже вперше команда окремо взятої країни їде на чемпіонат в іншу країну. Навіть незважаючи на потужність АМіКу, на такі заходи їздила збірна СНД. Тепер же зустрінуться дві збірні — України та Німеччини. А якби ви знали, який популярний КВН у Голландії, Франції... Пам`ятаю, колись в Антверпені на вулицях нас навіть впізнавали. Поїхали ми з Федором Гапоненком (учасник збірної СНД, генеральний директор «Мега-Радіо» в Донецьку. — Авт.) туди просто на екскурсію, коли на вулиці підходять до нас діти і питають: «А ви не з КВН?»...

— Наскільки цікавими їхні жарти будуть вам, а ваші — їм, адже важливу роль зіграє різниця менталітетів?

— Найцікавіший і найпростіший жарт — це той, який живе добу, тобто на злобу дня. Звичайно, всім відомі жарти про невірних дружин, злих свекрух, повільних естонців. Тобто такий гумор не має національності і свою «педаль за відвагу» ми повинні отримати!

— Ви мали на увазі медаль?

— Це в нас є в номері такий жарт: «Мій дідусь збив німецький велосипед і за це йому дали педаль за відвагу». Але коли ми граємо на території Росії, то жарти про Черномирдіна чи Тулєєва будуть смажені і цікаві, але я не зможу їх придумати, тому що я не орієнтуюся в ситуації. Тобто на чемпіонатах АМіК, які ще й відбуваються в Росії, їхні команди мають багато переваг. У 1993 році я був капітаном збірної СНД на іграх в Америці та Ізраїлі. І у Штатах була така ситуація: нашим людям вже набридло сміятися над радянською владою, а ті, хто виїхав за кордон, зупинилися у своєму інформаційному розвитку, і думали штампами на зразок: «Комуністи — це погано». Ми жартуємо про інше, а їм не смішно. І виграли тоді американці, які жартували про те, як погано в Радянському Союзі.

Ми починаємо вкраїнський КВН
— Про існування вітчизняного КВН відомо небагато — переважно те, що бачимо в телевізорі. Але ж ви існуєте, якщо не помиляюся, уже десять років.

— Ми — всеукраїнська молодіжна громадська організація Асоціація «КВН України», зареєстрована Мін`юстом у 2000 році, яка налічує 22 осередки в різних регіонах країни. Окрім нас, в Україні КВНом ще займаються комерційні ліги, які переслідують приватні цілі, організовують концерти, та кілька ліг АМіКу, вони знаходяться переважно на Сході. Ми беремо команди-початківці, так би мовити, з пелюшок і доводимо до товарного вигляду, а вже тоді вони відлітають — це і «Товстуни», і «Дівчата», і «Матадори-Київ», і «Палата №6», «Дикий захід», «Шиворіт навиворіт» та ін. Цим Асоціація «КВН України» відрізняється від комерційних ліг, які мають справу вже з іменитими командами. Для того щоб грати в лізі Маслякова, команда повинна мати потужного спонсора: перший крок — це участь у Сочинському фестивалі, де команда живе десять днів — і коштує це десятки тисяч доларів. Щороку на цей курорт з`їжджаються сотні команд...

— Але сама тільки участь не може стовідсотково гарантувати перші місця, чи, як мінімум, потрапляння в якусь iз Маслякових ліг...

— В Україні, за найскромнішими даними, діючих команд на різних рівнях приблизно 300, а в Сочі цього року скільки їздило? Ну десь тридцять. Для того щоб досягти успіху в нас, команда має бути просто гарною, а у Маслякова — ще й багатою. Наша команда («Три товстуни») вважалася в Україні однією з найзаможніших, так от бюджет на один виїзд її становив від 3 до 4 тисяч доларів. Для порівняння бюджет таких російських команд, як «Уездный город», «Утомленные солнцем», у десять разів більший.

— Загальноприйнято, що КВН — це передусім Олександр Васильович Масляков. Якщо я не помиляюся, то він не тільки засновник АМіКу, а ще й юридичний власник усього, що з КВН-ом пов`язано. Які стосунки вашої Асоціації та офіційного КВН від Маслякова?

