Відкритий простір для відкритих людей


Оскільки, в Народно-демократичній лізі молоді автор статті займає посаду члена Правління, відповідального за управління знаннями, то даний тренінг не міг пройти не поміченим для мого ока. До того ж програма “Основи свободи” (F4F) є давнім партнером НДЛМ.
Справа у тому, що Open Space Technology – це креативний метод роботи у групах від 8 до 1000 чоловік, який використовується для стратегічного розвитку, вирішення проблем, розвитку спільнот, тощо. Дана технологія активно використовується за кордоном і є актуальною для використання у громадському житті. Зокрема, вона буде корисною для застосування під час програми “Студентська республіка”.
Отже, про семінар - після підтвердження права участі у тренінгу зіткнувся із проблемою, що дістатись Кишинева зі Львова не так то й просто. Єдиний поїзд на 2 дні та один автобус на день. Але це не стало перешкодою на шляху до знань:). В Кишинів довелося їхати з японським тінейджером, що для гостроти вражень самостійно подорожує пострадянськими країнами і перша його фраза по приїзду на північний вокзал на окраїні Кишинева була: “У-у-у, який класний пейзаж” (а навколо були труби заводів та приміський пустир). Не приємно, коли до твоєї країни приїжджають туристи, щоб подивитись на пустку... Зрештою стаття не про це))
Зазначу, що тренінг відбувався в містечку Страшені, біля Кишинева, де нас приймала організація “Неогуманіст”. В даному містечку за участі цієї організації та організації “Нова цивілізація” споруджено і впроваджено в успішне функціонування центр для пристарілих. Під час семінару учасники тренінгу мали нагоду ознайомитись із функціонуванням центру та навіть поспілкуватись із мешканцями будинку. Старі бабусі та дідусі настільки були відкриті, що влаштували імпровізований концерт із пісень, які в основному були сумними. Приємно, коли зусилля добрих людей знаходять відображення у реальному житті.
Щодо самого тренінгу, то тренером був Bhavesh Patel — англієць, що провів близько десяти Open Space у різних країнах світу: Кенія, Голландія, Росія, Україна, тощо. З першого і до останнього слова, що пролунали на тренінгу йшов позитив та натхнення. Bhavesh розповів про технологію Open Space “від А до Я”, провів для зразку Open Space для учасників, поділився своїми історіями з проведення заходів та методичною інформацією... Вдаватись до подробиць самої технології немає особливого змісту саме тут, скажу лише, що на мене технологія справила враження хорошого інструменту в арсеналі лідера громадської організації чи навіть керівника бізнесу. Загалом, щоб зрозуміти суть технології варто знати лише одну фразу про неї: “Open Space ґрунтується на пристрасті, що обмежена відповідальністю та підживлена свободою”.
На завершення скажу, що знайти перекладені матеріали щодо даної технології практично не можливо, однак, анонсовано вихід книги російською у лютому. Хоча технологія існує з 1985 року, на пострадянському просторі поширення вона не набула. На мою думку це пов'язано із тим, що Open Space використовує такі слова як “натхнення”, “відповідальність”, “свобода”, а нам з Вами до них ще потрібно звикати.

Ігор Підтиканий


Bookmark and Share