«Якби депутатом був я…»


У зустрічі, яка тривала понад три години і проходила у формі своєрідного диспуту «Якби депутатом був я», взяли участь голова обласної ради Михайло Кічковський, його заступник Василь Брензович, працівники виконавчого апарату, а також Холмецький сільський голова Марія Хамник.
На початку голова облради Михайло Кічковський коротко проінформував учасників зустрічі про структурний механізм обласної ради, форми і методи діяльності органів місцевого самоврядування, обраних на основі пропорційної системи виборів.
Він зазначив, що ради, як органи місцевого самоврядування - це особлива гілка влади, яка представляє інтереси територіальних громад. Вони діють автономно, не підпорядковані ієрархічно іншим суб’єктам влади і будь-який адміністративний контроль за їх діями можливий лише тільки для забезпечення законності та конституційних принципів місцевого самоврядування. В ході минулих виборів до місцевих рад області обрано 7300 депутатів, в тому числі 90 депутатів до обласної ради. Це реальна сила впливу на виконавчі структури кожного міста, села, району. Відзначивши високий професіоналізм, авторитетність та великий практичний досвід депутатської, громадської та суспільно-політичної діяльності складу обласної ради нинішнього скликання, обраного від 7 політичних партій та блоків, він відзначив і недоліки пропорційної системи: у ній мало представників молоді, не представлені територіальні громади ряду районів.
Дуже важливим для налагодження ефективної роботи депутатів у нинішній обласній раді стало схвалення «Основних програмних засад коаліційної більшості партій, блоків і фракцій, представлених в Закарпатській обласній раді У скликання». Прийняття такої сконсолідованої програми виявилося оптимальним підґрунтям спільної роботи обласної ради і обласної державної адміністрації, взаємодії органів місцевого самоврядування і виконавчої влади, політичних сил і владних структур щодо соціально-економічного і культурного поступу Закарпаття, дало змогу оперативно сформувати робочі органи ради, налагодити їх діяльність, допомогло активно задіяти депутатський корпус у економічно-господарське і суспільно-політичне життя краю.
Михайло Кічковський коротко розповів учасникам зустрічі про об’єднавчу роль, завдання та практичні результати роботи президії та постійних комісій обласної ради., координаційної ради з питань місцевого самоврядування при голові обласної ради, про співпрацю обласних депутатів з виконавчою владою, органами місцевого самоврядування у закріплених за ними районах по вирішенню проблемних питань. А таких, як показало нещодавнє проведення виїзного прийому громадян у Перечинському районі, ще чимало.
І в тому, що Закарпатська область за минулі два роки динамічно розвивається і займає провідні місця в державі, є вагома частка зусиль депутатів обласної ради, зазначив він. Але ці результати могли бути кращими, якби депутати кожної сільської, міської чи районної ради діяли більш активно і відповідально, якби повсюдно зусилля рад, виконавчих комітетів, райдержадміністрацій спрямовувалися в одне річище – на вирішення існуючих на місцях проблем.
Основною фігурою у місцевому самоврядуванні був і залишається депутат. Саме він зосереджує можливості всіх гілок владних, господарських і підприємницьких структур у розв’язанні проблем територіальних громад, окремих мешканців краю. Повноваження та можливості депутата досить широкі. Вони визначені Законом України «Про статус депутатів місцевих рад». Депутат є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, а отже зобов’язаний захищати їх інтереси, беручи активну участь у роботі ради, постійних комісій та інших органів, до складу яких він входить, вносячи свої пропозиції до проектів документів, всебічно сприяти виконанню рішень, виконувати доручення ради чи голови ради. Для ефективної роботи депутат також може особисто писати листи, звернення, готувати запити до різних органів влади, керівників підприємств та установ. Депутат може проводити особисті прийоми, зустрічі з виборцями. Ось і минулої п’ятниці у виїзному прийомі громадян Перечинського району крім керівництва облради взяли участь і закріплені за районом депутати.
Творчий потенціал депутата може значно розширити сферу цих можливостей через налагодження співпраці з іншими депутатами у постійних комісіях ради, фракції та депутатській групі; а також через залучення партійців до підготовки проектів рішень ради; через залучення колег – однопартійців на вищих рівнях. Депутат може ініціювати громадські слухання та широкі консультації з виборцями; вносити пропозиції до плану роботи ради та постійних комісій.
Але депутат повинен розуміти головне: у органів місцевого самоврядування і виконавчої влади одне завдання – служити людям, які їх обрали. На об’єднання зусиль виконавчої влади та органів місцевого самоврядування наголосив і Президент України під час наради керівників обласних рад та облдержадміністрацій у Ялті. Тим більше, що багато нерозв’язаних проблем є у кожному регіоні.