— Розумієте, КВН вигадав не Масляков, він його просто веде. А ті, хто вигадав, ідею теж «позичили» в англійської гри «Вечір веселих запитань» чи в польської «Гри кірпічової», але створення саме такого формату КВН, в який ми граємо зараз, належить їм. Структура АМіК виникла лише у 90-х, а сама гра існувала задовго до того. Попри це, «Масляков і компанія» претендують на власність, скажімо так, торгової марки, тобто все, що пов`язано з КВН, повинно автоматично стосуватися й АМіК. Але ж якщо футбол придумали англійці, це зовсім не означає, що англійська федерація футболу автоматично проводитиме чемпіонат України. Окремим пунктом тут стоять відеотрансляції численних ліг КВН...

— Телевізійна версія — це шоу, а шоу — це гроші.

— Так. Можна умовно пояснити ситуацію наступним чином: КВН — це великий айсберг, і от тільки вершина його, п`ять відсотків від загальної маси, — це телевізійний КВН, його бачить більшість. А все, що нижче ватерлінії, — це КВН як спілкування. До того ж це ще й важка праця, адже немає жодної команди, яка, посидівши за пивом, вирішила, що КВН — це класно, поїхала в Москву і взяла першу премію. Але не треба ділити кавеенщиків на тих, хто кудись там потрапив чи ні. КВН — це передусім рух. Ми ж не випадково назвалися молодіжною організацією. Хоча держава за ці роки становлення не дуже нас балувала. Я завжди дивувався, яка багата фантазія у держслужбовців щодо вигадування різних «відмазок». От ми, наприклад, пишемо: «Давайте спільно з вами проведемо чемпіонат... Ми вже більше десяти років працюємо, організація об`єднує сто команд...». І вони говорять: «Немає питань. Ми згодні. Через півроку проведемо чемпіонат». Проходить півроку, а вони нам: «Змінилися обставини» і т. д. І от так ми тричі до них зверталися... Але зараз склад міністерства змінився, і ми очікуємо якогось поступу в ситуації.

— Кому ж, врешті, належать права на трансляцію телевізійної версії КВН в Україні?

— Після конфлікту АМіК і «Студії «1+1» телевізійна версія транслювалась на «Новому каналі». Але цього року так і не відомо, хто матиме право на показ ліг КВН. Мабуть, в Українському півфіналі гратимуть по вісім команд. От ви можете собі уявити вісім команд в одній грі? Коли остання показуватиме свій номер, про першу вже забудуть.

— А хто провів такий відбір?

— Олександр Васильович.

— Чи є у Відкритій українській лізі представники «Асоціації КВН»?

— Це «Шиворіт навиворіт» (Чернівці), КПІ «Політєх», «Зроблено в Україні» (Миколаїв) та інші.

— А чому б нам не створити не тільки свій КВН, а й свою телевізійну версію?!

— Ми, звісно, вели переговори і з «Інтером», і з IСTV, канали просто бояться юридичних проблем, адже всі права на телевізійну версію привласнив АМіК.

До розмови приєднується виконавчий директор Асоціації «КВН України» Володимир Виговський.

— Наші держави з часом почали серйозно розходитися, віддалятися, тому щоб вдало пожартувати в Москві, наші команди повинні спеціально приїздити раніше, дивитися телевізор, читати їхні газети, щоб бути в курсі, яка ж ця «злоба дня». Ми не стаємо в позу проти АМіКу, але ми просимо державу посприяти розвитку КВН в Україні. За прикладами не потрібно ходити далеко: от, попри інтервенцію в Україну, Росія дуже потужно розвиває свій КВН — тільки в одному Приморському краї 600 команд КВН! Я викладаю в університеті й маю купу книжок, виданих у Росії, на зразок «Методика КВН», посібники для шкіл... У моєму розумінні — а я давно працюю з дитячими та молодіжними організаціями — держава повинна підтримувати не тих, хто вже «лежить», але має якийсь признаний статус, а тих, хто щось робить, тобто уряд повинен стимулювати ці нові починання. От ми існуємо, але, радше, животіємо, а могли б і вас із собою запросити, і он телебачення (за сусіднім столиком сидять журналісти одного з телеканалів. — Авт.) взяти... Між іншим, ми — одна з наймасовіших організацій України, якщо взагалі не найбільша. От ми боремося з наркоманією, тратимо мільйони, а де результат, куди йдуть усі ці гроші? Адже можна по-різному боротися з наркоманією: чи виділяти кошти на якусь ефемерну боротьбу, чи профінансувати громадські організації, той же КВН. Це ж теж висмикування людини в зовсім іншу сферу...

