Паління серед українок останніми роками досягло рівня 20%, що є найвищим показником серед країн СНД


Кількість смертей від хвороб, спричинених тютюновою залежністю, становить майже 13% від загального числа, причому 70% «тютюнових» смертей припадає на вікову категорію від 35 до 69 років. Водночас, за даними нещодавно оприлюдненого звіту Всесвітньої організації охорони здоров’я, підвищення ціни на тютюн на 10% зменшує його споживання на 4% у країнах з високим рівнем прибутків і на 8% – з низьким та середнім рівнем.
Голова підкомітету Верховної Ради з питань медичного страхування та контролю за виконанням державних програм у галузі охорони здоров’я, народний депутат України Раїса Сорочинська-Кириленко наголосила, що в Україні ціни на сигарети з урахуванням інфляції протягом багатьох років знижуються, у той час як ціни на основні види продуктів збільшуються в середньому на 16,6%, тобто на індекс інфляції. Як приклад, вона навела, що ціна на яйця зросла у 2008 році на 54%, на фрукти – на 60%, на олію – на 70%, а на тютюнові вироби - на 7%. «Тобто палити у нашій країні можна досхочу», – зазначила народний депутат. Вона висловила надію, що внесений В. Сушкевичем законопроект буде прийнятий терміново, і пообіцяла робити все можливе для впровадження даного закону в життя.
Екс-заступник міністра економіки України Володимир Рябошлик поінформував, що останніми роками виробництво цигарок в Україні подвоїлося і досягло 130 млрд. штук на рік. А наприкінці 2008 року при прийнятті Державного бюджету пройшов закон, який ще більше знизив акцизи на тютюнові вироби, зазначив В. Рябошлик. У результаті ціни на них в Україні виявилися майже втричі нижчими, ніж у сусідній Польщі і на 40% нижчими, ніж у Росії, що сприяло контрабанді майже 30 млрд. цигарок.
На думку В. Рябошлика, акцизи на тютюнові вироби мають бути значно вищими. Сьогодні вони становлять 19%, у законопроекті В. Сушкевича їх пропонується підвищити до 36%, а норма ЄС - 57%. При збільшенні ставки акцизу до запропонованого в законопроекті розміру це збільшить ціни на дешеві цигарки (вартістю до 3 гривень) приблизно на 1 гривню, а дорогі сигарети подорожчають у середньому на 3 гривні. При цьому надходження до бюджету від збільшення ставок акцизів, за словами В. Рябошлика, зростуть на 2,5 млрд. гривень. «Це світова практика, коли підвищення акцизів приводить до збільшення надходжень до бюджету», - підкреслив він.


Bookmark and Share