У Черкаських ПТУ недбало розпоряджались державними коштами


У 20 навчальних закладах ревізорами встановлено факти незаконного витрачання державних ресурсів на суму 658,5 тис.грн. Як правило, такі порушення пов’язані із незаконним відчуженням нерухомого майна та земельних ділянок. Так, в ході ревізії встановлено, що на балансі Лисянського ліцею станом на 30.09.2007 рахується житловий будинок вартістю 181 тис.грн., квартири в якому свого часу були приватизовані за рішенням трудового колективу закладу без дозволу Міністерства освіти і науки, яке здійснювало управління цим майном. При цьому, ніхто не врахував вимоги діючого на той час законодавства щодо заборони вилучення житлової площі навчально-виховних закладів.
В Уманському ліцеї земельну ділянку площею 0,0612 га вартістю 59,2 тис. грн. було продано приватному підприємству, а земельну ділянку площею 0,0829 вартістю 80 тис.грн. було вилучено та віднесено до земель спільного користування на підставі рішень Уманської міської ради. І це при тому, що вказані земельні ділянки надані ліцею згідно з Державним актом на право постійного користування землею та рахуються на його балансі. Тож перед прокуратурою Черкаської області ініційовано питання щодо винесення протесту на рішення Уманської міської ради.
В окремих навчальних закладах не надто переймались ефективним витрачанням державних коштів. Скажімо, у 4 ПТНЗ незаконно оплачували комунальні послуги та енергоносії за мешканців гуртожитків, що рахуються на балансі навчальних закладів. Так, Черкаським вищим училищем здійснено оплату за спожиті сторонніми мешканцями гуртожитків комунальні послуги за тарифами «для бюджетних установ», тоді, як відповідно до договорів найму, укладених керівництвом училища з мешканцями, останні оплачували за тарифами «для населення». В результаті училищем безпідставно використано майже 70 тис.грн. Аналогічні розрахунки за комунальні послуги Центром підготовки та перепідготовки робітничих кадрів м.Сміли призвело до незаконних витрат 29 тис.грн. Подібні порушення виявлені при ревізії ПТУ №2 та ПТУ №14.
Крім цього, у 4 навчальних закладах майже 9 тис.грн. незаконно витратили на оплату ремонтно-будівельних робіт, які фактично не були виконані. Так, у ПТУ №39 встановлено завищення вартості виконаних робіт на суму 3,6 тис.грн., у ПТУ №38 – на 2,7 тис.грн., ПТУ №2 – 1,5 тис.грн., Черкаському художньо-технічному коледжі – 1,2 тис.грн.
У 6 навчальних закладах встановлено нецільове витрачання бюджетних коштів та майна на суму 60,5 тис.грн. Так, Черкаським художньо-технічним коледжем допущено нецільове використання коштів на суму 25,5 тис.грн. під час проведення ремонтних робіт.
Не зважаючи на те, що для багатьох учнів профтехучилищ стипендія є важливою фінансовою підтримкою, гарантованою державою, в окремих навчальних закладах позбавлення стипендії слугувало як засіб покарання за порушення дисципліни, прогалини в навчанні, в тому числі до першого підсумкового контролю. Застосування таких «штрафних санкцій» до учнів професійно-технічних навчальних закладів, в яких здійснено контрольні заходи, призвело до недоотримання вихованцями училищ протягом 2004 – вересень 2007 року коштів на суму більше 76 тис. грн.
Негативно позначилося на розмірі учнівської стипендії і недбале ставлення бухгалтерів окремих навчальних закладів до змін у законодавстві. Так, в Уманському ліцеї у липні - серпні 2004 року, не врахувавши нові підходи до нарахування стипендії, учням ліцею не дорахували майже 9,4 тис.грн. стипендії. У професійно–технічному училищі №39 смт.Стеблів нарахування стипендії за квітень-червень 2007 року проводилося без врахування змін розміру прожиткового мінімуму, через що учнями за вказаний період недоотримано стипендії на суму 2,6 тис. грн.
1,2 тис.грн. стипендії за останній місяць 2006 року недоотримали учні професійно-технічного училища №14 через проведення розрахунку за кількість днів навчання, а не за повний місяць. Аналогічне порушення допущено і у Уманському ліцеї. Нарахування стипендії у розмірах нижчих, ніж законодавчо визначені, було встановлено і у професійно-технічному училищі №2 (м.Ватутіне).
В ПТУ №39 протягом 2006 року не проводилась індексація грошових доходів учнів, що призвело до недоотримання ними майже 9,5 тис.грн. Аналогічне порушення встановлено і у Центрі підготовки та перепідготовки робітничих кадрів м.Сміла, Лисянському професійному ліцеї, ПТУ №37, ПТУ №25.
Загалом сума порушень при нарахуванні стипендії, що спричинила її недоотримання учнями, становила 108,8 тис.грн. В ході ревізій у навчальних закладах проведено донарахування та виплату стипендії.
Знівельовано в окремих навчальних закладах державне піклування про дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Скажімо, у ПТУ №25 при випуску дітей вказаної категорії не нараховувалась та не виплачувалась передбачена державою одноразова грошова компенсація в розмірі 2 прожиткових мінімумів, внаслідок чого учнями недоотримано близько 3 тис.грн. Учням Васильківського професійного ліцею, ПТУ №39, ПТУ №25, Уманського та Лисянського ліцеїв не виплачувалась щорічна допомога для придбання навчальної літератури, внаслідок чого діти-сироти недоотримали більше 17 тисяч державних гривень.
Інші порушення фінансової дисципліни виявлено у 19 установах на суму 17 млн. 770 грн., 93,4% з яких – порушення, пов’язані із заниженням в обліку вартості активів. Так, ПТУ №38 не було проведено індексацію балансової вартості гуртожитку, який рахується на балансі училища, що призвело до заниження в обліку вартості активів на загальну суму 6 млн. 550 тис.грн. Загалом через не проведену вчасно індексацію житлового фонду в 12 навчальних закладах (57% перевірених об’єктів) було занижено вартість активів більше ніж на 16 млн.грн. Під час ревізій вартість активів збільшено на відповідні суми.
Інна Хімічук,
журналіст, м.Черкаси
Bookmark and Share

стоимость профнастил