«Українцям не дозволять жартувати про неділиму Росію!»
— Правда, що в КВНі існує жорстка цензура, особливо, якщо номери про політику?

— Коли ми виходимо на сцену в Жовтневому палаці, то знаємо, про що жартувати: в нас є Верховна Рада, був Кучма і т.д. Коли ми приїздимо в Росію, то знаємо, що зал треба брати тим самим, але їхнім. Але що «Трьом товстунам», що «95-му кварталу» завжди говорили одне й те ж: «Жартуйте про своїх». Тому, грубо кажучи, наш президент завжди був гірший за їхнього... І у «Кварталу» завжди жарти про Путіна вирізали, а залишався Кучма. Ти приходиш з одним текстом, а в результаті його так порізали і змінили, що в кінці й сам не розумієш, що вийшло. І ніколи їхні редактори програм не дозволять українцям жартувати про велику і неділиму Росію! Цікава ситуація виникла з командою «Дизель» із Миколаєва, яка приїхала в Москву на гру Вищої ліги з «неукраїнським» матеріалом. Але редактори вирішили, що хлопці повинні показати, як вони виглядають у шароварах, і під повне мовчання залу номер провалили. А це був вихід про Тараса Бульбу, який просто «порвав» свого часу Жовтневий палац у Києві... Тому ти і не побачиш їх по телебаченню. Слід також зауважити, що телебачення — це не самоціль. І між іншим, гра в залі — це набагато більше адреналіну і часу, ніж КВН по телевізору. А КВН між двома командами в інституті на порядок вищий, ніж гра найкращих команд для глядача на дивані! І соціальне завдання КВН — не телевізійне шоу, а гра для глядача в залах. Ми прагнемо організувати масовий КВН. І хай його ніколи по телебаченню не покажуть або якісь винятки вирвуться на екрани але хай грають багато команд у кожному місті.

— А як часто ви жартуєте в житті?

— Та воно якось так само приходить. От дивився я недавно програму, присвячену 8 Березня, і народився такий жарт: «О жінки, я присвятив вам найкращі сторінки свого паспорта». Мене часто питають, який у вас улюблений жарт, а я завжди відповідаю: «Улюблений жарт може бути тільки в ідіота — все життя любити один і той же анекдот». Пам`ятаю, ще в студентські роки в мене був друг Вадим Мудрий, з яким ми кожного ранку зустрічалися і говорили: «Ну що? Є свіжий?»

— Чи сміються кавеенщики над іншими розважальними програмами: на зразок вечорiв у Жванецького, «ОСП-студії»?

— Мені завжди було цікаво: як ці люди можуть збирати зали? Хоча це, як і Сердючка, — масовий гумор. Ми ж не можемо говорити, що такий жарт: «Рахметов пішов у спальню, ліг і, скрикнувши, заснув» є несмішним. Просто треба орієнтуватися у творчості Тургенєва і знати, що Рахметов був йогом і спав на цвяхах. Є жарти, які передбачають первинне знання і залежать від внутрішньої культури людини. Загалом же в масовому гуморі жарти крутяться у трьох площинах: Анна Кареніна потрапила під поїзд, Отелло задушив Дездемону і Герасим утопив Му-Му. Тобто тонкий гумор призначається для невеликого кола, а гумор Петросяна — це низька проба.

— Якщо КВН — це стиль життя, то, відповідно, це і спосіб заробітку? Адже якщо віддаватися одному ділу без останку, то на інші не вистачить часу...

— Усе матеріальне заохочення, яке команда може виграти після матчу, — це поодинокі подарунки від спонсорів. Жодної матеріальної винагороди «Асоціація КВН» чи навіть АМіК командам не платить. Але є багато інших позитивних моментів, так би мовити, не хлібом єдиним. От приїхали всі регіони країни в Умань на чемпіонат, і всі команди пішли в Софіївський парк — коли б ще в них з`явилася така можливість? А в коломийські гори коли б ще вони пішли? А скільки друзів знаходять франківці серед, скажімо, одеситів... І тільки для одиниць КВН стає способом заробітку грошей, коли вони засвітяться — можуть потрапити в якісь телевізійні проекти.


P. S. До речi, в Німеччині українська збірна виграла в усіх чотирьох іграх. Тепер очікуємо на матч-відповідь в Україні.

Bookmark and Share