В рамках відзначення 69 річниці Карпатської України ужгородські пластуни провели уроки історії в Гімназії м. Ужгорода


Брецко Федір Федорович, вчитель історії: «Розуміння подій Карпатської України дає нам можливість сьогодні уникати помилок минулого. Такі уроки дають можливість учням глибше пізнати і зрозуміти історичні факти, звернути увагу на щойно опубліковані спогади очевидців тих подій і без зайвого пафосу і фальші оцінити героїзм тих молодих гімназистів, що понесли своє життя за кілька годин незалежності».

Оскільки на Красному Полі, – за 7 кілометрів від столиці Карпаської України, – віддіали своє життя багато пластунів. Ще більше їх було розстріляно, закатовано чи репресовано. Крім того й сам Президент – о. Августин Волошин та весь склад уряду були пластунами чи провадили пластову виховну діяльність на Закарпатті у 20-30 роках.
Для учнів відкрилися нові імена героїв, котрих сьогодні більшість вважає невідомими – це Іван Кость, перший, хто поляг в обороні Карпатської України, пластуни Михайло Козичар, Іван Попович, Осип Шкіряк, Емерих Юда, Михайло Теґза, Іван Рак, Іван Галас. Це й Олександр Блистів, котрий своєю кров’ю перед розстрілом на папірці написав слова, від яких і сьогодні мороз за шкірою: «Я, 23 річний Олександр Блистів з Хусту, йду на смерть за те, що так люблю свою Україну».

Андрій Ребрик, Голова обласного осередку Пласту: «Сьогодні ми не мусимо відстоювати незалежність зі зброєю в руках, не повинні вмирати чи віддавати своє життя за щось таке дуже ефемерне, за те, що не можна відчути на жодне з наших фізичних чуттів, за те, що називаємо вільною деражавою Україна. Головна мета, яку ми ставили перед собою, щоб показати учням у більшій мірі паралельну історію Карпатської України, без міфів і легенд, без перетягувань у ту чи іншу політичну площину і для цього сьогодні нам служать спогади Володимира Бірчака, Вікентія Шандора чи Степана Пугача».

* * *

15 березня пластуни взяли участь у ряді заходів, присвячених відзначенню 69-ї річниці з дня проголошення незалежності Карпатської України.

Найперше, вранці відбулася панахида на могилі січових стрільців по вулиці Капушанській. Після того, пластуни організованою колоною пройшли до пам’ятника Тарасу Шевченку біля ОДАВимаршем громадські організації, на чолі з пластунами, вирушили до пам’ятника Августину Волошину. Згодом, після покладання квітів усі учасники розмістилися у двох автобусах та виїхали на Красне Поле.

Тут організації-учасники були певним чином вишикувані вздовж доріжки та біля хреста. Після нетривалих, у порівнянні з минулими роками, виступів чиновників та голів різних організацій відбувся спільний молебень за загиблими січовиками Карпатської України.

Гостями ужгородських пластунів стали пластуни зі Львова. Зокрема, приїхали пластунки двох юнацьких куренів — 12-го куреня ім. Марусі Чурай і 14-го куреня ім. Соломії Крушельницької. Також, на Красному Полі були присутні пластунки з Рахова.

Після повернення до Ужгорода для пластунів зі Львова відбулася поїздка-екскурсія в Невицький замок.
Bookmark and Share