Унікальне дослідження щодо ролі Інтернету в житті закарпатської молоді провела Ужгородська ФРІ


Дослідження мало на меті дати цілісну картину того, наскільки важливим та необхідним для молоді Закарпаття на сьогоднішній день є Інтернет. Досі незалежні та масштабні опитування на цю тему практично не проводились. І не тільки у нашому краї, але й у цілому в Україні. Проте процес входження Інтернету в життя, навчання та роботу сучасної людини вже не як «атрибуту розкоші», а як невід’ємного елементу діяльності, є невпинним. І особливо це актуально для молодих людей. Саме тому це питання зацікавило УМГО ФРІ в якості теми, яка лягла в основу першого анкетування.

Чи можна всерйоз говорити про поширення явища інтернет-залежності серед молоді Закарпаття, чи навпаки, наш регіон є досить відсталим у плані можливостей доступу студентства до Всесвітньої мережі?

Результати дослідження показали, що 76% студентів визначають роль Інтернету у своєму житті як «досить важливу», тобто зізнаються, що їм було б важко обійтися без нього. При цьому 16% вже взагалі не уявляють свого життя без глобальної мережі і оцінюють її роль як «надзвичайно важливу». І тільки 4% опитаних зізнаються, що для них Інтернет не відіграє ніякої помітної ролі.
21% респондентів зазначили, що користуються Інтернетом щодня, 31% - кілька разів на тиждень. Чверть опитаних заглядає в «нет» декілька разів на місяць.

Щодо можливостей доступу до Всесвітньої мережі, то 77% закарпатських студентів зізналися, що хотіли б мати їх більше.

Найчастіше, згідно з результатами опитувань, молоді закарпатці користуються Інтернетом в інтернет-клубах (41% опитаних), проте більш ніж чверть (28%) реципієнтів зазначили, що мають таку можливість і вдома. Третє місце (із показником 14%) за можливостями доступу до Інтернету молоді посідають рідні навчальні заклади. При цьому кількість студентів, які користуються мережею Інтернет у ЗакДУ удвічі перевищує відповідні показники УжНУ (відповідно 20,4% та 9,3%). Найпрогресивніші студенти «сидять» в «неті» за допомогою мобільних телефонів безпосередньо під час нудних пар.

З якою ж метою найчастіше молоді закарпатці користуються можливостями Інтернету? Серед запропонованих варіантів відповідей найбільша кількість опитаних (40%) відзначила пункт «пошук інформації для навчання». Тут слід зазначити, що у студентів дуже своєрідне трактування цієї тези, оскільки, як показали результати анкетування, кінцевими пунктами цих «пошуків» найчастіше стають сайти з базами готових рефератів, курсових та дипломних робіт.

16% з допомогою глобальної інформаційної павутини займаються саморозвитком, пошуком цікавої довідкової інформації. А от для 14% Інтернет – це, у першу чергу, засіб та можливість для спілкування, нових знайомств, переписки з друзями. 11% опитаних обирають Інтернет, як основне джерело новин, а для 12% він є виключно постачальником розваг.

На запитання, яку саме інформацію студенти хотіли б систематично отримувати на свої електронні скриньки у вигляді розсилки, більшість, а саме 24% зазначили - «новини молодіжного життя», 15% опитаних зацікавила б наукова розсилка (з різних сфер), 14% хотіли б читати про розваги, 13% - отримувати на пошту збірки оголошень про можливості навчання, семінари, проекти, конкурси, поїздки, фестивалі тощо. 9% - суспільно-політичні новини. По 8% цікавляться новинами спорту та світською хронікою. 4% були б раді одержувати електронні листи зі свіжою економічною інформацією. А от 3% закарпатських студентів зізнались, що були б не проти отримувати розсилку на еротичну тематику!

Проте, як не дивно, 41% опитаних взагалі не мають власної електронної скриньки, а ще 11% хоч і мають, та практично нею не користуються.

„Потрібно змінювати підхід до навчання молоді, зокрема це стосується і уроків інформатики, де левову частку програмного часу приділено програмуванню – абсолютно відірваному від реального життя пересічного школяра заняттю, яке по-справжньому стане в нагоді лише для одиниць. У той же час практично жодної уваги не приділяється інформаційно-просвітницькій, навчальній роботі з молоддю щодо можливостей мережі Інтернет. Не виховується культура інтернет-користування. Багато молодих людей, студентів, особливо з сільської місцевості взагалі дуже мало знають про те, які переваги та можливості для навчання, пошуку інформації, спілкування надає користування Всесвітньою мережею! У розвинених європейських країнах жоден студент не уявляє навчального процесу без можливості користуватися мережею Інтернет, а відсутність вільного доступу до „нету” в навчальному закладі – це нонсенс. На жаль, в Україні, навпаки, це поки-що – норма, - зазначив заступник голови Ужгородської ФРІ Борис Чернявський.

Як зазначила під час прес-конференції голова Ужгородської ФРІ Наталія Тернавська: „Опитування щодо ролі Інтернету в житті молоді краю, та студентства зокрема, є пілотним для УМГО ФРІ. Надалі організація планує продовжити практику проведення опитувань серед молоді щодо актуальних, цікавих та «болючих» тем. Ми не маємо на меті скласти конкуренцію соціологічним центрам та службам, та й не маємо таких можливостей.

Наша основна мета – максимально повно та незаангажовано висвітлити теми по-справжньому важливі для української молоді. Закцентувати на них увагу, надати поштовху до їх глибшого дослідження, а також, сподіваємося, посприяти вирішенню проблемних питань”.

P.S. Ужгородська ФРІ висловлює щиру вдячність за сприяння та допомогу у проведенні опитування Студентській раді ЗакДУ та Студентському профкому УжНУ! Сподіваємось на подальшу співпрацю!
Bookmark and Share