Юрій Павленко: «Завдячуючи мені дитячі й громадські організації України недоотримають 5 млн. гривень»


Стартували, як вже зазначалось, за відсутності міністра, бо терпіння не було вже чекати, тай атмосфера відчутно нагрівалась. Ще б пак, під одним дахом на 9 поверсі зібрались організації, які ледь стримуються, щоб не обілляти з ніг до голови одна одну брудом звинувачень.

Роль головуючого з президії взяв на себе заступник міністра – Ростислав Драпушко. В першому питанні, він ввів присутніх в курс справи, що стосувалась громадської колегії та запропонував обрати її голову. Водночас, пан Драпушко довів до відома присутніх, що на цій посаді міністерство бачить Юрія Криворучка, чим не здивував більшість представників молодіжних громадських організацій. Таких «героїв», як кажуть, – знають в лице. В залі почалась суперечка, і запахло смаленим. Плюс до всього, виникли деякі процедурні питання і тему, м’яко кажучи, вирішили перенести на окреме засідання.

Щодо другого питання, то ситуація тут маловтішна, принаймні такий висновок можна було зробити зі слів пана Драпушко. Справа в тім, що до сьогоднішнього дня багато організацій не поздавали звіт за минулорічні проекти. Безвідповідальна організація, керівництво, дитячі відмовки – так резюмував цю проблему головуючий. Проте, як виявилось, в той же час багато хто з них екстерном зареєструвався на цьогорічний конкурс.

Врешті-решт під шумок другого питання підійшов до загалу і сам Юрій Павленко. З вигляду був доволі радісний, тому можна зробити висновок, що справа по реконструкції стадіону «Олімпійський» – просувається успішно.

Відповідно й почав з «приємного», проінформувавши всіх про те, що проекти отримали схвальні відгуки від депутатів ВРУ Євгена Суслова, Катерини Лук’янової та Андрія Найдьонова, які входять до складу комісії. Законодавці навіть вирішили здійснювати парламентський контроль за їх реалізацією. На цьому про позитивне закінчили. Міністр почав скаржитись, що ні одна організація не запрошує його на власні акції, крім «Пласту». Також, Юрій Павленко зізнався, що був прикро вражений відзначенням річниці битви під Крутами. Молодь, на його думку, могла б зібратись більш чисельною громадою та пом’янути загиблих під Крутами чи Аскольдовій могилі. Натомість, сьогодні її більше цікавить Євро-2012, про що свідчить велика кількість проектів, дотичних до цієї події. Тут міністр впав на певний час у сентименти, які хилили до одного: нема сьогодні у діяльності громадських організацій чогось, чогось… «такого резонансного», про що всі б почули і пам’ятали. Опісля випалив аксіому, за якою, якщо про проект не почули – то його ефективність дорівнює нулю, звичайно, з певними винятками вузькопрофільних. Так слово за слово, виплила ще одна цитата: «Організації які не матимуть більше 1000 членів – можуть не розраховувати на фінансування по проекту».

Повертаючись до предмету проектів, міністр визнав, що нажаль, приорітети конкурсу затверджували «в авральному (пауза авт.) точніше аварійному режимі». Хоча в цьому випадку, дійсно, майже те саме.

Окремо пан Юрій зазначив, що громадські організації не використовують наявного ресурсу міністерства. Наприклад: могли б залучати до акцій відомих спортсменів.

Далі слово взяли громадські молодіжні організації. Серед озвученого варто відзначити виступ Івана Крулька – голови Молодого НРУ, який запропонував, щоб створена комісія по розгляду проектів, працювала й протягом їх впровадження, відвідуючи час-від-часу заходи в їхніх рамках реалізації, а потім на основі всього побаченого і почутого – складати. Також Іван закликав представників міністерства в майбутньому робити конкретні замовлення щодо нагальних проблемних питань. Сергій Пархоменко – представник МНК, в свою чергу, подякував міністру за готовність в майбутньому не підтримувати сумнівно реалізовані проекти, навіть якщо комісія дасть повний «одобрямс». Також просив звернути увагу її членів на проекти, що стосуються євро-інтеграції та патріотичного виховання. В особистому проханні, Сергій звернув увагу міністра на корупцію у вузах та попросив допомоги в її подолані, а також підтримки в розвитку студентського самоврядування.

