У районних лікарнях Черкащини не вистачає кваліфікованих лікарів-онкологів


Нині на запитання «як здоров’я?» мало хто відверто може повідомити, що все чудово. Звісно, хтось тему «болячок» залишить при собі, хтось віджартується. І тільки один діагноз оминають у розмовах, бо навіть для найзапеклішого оптиміста він звучить, як вирок. Цей страшний діагноз – рак.

Боротьба із злоякісними новоутвореннями є однією з найважливіших проблем охорони здоров'я України. В Черкаській області зареєстрована чітка тенденція до збереження високого рівня онкозахворюваності. Які ж чинники заважають своєчасному виявленню та якісному лікуванню злоякісних новоутворень у населення області, з’ясовували аудитори КРУ у Черкаській області в ході дослідження ефективності використання коштів державного та місцевих бюджетів на забезпечення лікування онкологічних хворих за 2005-2007 роки.

Негативно впливає на якість організації діагностики та лікування онкологічних захворювань і низьке забезпечення лікувальних закладів області досвідченими фахівцями онкологічного профілю. Особливо складна ситуація у районних лікарнях. Адже жодна з 20 районних лікарень області не має лікаря-онколога вищої категорії, в 5 лікарнях працюють лікарі-онкологи першої категорії, в 5 працюють лікарі-онкологи другої категорії. В 10 районних лікарнях працюють спеціалісти без категорії або лікар-онколог взагалі відсутній, як то в Жашківсьому районі. Крім того, в 6 районах лікарі працюють на 0,5 ставки, в 3 районах роботу лікаря-онколога виконували медичні працівники інших спеціалізацій (в Тальнівському районі – лікар-патологоанатом, в Черкаському – лікар-отоларинголог).

Однією з причин такого забезпечення районних лікарень спеціалістами є низький рівень оплати праці. Крім того, існуюча нині система оплати праці не враховує завантаженість лікаря та фактично не залежить від показників його роботи (кількості проведених обстежень, відсотку виявлення хвороб, тощо).

До речі, наведені вище фактори негативно впливають на якість проведення роботи з профілактики та діагностики онкологічних захворювань. Адже, незважаючи на те, що значна кількість населення щороку проходить профілактичні огляди, в районах спостерігається низький відсоток виявлення онкологічних захворювань, що може свідчити про формальний підхід до проведення цієї роботи. Так, в Золотоніському районі щорічно профілактичними оглядами охоплено більше 74 тисяч осіб (96% населення району). У 2006 році тут виявлено 48 злоякісних новоутворень, в 2007 році виявлено 21 злоякісне новоутворення. Тоді як під час виїздів в район фахівцями Черкаського обласного онкологічного диспансеру у 2006 році обстежено 948 осіб і виявлено 38 онкопатологій, в тому числі 20 злоякісних новоутворень; в 2007 році обстежено 532 особи і виявлено 29 онкопатологій, в тому числі 18 злоякісних новоутворень.

Перепоною у вирішенні онкологічних проблем є і безвідповідальне ставлення окремих медиків до своєї роботи. Дехто займається фальсифікацією результатів своєї роботи. Як от акушер-гінеколог дільничної лікарні с.Руська Поляна Черкаського району, яка минулого року цитологічне дослідження однієї обстеженої жінки нанесла на 9 скелець з прізвищами інших жінок. Результати аналізів засвідчили про наявність онкозахворювання у всіх 10-ти жінок (реально ж захворювання було лише в однієї). За результатами службового розслідування, сільському голові с.Руська Поляна було запропоновано звільнити з роботи винну особу. Але акушер-гінеколог і нині продовжує працювати.

В ході експертної оцінки якості та інформативності гінекологічних препаратів цитологічного скринінгу патології шийки матки по Драбівському та Чигиринському районах, проведеної в ІV кварталі 2007 року працівниками цитологічної лабораторії Черкаського обласного онкодиспансеру, встановлено, що внаслідок недбалого ставлення фахівців ФАПів до профілактичних оглядів та грубих порушень методики забору біологічного матеріалу більше 50% зібраних ними матеріалів не придатні для якісного проведення діагностики. Наприклад, в с.Головківка Чигиринського району з 206 матеріалів інформативними були лише 14. В Драбівському районі виявлено 2 випадки дубляжу та фальшування даних цитологічного скринінгу (стосовно 6 та 8 осіб).

Враховуючи результати проведеного дослідження та з метою підвищення ефективності використання бюджетних коштів, спрямованих на забезпечення лікування онкологічних хворих, аудиторською групою запропоновано ряд пропозицій.

Інна Хімічук,
журналіст,
м.Черкаси

Bookmark and Share