ФРІ вимагає справедливих освітянських законів


15 всеукраїнських та столичних студентських і молодіжних організацій, серед яких - ВМГО "Фундація регіональних ініціатив", підписалися під зверненням до Президента, Кабінету Міністрів та народних депутатів України, у якому висловили 10 вимог щодо покращення системи вищої освіти. Причина вимог - молодь стурбована низкою змін до Законів України «Про освіту» та «Про вищу освіту», які зараз знаходяться на обговоренні в Комітеті Верховної Ради з питань науки і освіти.

Зокрема, у зверненні висловлюється занепокоєння у зв'язку новими редакціями статтей законів, які пропонують запровадити довільне встановлення вишами вартості навчання для студентів-"контрактників" та обов’язкові трирічні "відпрацювання" за державним розподілом для випускників-"бюджетників". Автори звернення впевнені, що прийняття цих змін створить умови необґрунтованого підняття вищими навчальними закладами оплати за навчання та штовхне випускників у боргову кабалу до роботодавців. Представники організацій також вважають, що запропоновані зміни звужують гарантовані Конституцією права і свободи, суперечать українським законам, міжнародним пактам про права людини та Конвенції «Про скасування примусової праці» (докладніше про це читайте у статті "Студентам світить узаконення кріпатства та умов завищення цін на освіту" - http://gazeta.univ.kiev.ua/?act=view&id=2251 ).

Молодіжні та студентські організації вимагають від влади реалізації 10 викладених у зверненні пунктів, та припинити спекуляції щодо існуючої правової та соціальної незахищеності молодих людей. ВМГО "Фундація регіональних ініціатив" cьогодні вже надіслала звернення Президенту, Прем'єр-міністру, Голові Верховної Ради, лідеру парламентської опозиції, міністру освіти і науки та Голові Комітету Верховної Ради з питань науки і освіти. Текст звернення пропонується вашій увазі нижче.


--------------------------------------------------------------------------------

Президенту України,
Кабінету Міністрів України,
Народним депутатам України,
усім українським громадянам
та громадянам інших країн
- учасниць «Болонського процесу»

Ми, представники студентських і молодіжних організацій та органів студентського самоврядування, органів самоврядування курсантів і аспірантів, хочемо донести до вас свою стурбованість низкою змін до Законів України «Про освіту» та «Про вищу освіту», які зараз знаходяться на обговоренні в Комітеті Верховної Ради з питань науки і освіти.

Мова, в першу чергу, йде про нові редакції статті 61 Закону «Про освіту» та статей 56 і 64 Закону «Про вищу освіту», ініційовані Міністерством освіти і науки та народним депутатом В.С.Курилом, які передбачають довільне встановлення ВНЗ, в тому числі державними, вартості навчання для студентів-контрактників та обов’язкові трирічні "відпрацювання" за державним розподілом для тих, хто навчався за рахунок бюджету. Вважаємо, що запропоновані зміни звужують гарантовані Конституцією громадянам права і свободи, суперечать нормам Кодексу законів про працю, Закону «Про зайнятість населення», міжнародним пактам про права людини та Конвенції Міжнародної організації праці № 105 «Про скасування примусової праці».

Ми впевнені, що прийняття цих змін створить умови необґрунтованого підняття вищими навчальними закладами оплати за навчання та штовхне випускників у боргову кабалу до роботодавців, що є особливо тривожним в час, коли Верховною Радою України вже прийнято у першому читанні проект нового Трудового кодексу, який передбачає передачу державою частини її законодавчих повноважень приватним компаніям, котрі відтак матимуть змогу приймати власні "нормативні акти роботодавця".

Тим самим будуть сплюндровані встановлений Конституцією принцип доступності вищої освіти та базові права людини і громадянина, передусім на вільний вибір місця праці та проживання, внаслідок чого вільні сьогодні громадяни України опиняться в становищі, схожому з кріпосною залежністю.

Зважаючи на вищевикладене вимагаємо:

1. Повністю скасувати в Україні примусові "відпрацювання" випускників ВНЗ та відмовитися від їхнього запровадження у майбутньому.

2. Проводити зміну плати за навчання за обов’язковим погодженням з органами студентського самоврядування та профспілковими організаціями студентів відповідних ВНЗ, не частіше одного разу на рік, виключно у відповідності до індексу інфляції за період від останньої зміни плати за навчання.

3. Запровадити на законодавчому рівні єдину методику розрахунку вартості навчання у ВНЗ усіх форм власності.

4. Забезпечити приведення розміру студентських стипендій щонайменше до рівню прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

5. Законодавчо закріпити обов’язок держави забезпечувати усіх студентів державних ВНЗ місцями у гуртожитках, виходячи з розрахунку житлової площі не менше шести квадратних метрів на людину, згідно вимог чинного законодавства.

6. Внести до Закону України «Про вищу освіту» зміни, передбачені законопроектом № 1280 «Про внесення змін до Закону України «Про вищу освіту». Зокрема, відрахування студентів з будь-яких підстав здійснювати лише за умови погодження із органами студентського самоврядування, та законодавчо закріпити фінансування діяльності органів студентського самоврядування з боку ВНЗ.

7. Законодавчо закріпити обрання ректорів вищими колегіальними органами громадського самоврядування ВНЗ замість їхнього призначення власниками, яке має місце зараз.

8. Законодавчо закріпити затвердження кошторисів ВНЗ їхніми Вченими радами відповідно до практики, що діє у більшості інших європейських країн.

9. Забезпечити доступність для більшості молодих людей кредитів на оплату усіх необхідних витрат, пов’язаних із навчанням у ВНЗ (в тому числі на оплату навчання, житла, харчування, інші базові соціальні та побутові потреби).

10. Забезпечити бюджетні асигнування на освіту в розмірі, не меншому 10% національного доходу, що обумовлено виконанням п.2 ст.61 Закону України «Про освіту».

Ми, представники студентських і молодіжних організацій та органів студентського самоврядування, органів самоврядування курсантів і аспірантів, вимагаємо реалізації вищенаведених пунктів, припинення спекуляцій з боку влади та адміністрацій ВНЗ існуючою правовою та соціальною незахищеністю студентської молоді, а також повноцінного залучення, як компетентних і рівноправних партнерів, до вирішення всіх питань, які стосуються вищої освіти.

Голова секретаріату Української асоціації студентського самоврядування
Олексій Кляшторний

Координатор Студентської ради Києва
Євгенія Малих

Представник коаліції організацій "Нові ліві"
Андрій Мовчан

Представник Революційної Конфедерації Анархістів Синдикалістів ім. Н.Махна
Шматко Іван

Голова Київської міської організації Всеукраїнської молодіжної громадської організації "Фундація регіональних ініціатив"
Підтримуємо усе, окрім 2 пункту.
Михайло Лебедь

Голова Правління "Спілки ініціативної молоді" (СІМ)
Сашко Корнієнко

Голова Ліги студентів Асоціації правників України
Віхляєв Михайло

Голова виконкому ВМГО Демократична спілка студентів "Студентська платформа"
Рудень Денис Миколайович

Голова ВМГО "Студентське братство"
Олег Яценко

Заступник керівника Секретаріату Всеукраїнської студентської ради при МОН України
Скорина Євген

Голова ВМГО "Українська Студентська Спілка"
С.І.Куценко

Голова ВМГО Народно-демократичної ліги молоді
П.М.Вікнянський

Голова ВМГО "Студентська республіка"
В.Крутько

Президент ВМГО "Дебатна Академія"
О.Матвійчук

Член Координаційної Ради Організації Марксистів
Сергій КутнійBookmark and Share