„Антикорупційна хвиля „Чиста освіта” в Чернігові


19 червня в Чернігові відбулося засідання круглого столу „Підсумки проведення зовнішнього оцінювання в регіоні” в рамках проекту. „Антикорупційна хвиля „Чиста освіта”.

Впровадження проекту по всій Україні здійснює молодіжна громадська організація „Молодий рух”.

Втім участь в активному обговоренні взяли й освітяни, й представники влади, й представники вишів, а також безпосередні учасники ЗНО – випускники. Проблеми, що піднімалися на обговорення заслуговували на увагу й торкалися загальноукраїнських особливостей вступної кампанії 2008 року:
• Чи виконало зовнішнє оцінювання свою головну функцію, чітко окреслену в Указі Президента України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні» від 04 липня 2007 року, а саме «створення умов для забезпечення доступу громадян до якісної освіти»?
• Чи справді вступ до ВУЗів здійснюватиметься виключно за результатами зовнішнього незалежного оцінювання?
• Чи вдасться викоренити хабарництво та інші негативні явища у сфері освіти на етапі вступу до вищих навчальних закладів?

У Чернігівській області для проходження зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) з української мови та літератури було зареєстровано 12960 бажаючих пройти тестування, математики 6198, історії України 3269, всесвітньої історії – 130, хімії – 541, географії – 735, фізики – 1337, біології – 2338, основ правознавства – 2146, основ економіки – 481, зарубіжної літератури – 89. Реєстрація здійснювалася на 95 пунктах реєстрації.

4 червня закінчилася основна сесія ЗНО. Вона проходила на 123 пунктах тестування. Загальна кількість учасників ЗНО в області майже 27 тисяч осіб. Середній відсоток тих, хто зареєструвався і взяв участь у тестуванні, становить 82,6%, що значно вище загальноукраїнського показника.
Апеляцій на порушення процедури тестування в області не надійшло.

Всі бланки з відповідями учасників тестування Чернігівської області зареєстровані та оброблені в Харківському регіональному центрі оцінювання якості освіти. 23 сертифікати учні отримали з максимальною кількістю балів – 200.

В Чернігівській області зафіксована найбільша питома вага в Україні за показниками від 184 до 200 балів і найменша від 124 балів. В цілому область посідає шосту сходинку по кращим результатам.

Особливу цікавість в учасників засідання викликали факти, наведені проректором Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти Віктором Довбнею. Він зазначив, що досвід інших країн в запровадженні системи тестування знань випускників, результати тестування по Україні в цілому та Чернігівській області, зокрема, допомагають зрозуміти проблеми організаційного плану, з якими постійно доводилось боротися безпосереднім організаторам зовнішнього незалежного оцінювання.

Представник громадянської мережі „Опора” Тетяна Пекур зазначила, що їхні спостерігачі, котрі були присутні на всіх пунктах тестування суттєвих порушень не зафіксували. Підготовка інструкторів за словами Тетяни Пекур була далеко не найкращою, був слабкий контроль за учнями, що виходили з аудиторії. Втім вона порівняла ЗНО з виборчим процесом й порадила організаторам виборів повчитися в освітян як вдосконалити процес волевиявлення громадян

Цікаво було почути й мотиви тих, хто відмовився від тестування. Анкетування серед 117 учнів Чернігівського району (26% від кількості випускників району) показало 58% таких дітей збираються вступати до професійно-технічних навчальних закладів, куди тестування не потрібно 16% випускників будуть працювати одразу ж після закінчення школи, 12 – підуть в армію, 8% -- вважали що ЗНО відмінять, 6% -- не вірять у власні сили.

За словами начальника відділу освіти Чернігівської райдержадміністрації Олександра Мисюри результати тестування показали, що сільська школа надає учнями не менш ґрунтовні знання, ніж міська, оскільки половина учнів, що отримали максимальну кількість балів саме з села, а отже ініціатива Президента Віктора Ющенка щодо впровадження системи зовнішнього тестування повністю себе виправдала.

Втім, як зазначив голова ВМГО «Молодий рух» Любомир Грицак, результати загальнонаціонального опитування громадської думки про стан корупції в Україні, свідчать, що система вищої освіти України є однією з найкорумпованіших у державі. Зокрема, 46,3% респондентів вважають, що корупція є поширеним явищем в університетах.
Серед тих респондентів, що контактували з університетами, 47,3% зазначили, що від них вимагали хабар, а 29% повідомили, що пропонували хабарі з власної ініціативи. У списку з 17-ти інституцій та організацій університети є найбільшими правопорушниками в цьому розумінні.

Насамкінець всі учасники круглого столу погодилися з тим, що зовнішнє незалежне оцінювання виправдало себе й поки що не стало предметом корупції. Велика кількість структур-організаторів тестування, неможливість одних суб’єктів організації тестування контактувати з іншими, залучення громадських спостерігачів, уповноважених регіональних центрів оцінювання якості освіти з числа викладачів ВУЗів – все це поки що успішно протистоїть будь-яким корупційним схемам з боку як самих учасників тестування, так і безпосередніх його організаторів.

Ігор Левенок, регіональний менеджер
проекту „Антикорупційна хвиля „Чиста освіта”

Bookmark and Share