Василь Гацько – голова Демальянсу, задав питання до президії, чому громадські організації, що не подали своїх звітів про проведення проекту за минулий рік – допущені до цьогорічного конкурсу. Це на його думку є нездоровою тенденцією, і врешті-решт призведе до того, що організації почнуть масово порушувати терміни звітності. Також, на його думку, було би корисно, якби звіти про реалізацію – вивішувались на сіайті міністерства, щоб інші організації реально бачили ефективність і доцільність фінансування тих чи інших проектів.

Голова НДЛМ – Павло Вікнянський, звернув увагу міністра і всіх присутніх на проблеми реалій сучасної молоді. Мова в першу чергу йде про нічне життя молодого покоління і його шкідливий вплив. Павло запропонував міністру сходити в один з кількасот клубів міста Києва, щоб на власні очі побачити, як молодь відпочиває, «сидячи» на усіляких психотропних речовинах. Тому, як він вважає, необхідно жорстко обмежити доступ до клубів особам віком до 21 року, та максимально ліквідувати будь-яку можливість продажу психотропних речовин, а також, відновити рейди міліції нічними клубами міст.

Окрім цього, Павло звернув увагу на те, що серед присутніх на зустрічі, нема жодного представника припартійної молодіжної організації, ідеологічні батьки якої, представлені сьогодні у парламенті. Члени цих об’єднань систематично ігнорують усі загальні збори молодіжок. Таке байдуже ставлення до молодіжної політики країни, на його думку – є неприпустимим.

Доволі цікавою ідеєю, виявилась пропозиція створювати зустрічі в формі діалогу між громадськими лідерами і першими особами Українського суспільства, як на всеукраїнському, так і на місцевому рівні.

Олексій Кляшторний – один з лідерів УАСС, у своїй розмові звернув увагу на те, що сьогодні в Україні діє модель, яка стимулює створення фіктивних організацій, з середнім віком членства від 35-50 років. Їхня основна функція – видавати на гора десятки проектів, щоб потім реалізовувати їх по «накатаній» схемі. Таким чином, кормляться люди, проекти яких, не несуть молодіжній громаді жодної користі. Наступним судженням Олексія, була хибність розгляду підвищення ефективності роботи конкурсної комісії в межах цієї ж комісії, що є досить невдячною справою, а головне – малорезультативною. Також, існує серйозна проблема з надходженнями грошей на організації за умовами виграного фінансування. Кошти поступають із затримкою в пів року. Тому організаціям, задля збереження проекту, доводиться шукати тимчасового фінансування на місцях.

Опісля, міністр Павленко висловив свої міркування, щодо основної проблеми молодіжної політики країни. На його думку, сьогодні існує занадто мало агресивних організацій, які б були знаними на всеукраїнському рівні. Також він констатував той факт, що держава, в буквальному сенсі цього слова, свого часу посадила найактивніші організації на фінансовий гачок, чим уберегла себе від них і вбила їхнє стремління щось міняти в існуючих схемах. Наприкінці зустрічі, чомусь об’єктом критики став один з найпотужніших проектів країни – «Студентська республіка» МГО НДЛМ, проте мотивація такого обговорення так і залишилась загадкою для усіх присутніх.

Авторові цього матеріалу найбільше запам’яталось відверте зізнання Юрія Павленка, в якому йшлося про те, що за його особистої волі молодіжні громадські організації в країні були профінансовані на 5 мільйонів менше запланованого, в результаті сума становить 15 млн. 350 тис. грн. Мовляв, нехай зекономлені гроші підуть на справді потрібні для країни ініціативи. Ось тут, на мою думку, тут є над чим задуматись!

Володимир ФЕСЬКОВ


Також, до матеріалу додаю текст звернення Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Фундація Регіональних Ініціатив», яке було оприлюднене на засіданні громадської колегії. Наперед скажу, що його зміст зацікавив Юрія Павленка, нащо міністр визвався усіляко сприяти в реалізації задекларованих ініціатив і навіть знайти зовнішні кошти на їх підтримку.Припинити «дерибан» може виключно міністр

Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Фундація Регіональних Ініціатив» засуджує «дерибан», що існує протягом останніх років у Міністерстві України у справах сім'ї, молоді та спорту.
Сьогодні, ми констатуємо той факт, що не зважаючи на деякі кадрові зміни в міністерстві, які, здавалося б, мали суттєво вплинути на концепцію роботи цієї установи, зробити її прозорою, а головне ефективною; молодіжні громадські організації знову спостерігають ганебні для молодіжного політичного руху процеси, які передували в 2005-2007 роках, і відзначалися наступними грубими недоліками:
- конкурс й наділі відбувається на умовах малоефективної постанови Кабінету Міністрів України № 1062 від 25 липня 2002 р. “Про затвердження Порядку проведення конкурсу проектів програм, розроблених громадськими організаціями, стосовно дітей, молоді, жінок та сім’ї”. Грубим порушення вважаємо ігнорування п.7 в тексті якого йде мова про те, що «Положення про конкурсну комісію, її персональний склад та регламент затверджуються Комітетом». Насправді ж, ці дії виконує Міністр. Також дискримінаційними є умови постанови, що не допускають до участі у конкурсі молодіжні організації з міжнародним та місцевим статусами, що суттєво зменшує конкуренцію між учасниками, а відповідно негативно впливає на якість проектів, що подаються;
- конкурсна комісія надалі формується міністром без врахування вимог громадських організацій, що стосуються покращення її якісного складу, а відповідно – підвищення ефективності роботи. Сьогодні, учасниками комісії, є лідери (представники) організацій, що претендують на отримання фінансування від держави;
- конкурсна комісія та громадськість, дотепер позбавлена можливості здійснити аналіз ефективності реалізації попередніх проектів, адже отримати повний пакет інформації зі звітністю за 2007-й рік по всіх організаціях, що отримали фінансування – неможливо. А на дворі вже квітень 2008 року!;
- пріоритети, що оголошувались в умовах конкурсу є всього лише пустою декларацією, адже нема визначених чітких фінансових рамок по кожному з них. Це, в свою чергу, унеможливлює підготовку організацією проектів №1 чи №2 відповідно до найбільш важливих пріоритетів на думку міністерства, в той же час, конкурсна комісія позбавлена чітких орієнтирів та фінансових обмежень. Як результат, коефіцієнт корисної дії проектів знову має другорядне значення, натомість першочерговими стають питання «задоволення інтересів різних молодіжних організацій».
Перелік процедурних недоліків та грубих порушень – можна продовжувати. Власне, як і проблем, з якими безпосередньо асоціюється конкурс, що так обурює активну молодіжну громадськість. Саме тому, нам не слід мовчати, натомість – потрібно про це відверто говорити, щоб уберегтись від подібних ганебних явищ у майбутньому.
Як один з перших етапів на шляху викорінення зла та стабілізації ситуації, вважаємо зміну діючої постанови. В той же час, реально оцінюючи всю складність реалій – розуміємо, що ініціатором такої реформи повинен бути в першу чергу сам міністр, адже тільки він сьогодні спроможний припинити цей «безпредєл».
Звичайно, будучи чесними в першу чергу самі з собою, ми не можемо відкидати той факт, що в породженні цього дракона винні й самі молодіжні громадські організації. Не секрет, що саме їхні лідери та керівники є безпосередніми учасниками цього процесу. Проте слід пам’ятати, що відповідальність за сумнівне витрачання кожної копійки з коштів платників податків – несуть в першу чергу представники органів державної влади; у нашому випадку – пан міністр.
З огляду на все вищевикладене, наша організація свідомо утрималася від участі у конкурсі цього року, щоб забезпечити собі право моніторингу та контролю за реалізацією проектів. Ми вважаємо, що безвідповідальне ставлення до якості їх виконання, як з боку міністерства так і з боку молодіжних громадських організацій – нанесло величезної шкоди молодіжному руху України. ВМГО «Фундація Регіональних Ініціатив» у цьому році планує розпочати кампанію з відслідковування ходу реалізації всіх проектів, що фінансуватимуться з державного бюджету. Тому закликаємо всі небайдужі організації до співпраці!
Таміла ТАШЕВА,
член Ради Старійшин ВМГО «Фундація Регіональних Ініціатив»
Тел. +38 (095) 405-82-43; ел. пошта: tamila_tasheva@ukr.net
Володимир ФЕСЬКОВ,
Голова КРК ВМГО «Фундація Регіональних Ініціатив»
Тел. +38 (063) 287-34-34; ел. пошта: feskov.v@gmail.comBookmark and Share