Косово – наслідки незалежності та Геополітичні виклики для пострадянського простору


Обговоривши історичні та політичні передумови розвитку Косовського конфлікту, експерти озвучили свої думки та рекомендації щодо дій України та інших держав-учасниць ГУАМ в контексті визнання або не визнання незалежності Косово. Також були обговорені можливі зовнішно- та внутрішньо-політичні наслідки таких рішень.
Більшість експертів висловили думку, що для України внутрішніх загроз в контексті Косовського прецеденту не існує, чого не можна сказати про інші країни-учасниі ГУАМ, де заморожені конфлікти мають ризик бути знову розбурханими. Проте, зовнішньо-політичний чинник, на думку експертів, має ключове значення у цьому питанні.

З огляду на це, учасники круглого столу рекомендували провести консультації з країнами-партнерами і лише після цього визначити власну позицію.
Дискусії викликало питання щодо часових рамок проголошення позиції України. Одні експерти пропонували не квапитися в цьому процесі, інші відповідно рекомендували не відкладати це питання «на потім».
Зокрема Олексій Гриценко - експерт Міжнародного Фонду розвитку ГУАМ, член Ради ВМГО МСНУ, рекомендував не квапитися з рішенням з огляду на небезпеку розморожування етнічних протистоянь у зонах конфліктів.
Сергій Таран, директор Міжнародного Інституту Демократії, висловив думку щодо необхідності вироблення консолідованої позиції країн-членів ГУАМ, що з одного боку посилить вагу організації, а з іншого дозволить відійти від загострення стосунків з іншими державами.
Як зазначив голова Молодіжного Форуму Держав ГУАМ, голова Київської організації ВМГО МСНУ - Віктор Білов, висловленні під час заходу рекомендації будуть оформлені у письмовий звіт та передані до Секретаріату ГУАМ та до Міністерств закордоних справ відповідних держав. Також він зазначив, що подібні зустрічі МФД ГУАМ ініціюватиме регулярно, і висловив подяку усім присутнім.


Bookmark and Share