"Добре, що такий навчально-демонстраційний посібник з’явився у кожній школі Львівщини"


Центр досліджень визвольного руху та Головне управління освіти та науки ЛОДА сьогодні в приміщенні Середньої Школи № 62 презентували навчально-демонстраційний посібник «Українська Повстанська Армія. Історія нескорених». В презентації взяли участь Начальник Головного управління освіти та науки ЛОДА Павло Хобзей і в. о. Директора ЦДВР Руслан Забілий.

В центрі уваги учасників заходу опинилась збірка наочних матеріалів з історії Українського визвольного руху 20-60-х років ХХ століття, яка складається із 21 плакату формату А1. Цей комплект розроблявся колективом дослідників ЦДВР. Авторами текстів є Володимир В’ятрович, Руслан Забілий, Ігор Дерев’яний, Роман Грицьків та Петро Содоль, а дизайн оформила Ольга Сало. Наклад збірки – 600 примірників. Він розрахований на її розповсюдження у всіх школах Львівської області, де є одинадцяті класи. До початку наступного навчального року ці матеріали будуть вивішені в стінах кожної загальноосвітньої школи на Львівщині.

Слід зазначити, що комплект засобів унаочнення з історії УПА був уперше виготовлений спеціально для використання в загальноосвітніх школах. Його створення зумовлене невідповідністю між постійним зростанням суспільного інтересу до історії визвольної боротьби середини ХХ століття та наявністю в школі наочних матеріалів з історії тих подій, а точніше – практичною відсутністю таких матеріалів до останнього часу. Відтак презентований набір плакатів був розроблений саме для того, щоб належно відповісти на суспільний запит до історії УПА і таким чином впроваджувати в життя державну політику із вшанування національної пам’яті.

В рамках презентації відбулась прес-конференція. Як сказав у своєму виступі Руслан Забілий: «Добре, що такий навчально-демонстраційний посібник з’явився у кожній школі Львівщини. В популяризації тематики визвольного руху серед молоді потреба визріла давно. Це їй допоможе зрозуміти якою ціною здобувалася незалежність України, через які випробування пройшли цілі родини й покоління. Відродження правди і її усвідомлення молоддю є єдиною запорукою побудови здорового громадського суспільства». Павло Хобзей розповів присутнім про державну політику в сфері патріотичного виховання. Він наголосив на тому, що виховання є невід’ємною складовою навчально-виховного процесу, а також згадав про те, що виховання підростаючого покоління визначено пріоритетним напрямком роботи для органів влади у Львівській області. Павло Кузьмович зазначив, що на сьогодні є найбільш сприятливі умови для розвитку та вдосконалення виховної роботи в системі освіти з огляду на відповідну політику, яку проводить теперішній міністр науки та освіти – Іван Вакарчук. Начальник Головного управління освіти та науки ЛОДА розповів про плани роботи у сфері патріотичного виховання – залучення учнів до збору спогадів очевидців історичних подій та створення краєзнавчих музеїв у школах.

В. о. Директора ЦДВР Руслан Забілий вручив директорові СШ № 62 Михайлові Марцинякові комплект видань Центру та наступну серію наочних матеріалів з історії визвольного руху – набір портретів полковників та генералів УПА. До речі цей набір отримають також всі школи області. Наприкінці заходу учні школи, використовуючи презентовані наочні матеріали, провели для присутніх невеличкий екскурс з історії УПА .

ЦЕНТР ДОСЛІДЖЕНЬ ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ
www.cdvr.org.ua
www.upa.in.ua
Контактна особа: Андрій Шевців (80636286839)


УКРАЇНСЬКА ПОВСТАНСЬКА АРМІЯ: ІСТОРІЯ НЕСКОРЕНИХ

ВСТУП

Історія України — це історія боротьби її народу за незалежність. Найчіткіше і наймасовіше прагнення українців створити власну державу проявилося в минулому ХХ столітті. Врешті 24 серпня 1991 року цього вдалося досягнути, і на мапі світу постала нова держава. Проте й через п’ятнадцять років після цієї події про героїчну боротьбу українців дуже мало знають не тільки в світі, але й у межах самої України. Наслідки колоніальних часів досі тяжіють над описом її минулого, сучасна влада досі не наважилася віддати належної шани усім тим, завдяки кому сьогодні вона може представляти незалежну державу. Досі чи не найбільше суперечок і в Україні, і поза її межами викликає період збройної боротьби під керівництвом Організації Українських Націоналістів та Української Повстанської Армії, понад десятилітнє протистояння цих структур німецькому та радянському режимам. Це питання постійно намагаються використовувати різні політичні сили для роз’єднання українського народу, хоча саме ідея боротьби за незалежність мала б стати консолідуючим чинником для нього.

Важливо відзначити, що на теренах, де діяла УПА, народ давно вже визнав повстанців — майже у кожному селі Західної України можна побачити споруджений силами громади пам’ятник, тут досі пам’ятають імена героїв, які вийшли з їх населеного пункту, не тільки старше покоління, а й молодь завзято співає повстанських пісень. Натомість на інших теренах України до УПА ставляться насторожено або навіть відверто вороже. Це яскравий доказ того, що таке ставлення сформоване не завдяки власному досвіду спілкування з повстанцями, а є лише результатом пропагандистської роботи радянського режиму.

