«Вартові пам’яті» захистили від знищення стародавнє поселення на Буковині


Попри високий статус даної пам’ятки, який мав би вберегти її від руйнування, виявилося, що на її території ведуться масштабні земляні роботи.
Значна частина цінностей матеріальної культури давніх буковинців, яку вберегли століття, в наші дні гине під колесами тракторів і вантажівок. Ось як ми шануємо своє минуле!
«Виходячи з того, що одним із пріоритетів нашої держави є розвиток культури, духовності, збагачення національної спадщини, ми висловлюємо занепокоєння щодо руйнування пам’ятки археології у с. Малий Кучурів Заставнівського району. Даний об’єкт відповідно до Постанови Кабінету міністрів України №1761 від 27.12.2001 р. віднесено до категорії пам’яток національного значення», - повідомив Сергій Добржанський.
За його словами, не зважаючи на зазначений факт, місцевий приватний підприємець, в якого перебуває у суборенді частина пам’ятки, не рахуючись із відповідними обмеженнями, наголошеними у проектній документації, прокопав через поселення римського часу (ІІ-V ст. н.е.) та могильник лукашівської культури (ІІ-І ст. до н.е.) рів глибиною до 1,5 м та довжиною до 500 м, яким зруйновано залишки 5 житлових та господарських споруд, а також культурний археологічний шар на всій протяжності рову.
19 березня на пам’ятці спільно з археологами побували представники комісії Чернівецької обласної ради з питань культури, освіти, науки, молоді і спорту (заступник голови Сергій Добржанський).
Орендатора ділянки було попереджено про незаконні дії, а в обласну прокуратуру передано звернення з цього приводу.
28 березня активіст Чернівецького обласного осередку «Молодіжного Союзу» Олег Шманько, співробітник Державного підприємства «Охоронна археологічна служба» спільно з Сергієм Добржанським та представниками телеканалу «Чернівці» повторно оглянули археологічну пам’ятку.
З’ясувалося, що земляні роботи на ній велися повним ходом, для їх проведення було залучено близько 10 одиниць техніки. Руйнування давнього поселення, не зважаючи на всі попередження продовжилися.
Крім того, представники орендатора зробили спробу втрутитися у роботу знімальної групи і припинити зйомки.
Того ж дня, депутат обласної ради, який представився юридичною стороною орендатора, у телефонній розмові з кореспондентами телеканалу «Чернівці» заявив, що на ділянці проводяться тільки роботи по укріпленню ставка (не зрозуміло, як за допомогою рову довжиною 500 м і на відстані 50 м від ставка можна укріпити останній). В тій же розмові уже від свого імені він відкрито заявив, що роботи ним будуть продовжені.
На переконання молодих «нашоукраїнців», останні дії неприпустимі по відношенню до національної спадщини, яка є неоціненним джерелом до вивчення давньої історії Буковини та України.
Даною справою зацікавилися голова ОДА Володимир Куліш та голова облради Іван Шилепницький.
«Вартові пам’яті» й надалі будуть контролювати перебіг подій в с. Малий Кучурів і не дозволять зруйнувати пам’ятку.Bookmark and Share