НАСКІЛЬКИ КОРУМПОВАНА ВИЩА ОСВІТА В УКРАЇНІ


Любов Паливода, заступник директора проекту «Сприяння активній участі громадян у протидії корупції в Україні «Гідна Україна» презентувала результати загальноукраїнського опитування на тему виявлення рівня корупції в системі вищої освіти України. Дослідники, за її словами, дійшли висновку, що українці вважають, ніби зовнішнє незалежне оцінювання (ЗНО) супроводжується значно нижчим рівнем корумпованості, ніж інші методи оцінки знань під час вступу до вищих навчальних закладів. Громадяни все ж залишаються невпевненими щодо ефективності дій уряду зі зниження корупції у сфері освіти.
Дослідження включало репрезентативне опитування груп населення, які причетні до процесу вступу до вишів: випускників загальноосвітніх шкіл, їхніх батьків, студентів 1-2 курсів, представників шкільних адміністрацій та вчителів. Більшість респондентів розглядають традиційні вступні екзамени до вишів як дуже або дещо корумповані (між 48-50 %). 8-29 % опитаних корумпованими вважають також шкільні випускні іспити. І лише 1-15 % підозрюють ЗНО у корумпованості.
Вражає той факт, що респонденти з усіх груп у різний спосіб здійснювали корупційні дії. Найчастіше при вступі корупція проявляється у використанні протекціонізму, сімейних та особистих зв’язків (19 % студентів та 13 % випускників). 8-10 % поскаржилися на корупцію при закінченні школи (хабарі та подарунки керівництву шкіл). Про корупцію при ЗНО у 2007 році звітують 4-7 % респондентів. 22 % тих, хто брав участь у ЗНО, зізналися у використанні шпаргалок чи інших допоміжних матеріалів (без покарання). Найбільше тривожить той показник, що 70 % українців вважають корупцію виправданою при вступі до вишу, — свідчить Любов Паливода.
13 % опитаних респондентів зізналися, що протягом останніх 12 місяців давали хабара. Названі суми коливаються від 2 до 11 тисяч гривень.

Опитування здійснювалося Київським міжнародним інститутом соціології під керівництвом компанії Менеджмент Сістемс Інтернешнл (MSI) за фінансової
підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Порогової програми Корпорації «Виклики тисячоліття» (МСС).

Ужгородський прес-клуб реформ
вул. Собранецька, 3
тел./факс(0312) 61-24-79, (050) 906-48-26
e-mail: uzhgorod@cure.org.ua
http: uzhgorod.cure.org.ua
Контакти:
Ірина Бреза, голова прес-клубу:
(0312) 61-24-79, e-mail: uzhgorod@cure.org.ua


Bookmark and Share