Тому виникла необхідність доступно розповісти всім про УПА, джерела її створення, історію розвитку, осіб, які творили її. Розповісти найзрозумілішою мовою — мовою світлин. Глянувши у вічі тим юнакам і дівчатам, що понад півстоліття тому проливали кров за наше майбутнє, кожен тепер зможе зробити власні висновки, ким вони були і на яку пам’ять про себе заслуговують, зможе зрозуміти правду про Українську Повстанську Армію, про історію нескорених.

Кандидат історичних наук Володимир В’ятрович, Директор Центру досліджень визвольного руху, представник Українського Інституту Національної Пам’яті у Львівській області, радник Голови Служби Безпеки України.


ЦЕНТР ДОСЛІДЖЕНЬ ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ

Контакти:
www.cdvr.org.ua
www.upa.in.ua
cdvr_lviv@yahoo.com
вул.Козельницька, 4, к.501
Львів, 79026
тел./факс: 38(032)2994515

Історія боротьби народу за визволення є основою національної ідеї кожної держави. Саме на ній базується система суспільних цінностей та орієнтирів. Минуле українського народу, особливо його визвольна боротьба, протягом довгих років замовчувалося та спотворювалося тоталітарними режимами. Тому надзвичайно гострою є потреба нового неупередженого погляду на історію визвольного руху українців.
Апогей розвитку українського спротиву припадає на ХХ століття — його найяскравішим проявом є боротьба Організації Українських Націоналістів та її попередниці – Української Військової Організації, а також Української Повстанської Армії впродовж 1920-1960 років. На жаль, сьогодні діяльність цих структур залишається найменш дослідженою ділянкою в українській історіографії.

Вивчення найрізноманітніших аспектів боротьби українців за національну та соціальну свободу є головною метою Центру досліджень визвольного руху.
Сьогодні Центр досліджень визвольного руху це:
• єдиний спеціалізований науковий центр досліджень проблематики ОУН і УПА
• центр розробки та впровадження програм популяризації національно-визвольної боротьби ОУН та УПА
• консультаційна діяльність, надання установам, організаціям та зацікавленим особам інформації, експертних оцінок, що стосуються проблематики визвольного руху
• унікальний архів документальних, усних, речових, фото та відеосвідчень про національно-визвольну боротьбу ОУН та УПА
ЦДВР створено в листопаді 2002 року. На сьогодні Центр об’єднує багатьох істориків з різних куточків України та з поза її меж, які досліджують проблематику визвольного руху українського та інших народів.
Центр випускає власне періодичне видання — науковий збірник «Український визвольний рух», публікує наукові розвідки, спогади та збірники документів.
В.о. Директора ЦДВР Руслан Забілий.

Вибрані видання Центру:
• Армія безсмертних. Повстанські світлини / ред. В’ятрович В. та Мороз В. – Львів, 2002, 2006. – 212 c.
• Богдан Чайківський. «Фама» - рекламна фірма Романа Шухевича. – Львів, 2005. – 104 с. , іл.
• Василь Галаса. Наше життя і боротьба. – Львів, 2005. – 272 с. , іл.
• Володимир В’ятрович. Ставлення ОУН до євреїв. Формування позиції на тлі катастрофи. — Львів, 2006. – 140 с., іл.
• Василь Кук. Генерал-хорунжий Роман Шухевич. Головний командир Української Повстанської Армії. — Львів, 2005, 2007. – 120 с., іл.
• Василь Кук – «Леміш». Колгоспне рабство. — Львів, 2007. – 264 с., іл.
• Українська Повстанська Армія. Історія нескорених. (від.ред. В.В’ятрович, Р.Грицьків, І.Дерев’яний, Р.Забілий, А.Сова, П.Содоль). — Львів, 2007. – 352 с., іл.
• The Ukrainian Insurgent Army: a history of ukraine’s unvanquished freedom fighters. – Lviv: Center for research on liberation movement, 2007 – 82 p.
• Ремесло повстанця. Збірник праць підполковника УПА Степана Фрасуляка – «Хмеля». / Ред. і упоряд. Р. Забілий. – Львів: Центр досліджень визвольного руху, 2007 – 424 с., іл.

Головні проекти Центру:
• Виставка «Українська Повстанська Армія. Історія нескорених». Виставка складається з 22-х двометрових повноколірних банерів, кожен із яких представляє окремий розділ з історії УПА. Загалом представлені близько півтисячі оригінальних фото, документів з радянських та німецьких джерел та внутрішніх документів ОУН та УПА.
• «2007 – рік Шухевича». Ілюстрований повноколірний настінний календар.
• Виставка «Злочини комуністичного режиму.1941». Виставка складається із 4-х повноколірних банерів.
• Навчально-демонстраційний посібник для середньої школи та всіх зацікавлених історією визвольного руху «УПА. Історія нескорених». Комплект складається із 21 плакату А1 формату, що висвітлюють основні віхи історії УПА.
• Електронний архів визвольного руху.
• Мультимедійний диск «УПА. Історія нескорених».
• Набір портретів генералів та полковників УПА для середньої школи та всіх зацікавлених історією визвольного руху.
• Проект створення меморіально-дослідницького комплексу пам’яті жертв окупаційних режимів у приміщенні колишньої тюрми «на Лонцького». Цей проект є спільною ініціативою Львівської міської ради, Українського інституту національної пам’яті, Служби безпеки України та Центру досліджень визвольного руху.


Bookmark and Share