Мовне питання в армії


Однак експерти заговорили про ще одну проблему в українській армії – мовну. Виявилося, новобранці з окремих районів Закарпаття не можуть виконувати наказів командирів, бо... не розуміють української мови.

Загалом зараз тільки один із десяти потенційних призовників поповнює ряди Збройних сил. Інші або мають відстрочки, або їм не дозволяє служити здоров’я чи релігійні переконання, або вони просто “відкошують” від призову. Як повідомив заступник Закарпатського обласного військового комісара Іван Балашов, серед понад 20 тисяч хлопців, які цієї весни підуть до війська, 700 осіб призвуть на Закарпатті, однак декому з цих новобранців буде непросто виконувати накази – через нерозуміння української мови.

Річ у тім, що на Закарпатті найбільша меншина угорців – 150 тисяч із-поміж мільйона населення, є також чимало румунів. Нерідко трапляється таке, що юнаки з Берегівського, Виноградівського чи Тячівського районів області, де здебільшого компактно проживають ці спільноти, майже не розуміють української мови. Так само в них виникає чимало проблем з читанням українською й письмом. Про літературне мовлення в таких випадках ніхто й не згадує.

Цієї проблеми на Закарпатті не приховують. У краї надзвичайно гостро стоїть питання забезпечення шкіл із національними мовами викладання підручниками українською мовою. А в багатьох угорсько- чи румуномовних школах не вистачає й учителів, які викладали б українську.

Радіо “Свобода”Bookmark and Share