Про них говорила і Холмецький сільський голова Марія Хамник з Ужгородського району, і студенти, що прийшли на зустріч. Вони не тільки задавали запитання, вказували на проблеми, а й пропонували шляхи вирішення.
- Якби депутатом був я, - зазначив п’ятикурсник факультету суспільних наук УжНУ Ігор Червеняк, - то запропонував би програму соціального захисту дітей-сиріт. Після закінчення школи-інтернату окремим з них ніде дітися. Навіть здобувши професію, є проблема працевлаштування та житла. Кому як не депутатам слід подбати про подальшу долю таких юнаків і дівчат. Його однокурсниця Наталія Менжул також вважає, що органам місцевого самоврядування та виконавчої влади слід більше уваги приділяти реалізації соціальних програм, залучаючи до цієї справи студентів для надання соціальних послуг вразливим категоріям громадян. І ці пропозиції підтримав голова обласної ради. На думку студента цього ж факультету Олександра Берталона, депутати повинні турбуватися перш за все про створення робочих місць як у місті, так і в селі. Бо де є робота, там є прибуток, там наповнюється бюджет, там є нормальне життя людей. І ще – забезпечення надійного функціонування житлово-комунального господарства. Щоб люди не переживали, чи буде у їх квартирі тепло при настанні морозів або чи тектиме вода з крана.
Студенти цікавилися питаннями формування місцевих бюджетів, станом надходження іноземних інвестицій та станом транскордонного співробітництва, як депутати впливають на виділення та використання землі тощо. На них аргументовано та переконливо відповідали Михайло Кічковський, Василь Брензович та Марія Хамник.
Але, як показала зустріч, не тільки такі приземлені питання та проблеми хвилюють молодь. Ігор Задорожний – п’ятикурсник факультету суспільних наук УжНУ, якби його обрали депутатом, то, попри велике значення вирішення соціальних питань, особливу увагу звернув би на приховані проблеми краю - екологічні, медичні, лісокористування, які мають глобальний вплив на життя людей і через певний час можуть стати невиправними. І в цьому Михайло Михайлович його цілком підтримав, зазначивши, що кому як не молодим людям включитися у роботу по їх вирішенню. Так, ці проблеми не прості. Але без енергії, знань та особистої поведінки молоді їх не розв’язати. Тим більше, що ці проблеми мають не регіональний, а й міждержавний характер. Саме тому, повідомив М.Кічковський, він як член постійної делегації України в Конгресі місцевих та регіональних влад Ради Європи, ініціював розгляд питання про екологічне становище Карпат та шляхи його поліпшення на сесії цього поважного форуму. І в цьому його підтримали 47 держав - учасниць Конгресу.
Ще одна глобальна проблема, де б студенти могли розкрити і реалізувати свій суспільно-політичний та інтелектуальний потенціал – це утвердження в суспільстві законності і правопорядку. Аналіз звернень громадян, аналіз причин правопорушень засвідчує з одного боку низьку правову культуру, незнання чинного законодавства переважною більшістю людей, а з іншого – правовий нігілізм, небажання їх дотримуватися. Якби до цієї проблеми активно підключилися усі студенти, які нині здобувають фах юриста, ми б скоро одержали значно кращу картину у дотриманні законності в усіх сферах життєдіяльності.
Той же Олександр Берталон вважає, що депутати нашої області повинні берегти і зміцнювати існуючі толерантні міжнаціональні відносини у нашому краї. Щоб представники кожної національності почували себе комфортно і не прагнули виїхати. А студент факультету міжнародних відносин ЗакДУ Віталій Паливода, якби був депутатом, добивався б заміни пропорційної системи виборів на змішану та створення двопалатного парламенту.
Звичайно у діяльності органів місцевого самоврядування є чимало й інших проблем, пов’язаних як з недосконалістю законодавства, так і за відсутності належного фінансування. Тому дуже важливо, щоб тепер, коли у Верховній Раді України ведеться законотворча діяльність, в тому числі і щодо удосконалення Конституції та інших законів, які безпосередньо регулюватимуть роботу рад та органів виконавчої влади, студенти теж долучилися до їх обговорення.
Підбиваючи підсумки зустрічі, голова обласної ради Михайло Кічковський запропонував студентам тісніше співпрацювати з депутатами обласної ради шляхом запрошення 1-2 студентів на пленарні засідання ради, залучення студентів до розробки та обговорення проектів цільових програм, обговорення (експертизи) законопроектів, надісланих Верховною Радою, стажування студентів в обласній та районних радах, зарахування їх до резерву на посади спеціалістів виконавчого апарату рад. Студенти можуть стати ініціаторами широких зустрічей керівництва та депутатів обласної ради безпосередньо у навчальних аудиторіях, читання лекцій та виступів по профілю діяльності тощо.

Іван Вільховий

Bookmark and Share