Шановні керівники держави!


Особливої сили набуває обдарованість у поєднанні із потужною енергією молоді. Саме обдарована молодь – є предметом зацікавленості усіх країн світу, регіональних організацій та міжнародних корпорацій. Так, наприклад, висококонкурентне змагання за талановиту молодь із третіх країн, що виїжджає на навчання в США, стало основою Болонського процесу в Європі.
В Україні всі, начебто, розуміють загрозу від невпинної еміграції молодих вчених, митців, спортсменів. Проте активних заходів щодо зміни даної тенденції Союз обдарованої молоді не спостерігає. Зовсім навпаки, відчувається, що держава сприймає проблеми обдарованої молоді як другорядні на сучасному етапі.
«Першочерговими» є вступ чи не вступ до НАТО, Європейського Союзу, ріст ВВП, політична реформа, судова реформа, боротьба з корупцією, побудова громадянського суспільства і інші вкрай важливі питання. Не применшуючи значення цих проблем, маємо серйозне «але».
Цікаво, хто ж це все буде здійснювати? Чи варто ж думати, що достатньо прийняти відповідні закони, видати укази і все саме стане на свої місця? Хто ж буде забезпечувати ріст ВВП, хто буде здійснювати реформи, хто буде розбудовувати громадянське суспільство? Відповідь – реальні люди з їх рівнем освіти, творчим потенціалом, здатністю або не здатністю до певної діяльності. Тут варто згадати відомий, перевірений часом, вислів: «Кадри вирішують все».
Саме тому проблеми пошуку, підтримки і соціалізації обдарованої молоді повинні мати набагато вищий пріоритет в переліку завдань державної політики ніж є сьогодні. Це не лише проблема позашкільної освіти, чи шкільної освіти, чи вищої освіти. Система освіти сама знаходиться в глибокій кризі і без допомоги ззовні вирішити проблеми обдарованої молоді невзмозі.
Вважаємо, що дана проблема – це не лише проблема Міністерства освіти і науки України чи будь-якого іншого окремо взятого органу влади. Проблема обдарованої молоді лежить в одній площині з проблемою виживання України як незалежної держави. Серед безлічі факторів національної безпеки ми забуваємо найголовніше – інтелектуальну безпеку. Стає практикою для вирішення стратегічних завдань української держави запрошувати фахівців із закордону, тоді як наша обдарована молодь щодня емігрує з України.
Нині обдарована молодь України зорієнтована на навчання за кордоном з подальшим працевлаштуванням та отриманням іноземного громадянства. Це одна із найкрасномовніших оцінок роботи держави загалом, і у сфері підтримки обдарованої молоді, зокрема. Молодь не бачить своїх перспектив в Україні. І нам усім, і владі, і громадським організаціям, і бізнесу потрібно робити конкретні кроки у даному напрямі.
Одним із таких кроків з боку держави мала стати реалізація Державної цільової програми роботи з обдарованою молоддю на 2007-2010 роки (Постанова КМУ від 8 серпня 2007 р. № 1016).
Союз обдарованої молоді брав участь у розробці даної Програми, що здійснювалась Міністерством освіти і науки України. Узгодження із різними міністерствами цієї програми тривало більше року. І нічого, що більшість пропозицій Союзу обдарованої молоді була відхилена Міністерством фінансів України.
Навіть в «урізаному» вигляді ця Програма давала надію багатьом молодим людям, що зневірилися від байдужості і нерозуміння своїх проблем.
Строк дії попередньої Програми з підтримки обдарованої молоді завершився у 2005 році. Концепція Державної цільової програми роботи з обдарованою молоддю була розроблена на 2006-2010 роки. Але сама Програма прийнята вже у 2007 році. Тобто 2 роки (2006, 2007) фінансування було відсутнє.
Великі надії ми покладали на новий український уряд, що прийшов до влади. Але Державна цільова програма роботи з обдарованою молоддю на 2007-2010 роки, як не фінансувалася в 2007 році, так і не фінансується в 2008 році.
Бюджетом не передбачено.
Постає питання – навіщо було витрачати ресурси на розробку даної Програми і давати молоді хибну надію, що до її пропозицій нарешті дослухаються?
Невже можливий український прорив без обдарованої молоді? Хто ж буде його здійснювати? Напевно пенсіонери, яким повертають вклади в Ощадбанку. Ми дуже поважаємо пенсіонерів, їх звитяжну працю в минулому. Але хто буде працювати сьогодні і в майбутньому? Хто буде творити Нову Україну, яку будуть знати і поважати в усьому світі?
Тому, зважаючи на вищевикладене, Союз обдарованої молоді просить розглянути питання про внесення до державного бюджету на 2008 рік видатків на фінансування Державної цільової програми роботи з обдарованою молоддю на 2007-2010 роки.

З повагою
Голова СОМ Сергій Терепищий

Bookmark and Share