Чи впливає зовнішнє незалежне оцінювання на стан корупції у сфері вищої освіти в Україні? Як сприймає корупцію і наскільки готове її долати населення Закарпатської області? Яка роль громадських організацій Закарпаття у протидії корупції?


Згідно із результатами національного дослідження «Стан корупції в Україні», яке проводив проект «Гідна Україна» навесні 2007 року:
67% опитаних українців, котрі мали справу з державними посадовими особами упродовж останніх дванадцяти місяців, зазначають, що були безпосередньо втягнуті в корупційні дії у тій чи інші формі. В Закарпатській області цей показник сягнув 74%.
Тільки 28,9% опитаних мешканців Закарпатської області вважають, що корупція є виправданою у більшості ситуацій для вирішення різних питань. Це найменший показник в Україні. Найбільший зафіксовано в Запорізькій області, де 74,5 % респондентів виправдовують корупцію. Загальнонаціональний показник склав 52%.
69,3% опитаних мешканців Закарпатської області вважають, що з 2004 року рівень корупції лишився незмінним або підвищився (загалом по Україні – 77%).
Тоді в Закарпатській області було опитано 410 осіб, а вибірка по всій Україні становила понад 10 тис. осіб.
Щодо стану корупції у сфері вищої освіти:
Дослідження було проведено у грудні 2007 - лютому 2008 року і включало репрезентативне в національному масштабі опитування груп населення, які причетні до процесу вступу до ВНЗ, а саме: випускників загальноосвітніх шкіл 2007 року, батьків випускників, студентів ВНЗ 1-2- курсів, представників шкільних адміністрацій та вчителів шкіл. Наступне опитування проводитиметься після завершення вступного періоду до ВНЗ у поточному році. Метою опитування буде оцінка змін, які відбулися для абітурієнтів ВНЗ після впровадження введеного урядом обов’язкового зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО), яке замінило одночасно випускні екзамени в школах та вступні іспити до ВНЗ. Згідно результатів дослідження ЗНО сприймається як менш корумповане, існує незначна кількість спроб використати корупцію при складанні ЗНО, проте шахрайство під час зовнішнього незалежного оцінювання залишається на високому рівні. Цікавою обставиною є та, що корумповані дії не гарантують вступу до навчального закладу: відсоток тих, хто вступив до ВНЗ через корупційні дії, практично дорівнює відсотку тих, хто відмовився брати участь в корупційних схемах при вступі. Таким чином, використання корупції при вступі до ВНЗ виглядає нелогічним. Як показало опитування, серед факторів, які дійсно вплинули на вступ або «невступ» до ВНЗ , було відвідування підготовчих курсів.
Учасники презентації поділилися власними поглядами на ситуацію з корупцією в Україні та в Закарпатській області зокрема, вони також змогли отримати інформаційні матеріали за результатами досліджень.
Корупції як загальнонаціональному злу вже тривалий час протидіє проект „Гідна Україна”, підтримуючи численні антикорупційні ініціативи на місцях. Так у Закарпатті здійснюється проект «Бюро інформування громадян у сільській місцевості» громадської організації «Карпатське агентство прав людини «ВЕСТЕД». На думку виконавців проекту саме правова просвіта громадян здатна бути найбільшим фактором протидії корупції у сфері державних послуг.
Також РІРЦ повідомив про стан справ у проекті «Гідна Україна» стосовно досліджень у сфері регуляторної політики та дозвільних процедур, а також коротко ознайомив присутніх з результатами та висновками дослідження стану корупції у митних процедурах та у сфері регуляторної політики України.
Проект «Сприяння активній участі громадян у протидії корупції в Україні «Гідна Україна» започатковано в грудні 2006 року за підтримки Агентства США з Міжнародного Розвитку (USAID). Проект розрахований на два роки і має на меті знизити рівень корупції у державному секторі України. Діяльність проекту зосереджується головним чином на питаннях посилення судової реформи; моніторингу виконавчої влади, запровадження етичних адміністративних стандартів; розробки та впровадження регуляторних процедур; боротьби з корупцією у сфері вищої освіти. Проект здійснює компанія менеджмент Сістемс Інтернешнл (MSI) у партнерстві з Фундацією Україна - США, Інтерньюз Україна, Творчим центром Каунтерпарт, Київським міжнародним інститутом соціології та Українським освітнім центром реформ.
Регіональний ресурсно-інформаційний центр (РІРЦ) проекту «Гідна Україна» поширює свою діяльність на Івано-Франківську, Закарпатську, Чернівецьку та Тернопільську області. РІРЦ діє на базі громадської організації «Агентство з розвитку приватної ініціативи» та є одним з дев’яти подібних центрів, які працюють у тісній співпраці з проектом „Гідна Україна” для досягнення стратегічних цілей проекту, направлених на активне залучення населення до захисту своїх прав для розвитку демократичної ринково-орієнтованої України.

Контактна особа: координатор РІРЦ в Івано-Франківській, Чернівецькій, Закарпатській та Тернопільській області Оксана Федорович, тел. 0342 504605, e-mail initiative@sbedif.if.ua, веб-сторінка: www.rirc.if.ua, адреса: вул.Дністровська 26, офіс 12, м.Івано-Франківськ.
Bookmark and Share