Херсонських студентів обікрали в одеському суді. Частину розташованого на узбережжі спортивно-оздоровчого табору "Буревісник" представники Феміди віддали підприємцям


Олімпійський потенціал країни знищується

Ще у 1965 році, відповідно до рішення облвиконкому Херсонської області, тодішньому педагогічному інституту ім. Н.К. Крупської на узбережжі Чорного моря, у селі Лазурному, було виділено землю для облаштування спортивно-оздоровчого табору "Буревісник", який став водночас і учбовою базою для проведення практики, і місцем оздоровлення співробітників та студентів інституту. Для певної категорії викладачів і студентів база була і залишається єдиною змогою відпочити та оздоровитися на березі моря.

Зараз у користуванні ХДУ знаходиться ділянка розміром трохи більше 5 гектарів. Саме на базі табору студенти проходять стажування та навчання. Університет готує фахівців за спеціальністю "Олімпійський спорт". Тож на морському узбережжі студенти мають змогу набувати відповідних навичок впродовж 9-10 місяців на рік. Найкращі ж з числа майже десяти тисяч студентів протягом літнього сезону мають можливість відпочити на пільгових умовах. Утім, у ситуації, що склалася зі спортивно-навчальною базою, кількість тих, хто тут тренується та відпочиває, може значно скоротитися.

Фінські будиночки "обросли" фундаментом

Уже протягом двох років спортивно-оздоровчий табір перебуває під пильним оком підприємців. Точніше не табір, а земля, на якій той розташований.

Коли в ХДУ були проблеми із утриманням власності, керівництво університету доклало чимало зусиль для того, аби зберегти "Буревісник". Натяки на "більш доцільне використання" спортивно-оздоровчого табору ректорові Херсонського університету Юрію Бєляєву надходили неодноразово. Утім, керівництво вузу від тих пропозицій успішно відмовлялося. Єдине, на що погодилися, - сумісне використання частини земельної ділянки з ВАТ "Городоцьке верстатобудівельне виробниче об'єднання "Говер". От те підприємство й побудувало на території "Буревісника" кілька фінських будиночків - без фундаменту, з дерева й металу. У 2004 році після банкрутства "Говера" ті будиночки було продано приватному підприємцю з Києва. Але в укладеній угоді купівлі-продажу фінські будинки вже "обросли" фундаментом - перетворилися на "об'єкти нерухомого майна". Наявність "капітальних" споруд дозволила претендувати покупцеві і на землю, на якій вони стоять. Більш того, за тією угодою було продано не тільки фінські будиночки "Говера", а й будиночок, що завжди належав університету.

Постановили по-сусідськи - землю забрати

Законність такої угоди ХДУ оскаржив у Господарському суді Херсонської області і виграв процес. Ухвалою суду було скасоване рішення про приватизацію. На підтвердження того, що будинки є "рухомим майном", була проведена будівельно-технічна експертиза, яка визнала ці будинки малою архітектурною формою та з'ясувала, що вони можуть бути переміщені у просторі без їх знецінення та втрати цільового призначення.

Утім, очевидність ситуації підприємців не згнітила. Вони звертаються до Лазурнянської селищної ради з проханням "виділити у постійне користування землю у розмірі 0,9 гектара..." Йшлося про чверть території "Буревісника". У селищній раді таке прохання задовольнити відмовилися.

Спроба оскаржити таке рішення депутатів у Господарському суді Херсонської області завершилася обґрунтованою і законною відмовою.

На цьому все мало б завершитися, однак не так сталося, як гадалося - свої "п'ять копійок" у цю приморську війну за територію додала судова установа з сусідньої Одеської області. Мабуть, цей факт може свідчити про ознаки рейдерства. Судді Адміністративного апеляційного суду скасували рішення Господарського суду Херсонської області, фактично забравши значну частину земельної ділянки в університету.

***

Загнані діями "спритних" підприємців у глухий кут, викладачі та студенти змушені були звернутися до Генерального прокурора України Олександра Медведька з відкритим листом, у якому висловлюється прохання розібратися в ситуації й поновити справедливість. Профкоми студентів і співробітників ХДУ вже підтримала громадська рада освітян і науковців України (ГРОНУ), яку очолює Станіслав Ніколаєнко. Втрутитися у ситуацію мають намір і депутати в Херсонській обласній раді - на найближчому засіданні конфлікт навколо університетської землі стане предметом обговорення народних обранців.

Сергій АНДРІЄВСЬКИЙ, "Товарищ"

Bookmark and Share