Проблема житлових і майнових прав черкаських сиріт


Неприглядна ситуація, скажімо, склалася зі створенням соціального гуртожитку у м.Черкаси, створення якого 2006 року ініціював Черкаський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. В результаті Черкаською міською радою було прийнято рішення «Про затвердження міської Програми забезпечення житлом осіб з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, на 2008-2014 роки». Проте досі не вирішено питання щодо виділення відповідної будівлі для облаштування гуртожитку. Коштів у бюджеті міста на ці цілі теж не передбачено.

Як показало аудиторське дослідження, не особливо переймаються органи опіки та піклування збереженням майна вихованців дитячих закладів. За таких обставин проблема забезпечення знедолених дітей житлом не тільки не вирішуються, а ще більше загострюються. Так, сирота Наталка (ім’я змінено), що перебуває на вихованні у дитячому будинку сімейного типу, раніше мешкала в одній із черкаських квартир. Натомість у Службі в справах дітей Виконавчого комітету Придніпровської районної ради м. Черкас документи про майно, що належить цій дитині, відсутні. Служба, як орган опіки та піклування, не зверталась до відповідного органу приватизації з клопотанням про передачу квартири у власність неповнолітньої, не делеговано виконання цих функцій і вихователям сімейного дитбудинку, де виховується дитина. Тож документів на розпорядження майном не оформлено. Фактично ж квартира здається в оренду. При цьому, у справі дитячого будинку сімейного типу, що знаходиться в С лужбі, немає жодних документів, які б свідчили про наявність банківського рахунку, відкритого на ім’я дитини для зарахування коштів за використання житла .

Подібні недоліки в роботі місцевих служб у справах дітей призводять до ситуації, коли дитина-сирота може втратити власне майно . Так, з 2005 року у Придніпровському районному суді м.Черкаси розглядається справа про встановлення права власності на півквартири за неповнолітнім С., що перебуває у дитячому будинку сімейного типу. За фактом незаконного продажу частини квартири неповнолітнього порушено цивільну та кримінальну справи.

Вирішення питання щодо забезпечення належних умов проживання дітей в прийомних сім'ях та ДБСТ переважно залишається проблемою батьків-вихователів та прийомних батьків. Так , прийомна сім’я К., бажаючи утворити ДБСТ і не маючи для цього достатньої житлової площі, звернулись до голови Соснівської райради м.Черкас з проханням сприяти у створенні ДБСТ та отриманні службового житла. Однак, у відповіді Виконавчого комітету районної ради зазначено, що на 2008-2011 роки у Соснівському районі не передбачено створення дитячих будинків сімейного типу, тому й кошти на ці цілі виділятися не будуть.

Проте, під час аналізу забезпечення житлом дитячих будинків сімейного типу по службі у справах дітей Виконавчого комітету Придніпровської районної ради м. Черкаси виявлено факти незаконної приватизації батьками-вихователями та членами їх сімей двох 8-кімнатних квартир, які є службовими і надавалися для забезпечення функціонування дитячих будинків сімейного типу.

Тож аудиторське дослідження дає підстави зробити висновок, що від дієвості заходів, які вживаються державними органами різних рівнів, значною мірою залежить вирішення проблеми забезпеченості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, належними умовами існування.

Враховуючи результати проведеного дослідження та з метою підвищення ефективності використання бюджетних коштів, аудиторська група надала ряд пропозицій.

Інна Хімічук, журналіст
м.Черкаси


Bookmark and Share