Дорожчі сигарети – врятовані життя


Так заявляє Коаліція громадських організацій та ініціатив «За вільну від тютюнового диму Україну». Політики мають підвищити ціни на сигарети. Вони одні з найнижчих у Європі. Тютюнова епідемія щороку «вбиває» 100 тисяч українців. Упродовж останніх років поширеність куріння в Україні збільшувалася. На думку експертів, основним фактором цього є відносне здешевшання сигарет.
Головною причиною дешевих сигарет в Україні є вкрай полегшене оподаткування. У 1999-2006 роках реальні (тобто з урахуванням інфляції) ціни на тютюнові вироби зменшилися на 30%.
Зниження цін, відповідно, робить сигарети більш доступними. У той час як украй необхідні продукти харчування суттєво дорожчають. У 2007 році при загальному індексі інфляції 16,6% ціни на тютюнові вироби зросли лише на 7,2%, тоді як на яйця – на 54%, на фрукти – на 60%, на олію – на 70%.
Прийняті наприкінці 2007 року разом з Державним бюджетом 2008 року зміни оподаткування призвели до суттєвого заниження ставок акцизу на тютюнові вироби. Наприклад, оподаткування пачки сигарет за 7 гривень за новорічну ніч «полегшало» на 23 копійки.
«Якщо раніше проводилася така політика підвищення акцизів, щоб вони зростали якомога менше, то тепер вже маємо відверте їх скорочення», – повідомив Володимир Рябошлик, колишній заступник міністра економіки.
На його думку, «для того, щоб доступність сигарет залишалася хоча б на незмінному рівні, середня ціна пачки з фільтром має зрости до 3,4 гривень замість 2,5 гривень, які є зараз; без фільтру – до 1,3 гривні замість 80 копійок. І це досить помірні зміни на фоні практики інших країн, зокрема відносно норм ЄС».
Мільярдні надходження до бюджету та порятунок життів тисяч українців можливі завдяки помірному збільшенню ставок акцизів, що дозволить подолати відставання цін на сигарети від інфляції.
Експерти презентували органам влади України свої пропозиції, згідно з якими ціни на сигарети будуть зростати щорічно на 20-30% впродовж наступних трьох років.
Така податкова політика, за підрахунками експертів, принесе 10-12 млрд. гривень у бюджет України за три роки, щорічно зменшуючи споживання тютюнових виробів на 5%. Державна стратегія суттєвого підвищення акцизів на тютюнові вироби також наблизить Україну до стандартів оподаткування в Європейському Союзі.
Костянтин Красовський, співробітник програми з контролю над тютюном бюро ВООЗ в Україні, вважає, що «прагнення України інтегруватися з Європейським Союзом має включати також процес наближення ставок акцизу до мінімальних вимог ЄС, бо зараз українські ставки акцизу у двадцять разів менші за європейські». Нові члени ЄС щороку суттєво збільшують ставки акцизів. Саме тому, наприклад, Польща 2007 року отримала у бюджет у 10 разів більше грошей, ніж Україна, при тому що легальний ринок сигарет там майже вдвічі менший, ніж український».
2006 року Україна ратифікувала Рамкову Конвенцію Всесвітньої організації охорони здоров'я із боротьби проти тютюну (РКБТ), першу в світі міжнародну угоду в сфері громадського здоров’я. Згідно зі Статтею 6 РКБТ, Україна має запроваджувати заходи податкової і цінової політики, які передбачають скорочення споживання тютюну.
http://sian-ua.info/index.php?module=pages&act=page&pid=13547


Bookmark and Share